14.06.19, 20:35Zdj. The White House, CC0, Flickr, edytowane, Kremlin.ru, CC 4.0, edytowane

Blady strach i wściekłość na Kremlu! Proputinowska prasa o wizycie Dudy w USA

To nie koniec rozpaczliwych ataków Kremla po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Tym razem informujemy, co pisze na ten temat rosyjska prasa. 

Medialne doniesienia z Rosji pokrywają się w sumie z cytowanymi wczoraj przez nas wypowiedziami moskiewskich polityków. 

„Niezawisimaja Gazieta” pisze, że wzmacnianie kontyngentu wojskowego USA w Polsce miałoby doprowadzić do podwyższenia ryzyka militarnego i spowoduje reakcję zwrotną Moskwy. Według rosyjskiego dziennika, amerykańskie działania wywołują zaniepokojenie na Kremlu. 

Dmitrij Daniłow z Instytutu Europy Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) w rozmowie z gazetą komentuje ustalenia ogłoszone w środę na spotkaniu przywódców Polski i USA. Zdaniem Daniłowa, całkowicie uzasadnione jest oczekiwanie reakcji Federacji Rosyjskiej. 

"Mamy prawo mówić, że sytuacja rozwija się w kierunku dla nas niesprzyjającym. W istocie, chodzi o podważenie jeśli nie litery, to przynajmniej ducha umów istniejących pomiędzy NATO i Rosją"-ocenia przedstawiciel RAN. W ocenie Daniłowa, na tym tle wzrasta realne ryzyko militarne. Według eksperta RAN,  „w ramach Rady Rosja-NATO, Moskwa i Sojusz są teraz gotowe do omawiania negatywnej agendy powstrzymywania rosnącego wzajemnego ryzyka, w tym - niezamierzonych incydentów”. W Rosji odnotowano ponadto, że spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa było "udane". 

„Rossijskaja Gazieta” zatytułowała swój artykuł o zdarzeniach w Waszyngtonie "Duda drogo płaci za strach". Jak sugeruje dziennik, „prezydent Polski zrobił wszystko, by jego kraj stał się celem dla odwetowego uderzenia Rosji”. Materiał, dodajmy, znalazł się na pierwszej stronie piątkowego wydania. Jak wskazuje "RG", amerykańskie bezzałogowe statki powietrzne, których eskadra znajdzie się w Polsce, „są porównywalne, jeśli chodzi o parametry, z rakietami średniego zasięgu”. A to, w ocenie dziennikarzy, oznacza, że  „w przypadku konfliktu Polska automatycznie stanie się celem ataku odwetowego”.

 „Można byłoby zrozumieć rozmieszczenie w Polsce maszyn zwiadowczych, ale jednak położono akcent na drony ofensywne”-zauważa rosyjski dziennik. Artykuł opatrzony jest ponadto licznymi negatownymi komentarzami dotyczącymi współpracy na linii Polska-USA. Polacy „staną się na następne dekady zakładnikami amerykańskiej polityki wojskowej”-pisze „Rossijskaja Gazieta”. 

 „Za te wątpliwe zalety geopolityczne Duda gotów jest zapłacić USA miliardy dolarów”-drwią rosyjscy dziennikarze, przekonując, że amerykańskiemu przywódcy  trudno byłoby znaleźć „tak ustępliwego nabywcę, który zgodził się bez targowania kupować towary amerykańskie i pokrywać wszelkie wydatki związane z ochroną USA”.

„Wyniki wizyty prezydenta Polski w Waszyngtonie stały się jeszcze jednym potwierdzeniem iluzoryczności jedności europejskiej, przeciwko której występuje administracja amerykańska”-pisze "RG", zarzucając Polsce, że "postanowiła kupić brakujący szacunek i miłość do siebie za oceanem", gdyż nie zaskarbiła sobie europejskich przywódców. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

edi2019.06.15 9:32
BEZCZELNE KACAPY - nagle niewinni "zagrożeni" - coś wam powiem JESTEŚCIE ZBRODNICZYM WREDNYM PAŃSTWEM, ZAWSZE TO WY ATAKUJECIE, ZNIEWALACIE, dość przypomnieć OSTATNIE WASZE "POKOJOWE POCZYNANIA" NAPAŚĆ NA GRUZJĘ i UKRAINĘ - ZAMKNIJCIE WASZE SZATAŃSKIE USTA I NAWRÓĆCIE SIĘ PUKI CZAS !
edi2019.06.15 9:21
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! a jak żyją Rosjanie tak jak w USA i COROBIĄ żeby działać dla poprawy bytu NORMALNYCH LUDZI - to szatańska mentalność !! - ńska mentalność !!
T2019.06.14 21:45
W Imię Jezusa Chrystusa złe duchy idźcie precz od wrogów Kościoła Katolickiego i nie wracajcie więcej!
man.of.Stagira2019.06.14 21:14
. . w Polsce wszyscy ludzie którzy NIE chcą JEJ służyć przechodzą na zawodowy antyizraelityzm - patrz Grzegorz Braun alias 'TUpi.EM', Stanisław Michalkiewicz et consortes. Publicyści doskonali! . . TA wygodna postawa umożliwiająca CZYSTĄ NEGACJĘ i niewychodzenie POZA t ę negację totalną w obliczu S P I S K U pozwala mieć zawsze rację: pozostać nieomylnym. Wykorzystywała ten ton carska Ochrana. Goering. Teraz polscy publicyści. . J e d y n y m antyizraelitą który w Polsce skutecznie zwalczał prożydowski przechył był śp Profesor Bogusław Wolniewicz. Kiedy jego zabrakło zostały intelektualne popłuczyny. . Ergo ś c i e k. .
pss2019.06.14 21:08
Taktyka pisu wzgl. ustawy 447:opłacać jednych żydów w nadziei na ochronę przed innymi żydami stojącymi za 447.Czyli zapłacimy jednym(gaz,F35,atom), a później drugim,tym od 447.Genialne.Godne genialnego stratega z Żoliborza.
anonim2019.06.14 20:48
to żałosne że PiS zamiast szkolić i modernizować wojsko polskie musi kupować sobie ochronę od USA! to tylko pokazuje jak słabym jesteśmy krajem!
nie pij tyle2019.06.14 21:02
co zrobiło PeŁo żeby wzmocnic Polskie wojsko? Posłano 40 tysięcy żołnierzy na bruk? Jakie inwestycje zrobiło? karaczany chciało kupić? te co we francji stoją w wiekszości uziemione, dalej wyliczać?
pss2019.06.14 21:20
To prawda,że po robiło wiele żeby nic nie zrobić.Jednak pis rządzi już 4 lata i prosiłoby się chociaż o najzwyklejszą skuteczną amunicję do czołgów.Co do śmigłowców czy to kraczanów, czy black howków.One nie są nam potrzebne to najzwyklejsze taksówki.Głównym wymaganiem dla śmigłowców powinno być posiadanie rampy.
franek2019.06.14 21:28
Mówił ci już ktoś, że jesteś kretynem?
edi2019.06.15 9:33
HEJ RUSKIE TROLLE JAK TAM DOSTALIŚCIE JUŻ PRZELEW OD PUTINA ZA KRYTYKĘ POROZUMIENIA POLSKA - USA ?? - NIE WYSILAJCIE SIĘ JESTEŚCIE ROZPRACOWANI(to zdaje się właściwe słowo w stosunku do agentów KGB/FSB) WASZ NIEWOLNICZY JĘZYK WAS ZDRADZA - POLACY TO MĄDRY, MĘŻNY I WOLNY NARÓD - ALE WY NIGDY TEGO NIE ZROZUMIECIE, ROSJA POTRAFI TYLKO ZNIEWALAĆ I MORDOWAĆ (taką ma historię), ZASTANÓWCIE SIĘ KOMU SŁUŻYCIE !!!!!!!!!!!!!
Żałosne jest to...2019.06.17 15:24
że kremlowski bandyta chciał zrobić eksperta z the/bilnego trolla, jakim jest "dzielnicowy"...