Brak aresztu dla Leszka Cz. Prokuratura: Decyzja sądu to błąd! - zdjęcie
09.04.21, 08:10Fot. screenshot - YouTube (Telewizja wPolsce)

Brak aresztu dla Leszka Cz. Prokuratura: Decyzja sądu to błąd!

13

Sąd Okręgowy w Warszawie (8 kwietnia 2021 r.) nie uwzględnił zażalenia Prokuratury Regionalnej w Warszawie na postanowienie sądu rejonowego o nie zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Leszka Cz. który jest podejrzany w sprawie tzw. afery GetBack. Decyzja o braku aresztu zapadła pomimo, że sądy obu instancji uznały, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz. które zagrożone jest wysoką karą do 15 lat pozbawienia wolności. Stanowi to samoistną przesłankę stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokurator nie zgadza się z decyzją sądu

W ocenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie postanowienie sądu należy ocenić jako błędne w szczególności w świetle ustaleń postępowania. Taka decyzja sądu będzie miała negatywny wpływ na prawidłowy bieg śledztwa. Postanowienie sądu jest przejawem nieproporcjonalnie łagodnego potraktowania Leszka Cz. – jednego z kluczowych podejrzanych, względem innych osób, które usłyszały zarzuty związane z procederem sprzedaży obligacji GetBack S.A. za pośrednictwem Idea Bank S.A. Zarówno wobec byłych członków zarządu banku stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, zaś wobec Konrada K jest on nadal stosowany.

Zakres zarzutów

Leszek Cz. jest podejrzany o dokonanie oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach. Dowody zgromadzone od kwietnia 2018 r. wskazują, że podejrzany jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Banku S.A. był w banku osobą faktycznie podejmującą kluczowe decyzje, miał wiedzę na temat szczegółów dokonywanej za pośrednictwem Idea Bank S.A. sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack S.A. Z ustaleń śledztwa wynika, że Leszek Cz. w sposób świadomy akceptował ten proceder pomimo tego, że bank nie miał wymaganego zezwolenia KNF na prowadzenie takiej działalności, a jego klienci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestycji w obligacje GetBack. W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Warszawie ustalili, że w wyniku sprzedaży obligacji GetBack za pośrednictwem sieci Idea Bank S.A. zostało pokrzywdzonych ponad 2 tysiące osób. natomiast na skutek działań samego Leszka Cz. nabywcy obligacji ponieśli szkodę w wysokości ponad 200 milionów złotych.

Prokurator skierował wniosek o areszt już w sierpniu 2020 roku

Prokuratura Regionalna w Warszawie 11 sierpnia 2020 roku skierowała wniosek o zastosowanie wobec Leszka Cz. tymczasowego aresztowania, po uprzednim wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Do ogłoszenia zarzutów nie doszło, ponieważ podejrzany ukrywał się poza granicami kraju i unikał kontaktu z organami ścigania. Nie stawił się na żadnym z czterech terminów posiedzeń sądowych, dotyczących decyzji aresztowych. Obrońcy podejrzanego, bądź ustnie usprawiedliwiali niestawiennictwo podejrzanego, bądź przedkładali sądowi, niesporządzoną przez lekarza sądowego, zagraniczną dokumentację medyczną z której wynikało, że Leszek Cz. nie może się stawić w sądzie z przyczyn zdrowotnych. Leszek Cz. co najmniej od 10 września 2020 r. wie, że prokuratura zamierza ogłosić mu zarzuty. W tym czasie m.in. udzielał wywiadów prasowych, w których wprost wyrażał swoje stanowisko dotyczące prowadzonego postępowania oraz nie krył, że „zdecydował się, że lepiej wyjechać z kraju i tam czekać na rozwój sytuacji”. Od chwili dowiedzenia się o wydanym postanowieniu o przedstawieniu zarzutów, nie wyraził woli stawiennictwa przed sądem lub prokuratorem.

Ukrywanie przed wymiarem sprawiedliwości

Błędne decyzje sądu w dalszym ciągu umożliwiły podejrzanemu ukrywanie się przed wymiarem sprawiedliwości i dały możliwość wpływania na świadków i podejrzanych w sprawie tzw. afery GetBack w celu ukrycia swojego udziału w przestępczym procederze dystrybucji obligacji GetBack w kierowanym przez niego banku.

W ocenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie tylko izolacyjny środek zapobiegawczy może zabezpieczyć prawidłowy tok śledztwa, co w niedalekiej przyszłości skutkowałoby przeprowadzeniem rozprawy sądowej oraz wydaniem orzeczenia uwzględniającego uzasadnione interesy kilku tysięcy osób pokrzywdzonych, w tym poprzez orzeczenie środków kompensacyjnych. Decyzja sądu skutkuje wtórnym pokrzywdzeniem ponad 2000 oszukanych nabywców obligacji, którzy zostają na chwilę obecną pozbawieni możliwości odzyskania straconych pieniędzy na gruncie obowiązującej procedury karnej.

Decyzja sądu uniemożliwia Prokuraturze Regionalnej w Warszawie skuteczne poszukiwanie podejrzanego i wystawianie za nim listu gończego oraz europejskiego nakazu aresztowania. Tym samym prokurator został pozbawiony realnej możliwości pociągnięcia w najbliższym czasie Leszka Cz. do odpowiedzialności karnej za zarzucane mu przestępstwa.

PK.gov.pl

Komentarze (13):

obywatel2021.04.9 15:30
czy ktos slyszal zeby stalinowiec aresztowal ubeka
NEOS com pl2021.04.9 11:08
... prezes ma kota .... a kasta to POPIS ... cela plus dla zlodzieji batonikow w ... supermarkiecie ... bo zyd zydowi oka nie wykole ...
prawy2021.04.9 10:45
okradl POLAKOW i ma na"Sądy' tacy są wyjęci spod prawa!!!!! to wola tylko o jedną sprawiedliwosc w POLSCE wiekszosc jest w Sadach skorumpowana i w Sądach sprawiedliwosci sie nie znajdzie !!!!wymierzy im NATURA w odpowiednim miejscu i czasie ,maja to jak w BANKU!!!!!!
🦄⚡️🏳️‍🌈Żyd Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.9 10:04
Kasa w izraelu a sanhedryn go wybroni .Nic mu nie zrobicie głupie goje
ceramik2021.04.9 9:28
PO co areszt, jak on kradł mld dla żydów i już tam siedzi, a oni nie oddają?
Filip2021.04.9 9:22
Zbigniew Ziobro zmienił prawo, żeby dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Politycy z PiS-u okradli PCK w Wałbrzychu na kilka milionów. Mieliśmy jeszcze pisowskie afery w KNF, Getback, Skokach, Banasia, Jana Szyszki, Mateusza Morawieckiego, Łukasza Szumowskiego, Łukasza Piebiaka, Jacka Sasina.... Tylu afer od 1989 roku co w PiS-e jeszcze nigdy nie było. Fronda pomija je wszystkie, a skupia się na Leszku Czarneckim. Ciemnu lud ma nie wiedzieć o wszystkich faktach nie korzystnych dla PiS-u, albo znać fakty zmanipulowane i przekłamane.
Anonim2021.04.9 9:48
Ciekawe czy w tej sprawie zastosują tymczasowe aresztowanie : - Tadeusz Rydzyk ma zasiąść na ławie oskarżonych. Rusza proces ws. ukrywania finansów fundacji. Prokuratura bardzo dużo zrobiła, żeby chronić Tadeusza Rydzyka. Posunęła się nawet do żądania, aby sąd umorzył postępowanie, choć wcześniej ta sama prokuratura odmówiła bycia stroną w sprawie. Książka Piątka i wczorajszy reportaż w TVN24 GO dają piękny obraz jego działalności. Książka jest gotowym scenariuszem na film szpiegowski.
Obserwer2021.04.9 9:55
Widać głupku że nie masz zielonego pojęcia w jakim szambie jest umoczony Cz. Tak samo jak głupi jesteś w tym o czym piszesz.
Anonim2021.04.9 10:44
Obsrater - typowo katolicki komentarz , jak się nie ma innych argumentów.
A2021.04.9 13:44
Tak, bo ty wiesz - wracaj kopac zemniaki debiu
Anonim2021.04.9 13:06
Wyskoczyłeś jak Filip z konopi!
Anonim2021.04.9 8:50
Bogaci ludzie to w polskich sądach mają dooobre umocowania.
T2021.04.9 8:52
No bo to p[przecież wszystko koledzy są. Przy brydżu sobie uzgadniają jak ma być mafioz z sędzią i politykiem.