Bp Tadeusz Pieronek: Pomniki Kaczyńskiego jak pomniki Stalina - zdjęcie
18.05.17, 11:40bp Tadeusz Pieronek, fot. Ralf Lotys, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Bp Tadeusz Pieronek: Pomniki Kaczyńskiego jak pomniki Stalina

Czy miesięcznice smoleńskie mają charakter religijny, a może tylko polityczny? Według biskupa Tadeusza Pieronka przeważnie prawdą jest to drugie. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" pytany o religijny charakter tychże stwierdził: "Jeśli uroczystość ma miejsce w kościele, to tak. Mieszkam przy krakowskiej katedrze i widzę miesięcznice, które nie odbywają się już co miesiąc, ale dwa razy w miesiącu, bo również w miesięcznice pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Dwutygodnice zastąpiły miesięcznice. Ludzie wychodzący z katedry robią tylko politykę".

Hierarcha ubolewał następnie na przebieg miesięcznic w Warszawie. "Te marsze i wypowiedzi przed Pałacem Prezydenckim nie mają charakteru religijnego. Miesięcznice smoleńskie to czysta polityka. Podczas przemówień nie ma słów o ofiarach katastrofy i samym Smoleńsku. Nie chodzi już o zmarłych. Chodzi o politykę. To, co się tam słyszy podczas wystąpień, to włosy dęba stają na głowie" - narzekał Pieronek.

Następnie - ewidentnie przekraczając granice dobrego smaku - przyrównał stawianie pomników śp. Lecha Kaczyńskiego do stawiania pomników... Józefa Stalina. "Wkrótce w każdym miasteczku będzie musiał być pomnik Lecha Kaczyńskiego, jak w Związku Sowieckim pomnik Stalina. Rosjanie, żeby podlizać się rządzącym, stawiali pomniki Stalina. Powstawały jak grzyby po deszczu od Moskwy po najmniejsze miasteczka. W każdym domu musiał wisieć portret Stalina. Można próbować wprowadzić taką religię, ale to będzie religia Kaczyńskiego, nie religia chrześcijańska" - mówił emerytowany biskup.

"Jeszcze niech w każdym domu będzie portret Lecha Kaczyńskiego, przed którym trzeba będzie się kłaniać, jak w Korei Północnej. Od początku mówiłem, że pochówek na Wawelu był błędem. Tworzy się kult..." - dodawał.

Dobrze, że biskupi zabierają głos w sprawach politycznych. Polska potrzebuje zaangażowania Kościoła. Szkoda tylko, że niektóre wypowiedzi bywają tak - oby  tylko - nieprzemyślane i nieeleganckie. Krytykować można także miesięcznice czy pomniki śp. Prezydenta - ale nie w tak poniżający jego pamięć sposób!

mod