Benedykt XVI: Niebezpieczeństwo spychania Boga na margines - zdjęcie
27.08.19, 13:00Fot. Peter Nguyen Minh Trung via Flickr, CC BY 2.0

Benedykt XVI: Niebezpieczeństwo spychania Boga na margines

8

Benedykt XVI wskazuje na niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg jest w teologii spychane na margines. Papież Senior opublikował krótką notę, w której ustosunkował się do reakcji na jego obszerny tekst o genezie skandali nadużyć seksualnych w Kościele w minionych dziesięcioleciach. „Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię” – napisał Benedykt XVI.

W sposób szczególny odnosi się on do tekstu niemieckiej historyk Brigit Aschmann. Papież Senior zauważa, że choć pomimo swej jednostronności, tekst ten może pobudzić do dalszych refleksji, lecz nie stanowi zadowalającej odpowiedzi na jego publikacje, co jest też typowe dla pozostałych reakcji. „Wydaje mi się, że na czterech stronach artykułu Pani Aschmann nie pojawia się słowo Bóg, które ja postawiłem w centrum problemu” – napisał Benedykt XVI. Przypomniał on główne tezy swego tekstu, a mianowicie fakt, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia. „To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka” – przypominał Benedykt XVI i dodał: „Fakt, że artykuł Aschmann pomija centralny fragment mojej argumentacji, podobnie jak znanych mi reakcji na mój tekst, pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg często wydaje się zepchnięte na margines teologii”.

Przypomnijmy, że obszerną analizę genezy skandalu nadużyć w Kościele, Benedykt XVI opublikował za zgodą Papieża Franciszka w kwietniu. Została ona przygotowana z myślą o kościelnym szczycie, który odbył się w lutym w Watykanie. Mówiąc o genezie tego problemu Benedykt XVI wskazał na różne czynniki, takie jak wpływ rewolucji seksualnej na Kościół, rozkład teologii moralnej oraz rozwój subkultury gejowskiej wśród duchowieństwa. Decydujące znaczenie miał jednak jego zdaniem zanik wiary w Boga. Dlatego też drogą wyjścia z obecnego kryzysu jest powrót do Boga i żywej wiary.

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze (8):

Jarek2019.08.27 21:19
"Decydujące znaczenie miał jednak jego zdaniem zanik wiary w Boga. Dlatego też drogą wyjścia z obecnego kryzysu jest powrót do Boga i żywej wiary." Zanik wiary w Boga widać bardzo dobrze. Zwłaszcza w Polsce. Jednym z objawów jest zawłaszczanie Boga do własnych interesów, o czym wspomniał Prymas wczoraj. Ma to taki wydźwięk: "Bóg nas kocha i tylko nas, bo my jesteśmy prawi, a reszta to lewaki, i Bóg nimi gardzi" Bóg nikim nie gardzi, jest wielu poszukujących, błądzących. Nawet Chrystus o nich wspomina: Mt. 12: "Jak wam się zdaje? Jeśli kto posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich: czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się zabłąkała? A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały. Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych." Przykładem jest fronda, niby portal poświecony, ale raczej nienawiści. Odejście od wiary w Boga, to również negowanie podstawowych prawd wiary. Np. wolna wola - Bóg dał ludziom wolną wolę. O czym tak pięknie pisał Św. JP II. Encyklika "Veritatis splendor" (Katechezy Ojca Świętego Jana Pawła II. Bóg Ojciec. Kraków-Ząbki 1999) wyjątek: "Wolna wola osoby wypływa z faktu, że będąc stworzona na obraz Boży (por. Rdz 1,27), została ona obdarzona możliwością poznania i wolnością, która w pełni aktualizuje się w momencie podejmowania wszelkich decyzji. Wolna wola jest władzą zakorzenioną w osobie; rzeczywistością, dzięki której osoba ma świadomość „samoposiadania” i „samostanowienia” siebie (o sobie) oraz decydowania. Jest tym, co osobie „pozwala chcieć” i wybierać; dyspozycją do świadomego celowego regulowania swojego postępowania. Wolna wola stanowi wyraz podmiotowości osoby; potwierdza jej wolność oraz godność. Wolna wola sprawia, że człowiek znajduje się w szczególnej relacji do Boga: Bóg traktuje człowieka jako suwerennego partnera, któremu proponuje przymierze. Dzięki wolnej woli człowiek może przyjąć lub odrzucić Boże propozycje, a nawet sprzeniewierzyć się Jego woli, grzesząc. Dzięki niej osoba podejmuje decyzje dotyczące realizacji czynu. Wolna wola działa podczas wykonywania czynu ludzkiego; obok poznania intelektualnego jest drugim jego integralnym elementem" Ale nasi urzędnicy KK twierdzą, że wolną wolę dał człowiekowi Owsiak, mówiąc "Róbta co chceta"
andrzejhahn32019.08.27 16:40
jakiego boga pasozyvie spoleczny..........w historii bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm...................wam katolom trzeba wbijac w wasze puste ,ciemne i zacofane berety jedno i to samo abyscie cokolwiek zrozumieli
Lech Keller-Krawczyk - eine kleine jüdisch läuse2019.08.27 14:32
Krótki rachuneczek; przez ostatnie 7 dni Lech Keller-Krawczyk - eine kleine jüdisch läuse jako 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳., 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, itp., spędził 80 godz. tylko na blogach Frondy, czyli ponad 3 pełne doby. Dedykacja warta odnotowania, stary czerwony pionier (ma ponad 70 lat), komsomolec z sekcji bolszewickiej propagandy. GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? Łże suka kremlowska, on tak jak cerkiew ruska sa 𝐚𝐠𝐞𝐧𝐭𝐚𝐦𝐢 𝐅𝐒𝐁 - 𝐆𝐑𝐔. Putinowskie q ...., trolle na polskich blogach są wszędzie. Tu najlepszym dowodem jest "polski gej" i nie tylko on. W jakim miescie jesteś "polski geju"? No powiedz, napisz. Tego nie zrobisz bo się boisz, że ktoś o szczegóły zapyta. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐞𝐣-𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! Nie dajcie się nabrać na tą Wiosenną, sowiecką sukę !!! Suki nie mają nic wspólnego z Polską !!! GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.27 13:51
Nikt nie spycha żądnych bożków na margines, bo takowi nie istnieją. Natomiast zdecydowanie spychanie na margines zinstytucjonalizowanych form religiii, a więc sekciarstwa jest jak najbardziej zdrowe i wskazane.
edi2019.08.27 13:16
brednie mordercy z hitlerjugend który został papieżem!
Andrzej Ryszkiewicz2019.08.27 15:53
Nie aż takie brednie.
JS2019.08.27 13:13
Papież Benedykt XV został zepchnięty z prowadzenia Kościoła. Zrozumiał to i przeniósł swoją sytuację na cały Kościół. Siły piekielne spychają Jezusa z tego świata. Tą sytuację można porównać do biegacza, który wyprzedził wszystkich w wyścigu, ogląda się za siebie jak daleko są pozostawieni w tyle inni biegacze, nie zauważył jednak, że droga, którą biegnie gwałtownie skręca a przed nim przepaść. Pozdr.
anonim2019.08.27 13:12
LUDZIE UCIEKAJCIE OD TOTALNYCH i TĘCZOWYCH - NAWRACAJCIE SIĘ !! POPIERAJĄC ICH BĘDZIECIE WSPÓŁODPOWIEDZIALNI ZA ZŁO KTÓRE ONI PLANUJĄ (homomałżeństwa, adopcja dzieci przez homo, aborcja, deprawacja dzieci WHO-ideologia gender) - BĘDZIECIE ICH WSPÓLNIKAMI !!!!!!!! DO KOŃCA ŻYCIA A NAWET PO ŚMIERCI !!! NIE BIERZCIE SOBIE TEGO NA SUMIENIA !!!