- Dane z EU wskazują, że rynek pracy był stabilny w IV kw. 2020 - lekki spadek stopy bezrobocia z 7,6 proc. na 7,5 proc. w XI. Stopa bezrobocia w Polsce spadła do 3,3 proc. i jest jedną z najniższych w EU – napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Komentując najnowsze dane na runku pracy w naszym kraju Borys twierdza też:

- Teraz kluczowe, czy rynek pracy doczeka stabilnie oczekiwanego ożywienia gospodarczego od II kw.

Kryzys gospodarczy spowodowany epidemią koronawirusa jest bardzo mocno odczuwalny w niektórych krajach. W wielu z nich znacznie wzrosła stopa bezrobocia.

- Jak poinformował dziś Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,3 proc. wobec 8,4 proc. w poprzednim miesiącu. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 7,5 proc. wobec 7,6 proc. w poprzednim miesiącu – czytamy na portalu niezalezna.pl

Z kolei PKO Rerearch podaje:

- Stopa bezrobocia w grudniu tylko 6,2% (szacunek @MPRiT_GOV_PL). Rynek pracy został skutecznie osłonięty przed skutkami pandemii. Skumulowany wzrost wyrównanej sezonowo stopy bezrobocia jest mniejszy niż w takim samym okresie po wybuchu poprzedniego kryzysu.

mp/twitter/pap/niezalezna.pl