Bloomberg: Nord Stream 2 rozpocznie pracę 1 października  - zdjęcie
09.09.21, 12:04fot. wikipedia.org/domena publiczna

Bloomberg: Nord Stream 2 rozpocznie pracę 1 października

0

Agencja Bloomberg, powołując się na informacje od osób zaznajomionych z planami Gazpromu donosi, że już 1 października ma rozpocząć się przesyłanie gazu jedną z nitek gazociągu Nord Stream 2. Do 1 grudnia natomiast ma zostać uruchomiony przepływ gazu w obu nitkach.

Agencja zaznacza, że o tym, kiedy gaz przesyłany przez Nord Stream 2 znajdzie się w europejskiej sieci ostatecznie zdecydują Niemcy. Gazociąg musi jeszcze otrzymać niezbędne certyfikaty i ubezpieczenia.

Wcześniej Gazprom zapowiedział, że jeszcze w tym roku nowy rurociąg przetransportuje 5,6 mld metrów sześciennych gazu. Jego budowa jest już prawie ukończona. W tym tygodniu firma przekazała, że przygotowuje się do opuszczenia na dno ostatniego odcinka rury drugiej nitki konstrukcji. Później konieczne będzie jeszcze połączenie duńskiego i niemieckiego odcinka oraz prace odbiorcze.

Rosyjsko-niemiecki gazociąg miał zostać ukończony już w 2019 roku. Budowa została jednak opóźniona przez amerykańskie sankcje. Te prezydent Joe Biden zdecydował się uchylić w maju br. Tym samym Stany Zjednoczone dały zielone światło na ukończenie zagrażającej bezpieczeństwu energetycznemu Europy inwestycji.

kak/PAP