30.06.18, 21:19Zdj. W Kompala, KPRM, Flickr, CC0

Bo na swoim najlepiej!!! Ważna propozycja premiera

„Chciałem dzisiaj przedstawić, czy tak bardzo symbolicznie zainicjować nasze starania, nasze prace, które wkrótce mam nadzieję już doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność”- poinformował dziś na konferencji prasowej w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki. 

Szef polskiego rządu podkreślił, że jest to krok „krok w kierunku uwłaszczenia Polaków na ich mieszkaniach, które bardzo często muszą podlegać różnym porządkom związanym z samorządami”. A te kolei- wskazał Morawiecki- do tej pory cieszyły się "bardzo dużą swobodą" na przykład w kwestii określenia opłat. 

Premier podkreślił, że niekiedy opłaty te przyrastały o kilkadziesiąt procent, rekordowy przyrost można natomiast oszacować na kilkaset procent w ciągu roku. 

"Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić. Dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania”-powiedział Mateusz Morawiecki. 

„My poprzez nasze prace w ostatnim roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln obywateli Polski tworzymy zupełnie nowe możliwości – właśnie otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, w sposób taki, żeby nie było konieczności płacenia przez kolejne 60, 70 lat, w niektórych przypadkach corocznej opłaty wnoszonej do samorządu, tylko, żeby w ciągu albo najbliższych 20 lat spłacić tę opłatę zamiany na własność, albo zrobić to jednorazowo w ciągu roku, czy w drugim, czy w trzecim roku”- poinformował. Dodatkowo, jak wskazał premier, rząd chce zaproponować także bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa- w wysokości nawet do 60 proc.

"A w jednostkach samorządu terytorialnego – czyli gminy, miasta na prawach powiatu – zachęcamy, żeby te bonifikaty były takie, a może nawet jeszcze wyższe”- poinformował.

yenn/PAP, Fronda.pl