Biskup Plymouth apeluje o powstrzymanie eutanazji i zapewnienie opieki choremu Polakowi  - zdjęcie
19.01.21, 14:42Fot. screenshot - YouTube (CAFOD)

Biskup Plymouth apeluje o powstrzymanie eutanazji i zapewnienie opieki choremu Polakowi

4

Ordynariusz diecezji Plymouth, bp Mark O’Toole, zabrał głos ws. leczonego w znajdującym się na terenie tej diecezji szpitalu Polaka, który został odłączony od aparatury podającej żywność i wodę, a tym samym skazany na śmierć głodową. Hierarcha stanowczo potępił decyzję o eutanazji i wezwał do zapewnienie choremu właściwej opieki.

- „Towarzyszę modlitwą pacjentowi, jego żonie, rodzinie i wszystkim, którzy są zaangażowani w opiekę nad nim. Decyzja sądu zezwalająca na zaprzestanie nawadniania i żywienia jest bardzo niepokojąca. Tym bardziej, że jest uważana za leżącą w najlepszym interesie pacjenta” – stwierdził brytyjski duchowny.

- „Zapewnienie jedzenia i wody ciężko chorym pacjentom – nawet w przy użyciu sztucznych metod – jest podstawowym poziomem opieki. Musimy walczyć o zapewnienie tej opieki, kiedy tylko jest to możliwe” – podkreślił.

W sprawie wypowiedziało się również krajowe katolickie centrum bioetyki Wielkiej Brytanii i Irlandii. Anscombe Bioethics Centre podkreśla, że „niedawna decyzja sądu dotycząca zaprzestania żywienia i nawadniania stanowi bardzo niepokojący precedens”.

Dyrektor centrum David Albert Jones przypomina, że napojenie spragnionego i nakarmienie głodnego to podstawowe uczynki miłosierdzia, a pacjenci nigdy nie mogą być skazywani na śmierć z głodu i pragnienia, wyłączając skrajne przypadki, do których omawiany z całą pewnością nie należy.

- „To nic innego jak śmiertelne zagłodzenie lub odwodnienie człowieka” – pisze brytyjski bioetyk.

- „Wykorzystanie tej niebezpiecznej międzyludzkiej wizji strachu przed byciem ciężarem dla innych jako kryterium pozbawienia kogoś pożywienia i wody, to potwierdzenie czyichś najgorszych obaw. Zastosowanie w tym przypadku rozumowanie jest sprzeczne z fundamentalnymi etycznymi pryncypiami równości i solidarności i stanie się źródłem głębokiego niepokoju dla wielu osób” – podsumowuje.

Dziś ws. hospitalizowanego w Wielkiej Brytanii Polaka do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, apelując o podjęcie starań w celu ratowania życia chorego.

kak/misyjne.pl

Komentarze (4):

Natalja Siwiec2021.01.20 9:55
To nie eutanazja to naturalna śmierć od poczęcia.
Torchwood2021.01.19 15:53
Eutanazja a podtrzymywanie życie sztucznymi metodami to 2 różne rzeczy. Czy przypadkiem Jan Paweł II nie odmówił takiego podtrzymywania życia - on też poddał się eutanazji?
zic2021.01.19 16:45
to zwyczajne zabójstwo w białych rękawiczkach nie chcą transportu chorego do POlski bo zagraża to jego życiu!!!! tak argumentują , ma umrzec w WB śmiercia głodowa bo pewnie czekaja na jego wnętrzności !!!to czysta HIPOKRYZJA
Joanna2021.01.19 18:46
Bzdury!