Br. Marcin Radomski OFM Cap dla Fronda.pl: TVN24 cieszy się ze spadku liczby pielgrzymów. Ale kto ma rację? - zdjęcie
19.08.14, 12:54Jasna Góra (fot. Wikipedia)

Br. Marcin Radomski OFM Cap dla Fronda.pl: TVN24 cieszy się ze spadku liczby pielgrzymów. Ale kto ma rację?

16

Br. Marcin Radomski OFM Cap: „Coraz mniej pielgrzymów na Jasnej Górze!”. Radośnie informuje TVN24, a Warmińska Pielgrzymka nie robiąc sobie nic z tych rewelacji medialnych w tym roku zanotowała kolejny wzrost liczny pielgrzymów... I kto ma rację? Ten, kto szedł widział, bo temu, kto tylko ogląda dalej się wydaje, że wie... Okazuje się, że świat bardziej realistycznie wygląda poza mediami...

Prawda często wygląda i smakuje inaczej, niż pokazują ją media. Wcale nie dziwi mnie to, że TVN24 podaje, że z roku na rok spada liczba pielgrzymów. Co mają pisać? Prawdę, która jest niewygodna? W tym roku razem z moimi współbraćmi kapucynami oraz saletynami udało się w ramach Warmińskiej Pielgrzymki wyruszyć na pielgrzymi szlak z grupą „Klasztor w drodze”.

Charyzmat grupy polegał na kładzeniu szczególnego akcentu na życie w prawdzie i wspólnocie braterskiej ludzi modlących się Liturgią Kościoła. Okazuje się, że w dobie rozrywki ulubioną modlitwą grupy była... Jutrznia. Droga krzyżowa, która trwała ponad 1,5 godziny wywarła duże wrażenie na pątnikach, a kilka etapów pielgrzymowania w całkowitym milczeniu nie było żadnym problemem.

Największym wydarzeniem całej Warmińskiej Pielgrzymki był etap, w którym razem z nami pielgrzymował Jezus Eucharystyczny. Piękna pielgrzymkowa procesja Bożego Ciała. Każda grupa miała czas na adorację Zbawiciela w czasie drogi. Młodzi pielgrzymi, starsi... - wszyscy razem we wspólnocie odnajdywali nić porozumienia. Pielgrzymka jest wyjątkowym czasem. Ponad 2 tygodnie wspólnej radości i trudu pozwala odkryć siebie w prawdzie ze słabościami i atutami i zaakceptować.

Jak się ma więc słowo TVN-u do prawdy? Otóż w rozmowie z ks. Jarosławem Dobrzenieckim dyrektorem Warmińskich Pielgrzymek usłyszałem słowa inne, niż te z mediów. Trzy lata temu Warmińska Pielgrzymka liczyła 430 pątników, a w tym roku liczba ta wyniosła 640. Według matematycznej logiki liczba pątników wzrasta, a nie maleje... Tak się dzieje przynajmniej na Warmii i Mazurach. Ksiądz Dyrektor wspomniał w rozmowie, że taką samą tendencję można dostrzec w diecezji Ełckiej i Elbląskiej.

Nie pozostaje nic innego, jak wyłączyć telewizję i zacząć przygotowania do następnej pielgrzymki w 2015 roku!

Not. MaR

Poniżej: Grupa "Klasztor w drodze" (fot. Ks. Jarosław Dobrzeniecki)

Komentarze (16):

anonim2014.08.19 13:01
a piogal powędrował do Iraku by ich tam wesprzeć w niszczeni chrześcijaństwa...
anonim2014.08.19 13:04
Może tak jakiś link gdzie można zobaczyć tą radość TVN-u? Czy po prostu podali taką informację a reszta to już nadinterpretacja frondy? (bo TVN to zuo)
anonim2014.08.19 13:06
„Coraz mniej pielgrzymów na Jasnej Górze!”. Radośnie informuje TVN24" A jestescie tak na 100% pewni iz "radosnie" informowali? Czy tylo informowali? Bo mi sie wydaje iz "ze smutkiem" informowali. No coz, kazdy moze miec swoje odczucia ale nie kazdemu za pisanie paszkwili placa. Jesli chodzi o merytorycznosc tej informacji to ja moge tylko potwierdzic iz a pielgrzymce z WLKP w tym roku bylo okolo 180 osob (z dwa lata temu okolo 300) wiec tendencje spatkowa niestety da sie zauwazyc. Na szczescie coraz wiecej wiernych uczestniczy w mszach sw.
anonim2014.08.19 13:08
Tendencje spadkowa, nie spatkowa oczywiscie...musze zaczac czytac posty przed dodaniem ;/
anonim2014.08.19 13:19
Chciałbym móc znów wyruszyć na szlak.
anonim2014.08.19 13:27
Czy na prawdę ważne kto ma rację? Podobno racjami jest wybrukowane piekło.
anonim2014.08.19 13:45
Torchwood123; nieznaczące są twoje wypociny...
anonim2014.08.19 14:05
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. TVN kłamie, Rydzyk manipuluje ot i całe polskie media. Gdzie nie zajrzysz na prawicowe media nieistotna notka lesera- plotki Wojciechowskiego.
anonim2014.08.19 16:18
Ciekawe skąd Rzepa ma takie dane, swoim redaktorom obniżyli wierszówki i kazali liczyć pielgrzymów na rogatkach? Dziwne o tyle, że warszawskie pielgrzymki też były liczniejsze niż dotąd.
anonim2014.08.19 16:22
Korea Południowa nie jest już obecnie państwem Trzeciego Świata. Podobnie rzecz ma się w wielu innych azjatyckich krajach. Większość światowego handlu jest prowadzona na wodach Pacyfiku łączącego niemal wszystkie kraje azjatyckie. Ocean Atlantycki łączący Europę z USA powoli przestaje pełnić rolę "morza śródziemnego" naszej pólnocnoatlantyckiej cywilizacji. Europa powoli przestaje być "pępkiem świata" .Choć ciągle się jej wydaje że takim "pępkiem" jest. Europa się laicyzuje i ateizuje? Fakt! Ale faktem jest też to że Europa przegrywa rywalizację z krajami azjatyckimi. Papież w Korei odprawił Mszę Świętą dla miliona wiernych. Chińczycy wysyłają kurtuazyjny list do papieża. A lewacy w Europie dalej walczą o prawa homoseksualistów, ciągle myśląc, że zachowają prymat gospodarczy, ekonomiczny, kulturowy i duchowy nad resztą świata zwalczając "wpływy Kościoła" .... To nawet nie jest śmieszne, to jest żałosne.
anonim2014.08.19 16:26
O..!!! Szczur Piogal wylazł z mysiej dziury ! Nawet zabrał głos korzystając z "narzędzi intelektualnych" właściwych dla "człowieka nauki i postępu"! :D :D :D Zmykaj Piogalu do swojej mysiej dziury bo Cię Gandalf łapką na szczury postraszy...
anonim2014.08.19 17:18
Ateizm to zło Proroku sobie dalej prorokuj.. Nawet wbrew oczywistym faktom i tendencjom prorokuj ... A może byś tak pojechał sobie do Korei na jakiś ateistyczny happening.. Zobaczymy ilu ludzi przyjdzie na spotkanie z Tobą aby Ci posłuchać... Wszak Ty niewątpliwe mądrzejszy jesteś niż papież Franciszek.. Nie mówiąc o tym, że Ty jeszcze jesteś dodatkowo śmieszny żałośnie śmieszny :D :D :D
anonim2014.08.19 17:31
Olsztyńska pielgrzymka w zeszłym roku 300 osób, w tym 550.
anonim2014.08.19 17:35
Tu są wszystkie dane http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/idzie-pielgrzymka
anonim2014.08.19 17:37
Ateizm-to zło W takim razie chłopie weź kredę i narysuj na asfalcie tę linię, która ma wyznaczyć ów szereg w jakim mają stać "katotaliby" i "kieckowi". :D :D :D
anonim2014.08.19 17:46
Ateizm to zło Chrześcijaństwo w Chinach jest raczej religią wielkomiejskiej inteligencji niż chłopów przyrośniętych do pługa. Do tych chłopów żaden chrześcijański misjonarz nie ma najmniejszego dostępu. Ci chłopi ciągle jeszcze żyją w ciemnocie z czasów Mao Tse Tunga. Chrześcijaństwo w Chinach i całej Azji rozwija się się już w sposób całkowicie samodzielny. Misjonarze z Europy nie są tam już prawie wcale potrzebni.