Bratanek papieża Jana XXIII w Polsce - zdjęcie
08.04.14, 09:48Jan XXIII (fot. Wikipedia)

Bratanek papieża Jana XXIII w Polsce

2

Data wizyty Marco Roncallego w Polsce nie jest przypadkowa. Wielkimi krokami zbliża się kanonizacja papieża Jana XXIII (zostanie ogłoszony świętym Kościoła katolickiego razem z Janem Pawłem II w dniu 27 kwietnia).

W Polsce nakładem wydawnictwa Bernardinum właśnie ukazała się książka Roncallego, w której ten przybliża postać swojego wuja – Papieża. Publikacja wprowadza czytelnika w rzeczywistość Kościoła smaganego wydarzeniami, które wstrząsnęły całym ówczesnym światem. To zarazem historia „dobrego papieża Jana”, którego Bóg postawił w wielu miejscach i sytuacjach, gdzie należało bronić człowieka, wiary i Kościoła. Jego wyniesienie na ołtarze jest uznaniem tej drogi do świętości, którą podjął już, jako kleryk i przez całe życie pieczołowicie realizował, a przy tym stawiał sobie coraz to wyższe wymagania. 

Jan XXIII już w czasie swojego pontyfikatu (1958-1963) nazywany był „Dobrym Papieżem”, „Janem Uśmiechniętym”, lub „Janem Pokornym”. Był ciepłym i otwartym człowiekiem. Kiedy robiono mu zdjęcie, uśmiechnięty patrzył prosto w obiektyw. W swoim kapłaństwie chciał, przede wszystkim, służyć ludziom i wielokrotnie określał się, jako sługę i pasterza. Jako Papież zapoczątkował proces odnowy Kościoła – zwołał II sobór watykański, który zapoczątkował proces otwierania się Kościoła na wiernych i dostosowanie go do wymagań i wyzwań współczesności. Unowocześnił wiele kościelnych dokumentów i procedur. Zabiegał o pokój na świecie, wiele pracy włożył w poprawę stosunków chrześcijan z innymi religiami, oraz szerzenie idei ekumenizmu. Jan XXIII był też Papieżem, który uczłowieczył śmierć – dotknięty ciężką i postępującą chorobą nowotworową pozostał aktywny i, mimo widocznego cierpienia, nie zrezygnował z działalności duszpasterskiej pokazując, że śmierć nie jest wstydliwym tabu, ale częścią życia.

8 kwietnia Marco Roncalli będzie gościem spotkania „Jan XXIII i Jan Paweł II: świętość dwu papieży, którzy zmienili Kościół i świat” zorganizowanego przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie. W rozmowie udział wezmą też Luigi Geninazzi – dziennikarz katolicki i watykanista oraz Massimiliano Signifredi - historyk. Spotkanie odbędzie się o godz. 18 we Włoskim Instytucie Kultury przy ul. Marszałkowskiej 72 w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objęła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Uczestnicy spotkania, oraz zaproszeni eksperci wspomną sylwetki dwóch wielkich Papieży XX wieku – Jana Pawła II i Jana XXIII – tuż przed ich kanonizacją. Przyjrzą się świadectwom ich świętości, opowiedzą o historycznych i duszpasterskich wyzwaniach, przed którymi stanęli. Wstęp na spotkanie jest wolny.

mbw

M. Roncalli, „Papież Jan Święty”, 
wyd. Bernardinum 2014, s. 184

Książkę można kupić TUTAJ

Komentarze (2):

anonim2014.04.8 10:18
Z uwagi na fakt iż nie można kanonizować soboru watykańskiego II, ktoś wpadł na pomysł kanonizacji Jana XXIII żeby przy okazji sobór kanonizować...
anonim2014.04.8 10:18
"Sobór watykański (...) zapoczątkował proces otwierania się Kościoła na wiernych" - chyba chodzi wam o sobór watykański I obradujący w latach 1869-70?