Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak na antenie TVP1 mówił m.in. o rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce oraz debacie poprzedzającej głosowanie nad tym dokumentem.

W ocenie szefa MSWiA, były premier Belgii, a obecnie lider frakcji liberałów, Guy Verhofstadt powinien przeprosić Polaków za swoje słowa o uczestnikach Marszu Niepodległości, jednak trudno się spodziewać, że na te przeprosiny rzeczywiście się zdobędzie. 

Prowadzący program Krzysztof Ziemiec zapytał Błaszczaka także o postawę Platformy Obywatelskiej wobec sześciorga europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją.  Kierownictwo PO uznało, że nie będzie upominać tych polityków, mimo iż oczekiwało od wszystkich jej przedstawicieli w PE raczej wstrzymania się od głosu i nie chce sankcji wobec Polski. 

Zdaniem gościa TVP1, Platforma pokazała, że akceptuje tego typu postawy, co oznacza, że "cała ta partia szkodzi Polsce".

"To jest powielanie kłamstw, to jest nikczemność, oni nie mogą ścierpieć, że przegrali wybory, że nie mogą wykorzystać władzy do własnych korzyści"-ocenił szef MSWiA. 

Polityk był pytany również o relację między MON a Pałacem Prezydenckim. 

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że napięcie między prezydentem a szefem MON jest wyraźne i to nie ulega wątpliwości. W ocenie polityka dobrze by było, aby te napięcia ustały. 

"Z całą pewnością nie wpiszę się w to, aby takie napięcie wzrastało. Oczekuję, że napięcie opadnie i dojdzie do porozumienia, łączy nas wspólny program zmian. Mam nadzieję, że napięcie spadnie"- zaznaczył minister. 

Krzysztof Ziemiec zapytał szefa MSWiA także o najnowszy sondaż, z którego wynika, że nadal ponad 70 Polaków nie chce przyjmowania do naszego kraju imigrantów. 

Błaszczak zwrócił uwagę, że Polacy podróżują po Europie i dostrzegają, że muzułmanie nie asymilują się w społecznościach europejskich. 

"Polacy wyciągają wnioski z tego co widzą. Zaczyna się od małych społeczności, a później one się rozrastają. Trzeba uczyć się na błędach innych, a nie jak robiła to koalicja PO-PSL powielając je. Polska pomaga uchodźcom, a jednocześnie przyjmując ludzi ze Wschodu"- podkreślił polityk.

yenn/TVP Info, Fronda.pl