Bł. Czesław- kapłan, który modlitwą uratował Wrocław od najazdu Tatarów - zdjęcie
20.07.21, 07:36

Bł. Czesław- kapłan, który modlitwą uratował Wrocław od najazdu Tatarów

10

Patronem dnia jest dziś bł. Czesław, patron Wrocławia, beatyfikowany w roku 1713 r. przez papieża Klemensa XI. Co wiemy o błogosławionym kapłanie, który uratował Wrocław od najazdu Tatarów?

Czesław urodził się około roku 1180 w Kamieniu Opolskim. Studiował prawdopodobnie w Paryżu, Pradze i Bolonii. Po przyjęciu święceń kapłańskich wstąpił do dominikanów. Co ciekawe, habit otrzymał z rąk samego św. Dominika! Był spokrewniony ze swoim współbratem w kapłaństwie, św. Jackiem Odrowążem. 

Jan Długosz przytacza barwną legendę, o tym jak Czesław swoją modlitwą uratował Wrocław od najazdu Tatarów i całkowitego zniszczenia w roku 1241. Kiedy miasto zostało zajęte przez najeźdźców, część wrocławian postanowiła bronić się poza murami obronnego grodu. Czesław był duszą całej obrony. Jak głosi podanie, kapłan modlił się o ocalenie miasta, wychodząc często na jego wały i zachęcając dzielnych obrońców do oporu. Kiedy udało się przezwyciężyć wojenną zawieruchę, uratowanie miasta wrocławianie przypisywali właśnie bł. Czesławowi i jego wstawiennictwu modlitewnemu. Mieszkańcy Wrocławia nie mieli wątpliwości, że to wiara zakonnika złamała siły nieprzyjacielskie. 

W ikonografii bł. Czesław przedstawiany jest ze słupem ognia nad głową, który według tradycji ukazał się podczas oblężenia Wrocławia przez Tatarów i spowodował ich odwrót. Atrybutami błogosławionego są: krzyż misyjny, kielich, otwarta księga Ewangelii, laska pielgrzyma, lilia, monstrancja, puszka z komunikantami, lub różaniec.

jkg/Gosc.pl, Fronda.pl

Komentarze (10):

Anonim2021.07.23 13:36
ale tatarom miło nie było, raczej, nadłożyli kupe drogi żeby sie spotkać na debate o celibacie ,a tu ich strzałami przywitano,chamstwo
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.20 11:58
23- ci dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Antychryst2021.07.20 11:47
No to ci broniący mieli grzech czy nie? - przecież bałwochwalczo zabijali i nie naśladowali Chrystusa w cierpieniu, nie przyjęli jego nauki o nadstawianiu policzka,nie pragnęli być posłuszni bożej woli żeby doświadczać się w męczeństwie bycia wziętym na jasyr i miłosierdziu wobec swoich sprzedanych żon co zostały by żonami jakiś maharadży w Indiach. Byli pyszni żeby dodać sobie odwagi i po zwycięstwie kiedy się urżnęli na biesiadzie, W czasie bitwy byli zazdrośni że wróg ma przewagę siły - może fajniejsze pancerze, pewnie większość marzyła żeby to wszystko się skończyło żeby każdy mógł wrócić jak bóg do swojej kobiety i brać ją jak zwierzę, w swojej klatce dobrobytu w nieskończoność.
marian2021.07.20 10:21
Nic głupszego dziś nie przeczytacie.
Anonim2021.07.20 10:31
A Frędzle na to - potrzymaj mi piwo... 😁😁😁😁
Anonim2021.07.20 10:12
Ja leczę w ten sposób hemoroidy, są chętni? 😁😁😁
Portofino2021.07.20 9:34
Obecny Wrocław to gniazdo tęczowego germanofilstwa.
Józef2021.07.20 9:31
Czyli Kaczyński zamiast kupować czołgi od amerykanów, powinien dać ta kasę Rydzykowi, on się będzie modlił i nic nam nie będzie grozić.
DeFactoKleruchCzesiekChciałZdradzićWięcGoUsiekli2021.07.20 9:07
Kato-pierdo-bajdurzenia. Tępe i nachalne, w których to kleruch zawsze ratuje gród, miasto czy kraj cały od najeźdźców. Woje, rycerstwo, żołnierze to są wszyscy chuuja warci. Bo kleruch kontaktuje się z pambukiem, bozią, jezuśkiem i jamiołkami, czym załatwia sprawy obronności. A z papierów i kronik wiadomo, że kleruch katolicki to pierwszy zdrajca, który na rozkaz Watykanu sam bramy otworzy i jeszcze wskaże napastnikom, kogo z miejscowych wyrżnąć i ograbić. Kler zawsze z władzą. Bez znaczenia, starą czy nową. Byle móc dostatnio pasożytować i łupić ciemnotę.
Anonim2021.07.23 13:38
PAN widzi jak bluźnisz,a 1920 cuda na wisłom nie było?? w sumie nie wiem po co tam udała sie nasza armia ? cudaki klechowe załatwiły cud