Bp Mendyk: Krzyż w każdej klasie - zdjęcie
14.09.15, 08:36

Bp Mendyk: Krzyż w każdej klasie

4

- O obecność krzyża we wszystkich salach w szkole apeluje bp Marek Mendyk, szef Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polskiego - informuje „Nasz Dziennik”.

W związku z rozpoczętym w niedzielę Tygodniem Wychowania bp Mendyk wygłosił w Radiu Maryja katechezę.

Jak relacjonuje dziennik, bp. Mendyk dokonał bilansu 25 lat obecności religii w szkołach.

- Nie ma wątpliwości, że powrót katechezy do szkół był opatrznościowym działaniem - stwierdził biskup.

- Tam, gdzie mamy do czynienia z czujnością, rodziców, katechetów, proboszcza, ale i samych nauczycieli, udaje się sytuacje rozwiązać - podkreślił bp Mendyk.

- Nie ma wątpliwości, że powrót katechezy do szkół był opatrznościowym działaniem – stwierdził biskup.

Podkreślił także problemy, wśród których jest m.in brak krzyża w klasach.

- Najczęściej wisi on tylko w sali, gdzie odbywają się lekcje religii, a tak nie powinno być, zważywszy na fakt, że 90 proc. dzieci czy młodzieży z danej szkoły bierze udział w nauczaniu religii – relacjonuje „NDz”.

- Tam, gdzie nie ma krzyży, trzeba przypominać rodzicom, uświadamiać im, że to jest ważny znak w procesie wychowania młodego człowieka - podkreślił bp Mendyk.

- To, co najważniejsze w naszym katechetycznym byciu w szkole, to przede wszystkim uświadamianie młodemu człowiekowi, że wiara nie zabiera radości życia, że wiara jest czymś więcej niż tylko sumą obrzędów, przepisów, rytów. To przede wszystkim pokazanie, że wiara nigdy się nie starzeje - podsumował bp Marek Mendyk.

KZ/radiomaryja.pl

Komentarze (4):

anonim2015.09.14 9:48
Bp. Mendyk kreci lody z jakims producentem/hurtownikiem krzyzy? Jezeli najwazniejsze w katechetycznym zyciu jest uswiadamianie, "że wiara jest czymś więcej niż tylko sumą obrzędów, przepisów, rytów" to na pewno samo powieszenie krzyza sprawy nie zalatwi, bo to jest tylko symbol. Zreszta niejedna rzez I bezecenstwo odbyly sie z krzyzem na sztandarach I "Gott mit uns" na zolnierskich pasach. Nie ma to jak czyny prosze biskupa. Swiadczenie czynami I dobry przyklad to podstawa I klucz do sukcesu.
anonim2015.09.14 11:14
Spójrzcie na Francję. W XVIII wieku tysiące ton kamiennych figur i krzyży z galijskich pól, zostały zamienione na materiały budowlane... Ile lat minęło? Pustoszejące świątynie katolickie i coraz liczniej wypełnione, coraz liczniejsze meczety. Na pewno nie ma analogii? Poza tym czegoś nie rozumiem. Przecież dla was to tylko nieistotne dwa patyki na ścianie...O co ten wrzask? A może symbole są jednak ważne?
anonim2015.09.14 14:09
@sabat Bzdura. Niedawno byłem na zebraniu. Wszyscy rodzice podpisywali oświadczenia zgody na religię/etykę...Nawet na WDŻ. Nie podpisałem. Mam prawo. Dzisiaj pojechała żona na zebranie do córki. Jest pełnoletnia. Nie wiem, czy też będą zbierane podpisy. Jaja są gdzie indziej. Moja pełnoletnia córka może być mężatką, kupić alkohol a w szkolnym sklepiku nie kupi pączka - zaznaczam, że szkoła jest zamknięta (w trosce rzecz jasna o wzrost bezpieczeństwa) i nie wolno na przerwie wyskoczyć do sklepu...To jest czecia rp pod okupacją brukselską. I to są realne problemy...A Ty o groźnych patykach...
anonim2015.09.16 6:07
Brawo, brawo, brawo! Oby tak dalej a kosciół całkowicie pogrąży się w odmętach fanatyzmu. Idąc dalej, krzyż w urzędach, na stadionach, w szaletach, znaki ruchu drogowego w kształcie krzyża! Dalej próbujcie wszystkim narzucać jedyne słuszne poglądy!