Wicepremier Jarosław Gowin w "Sygnałach Dnia" Radiowej Jedynki jeszcze raz odniósł się do kwestii rekonstrukcji rządu. Sama rekonstrukcja jest już pewna, nie ustają jednak spekulacje na temat ewentualnej zmiany premiera. 

Coraz głośniej mówi się, że od listopada rządem Zjednoczonej Prawicy miałby pokierować prezes PiS, Jarosław Kaczyński, natomiast obecna premier, Beata Szydło, miałaby spróbować swoich sił w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Wypowiedzi polityków związanych z obozem rządzącym nie rozwiewają wątpliwości. 

O rekonstrukcję rządu i ewentualną zmianę na stanowisku premiera pytała ministra Gowina na antenie radiowej Jedynki prowadząca, red. Katarzyna Gójska. 

"Teoretycznie każdy scenariusz jest możliwy. Politycznie - byłoby przedwczesne, gdybym snuł spekulacje. Nie chcę mówić, że wszystko rozstrzygnie się w tym tygodniu podczas posiedzenia połączonych kierownictw PiS, SP i Porozumienia, ale wiele rzeczy będzie jaśniejszych"- podkreślił wicepremier. Posiedzenie, o którym mówił, ma odbyć się już w tym tygodniu. 

Zdaniem Jarosława Gowina, zmiana na stanowisku premiera nie jest wykluczona, jednak w tej kwestii "inicjatywa należy do Prawa i Sprawiedliwości"- podkreślił polityk. 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego był pytany również o swoje nowe ugrupowanie- Porozumienie. Co nowego wniesie do polskiej polityki ugrupowanie Gowina? 

"To, co się zmieniło, to dołączenie nie tylko trójki parlamentarzystów, ale dołączenie do obozu Zjednoczonej Prawicy ważnych i prężnych środowisk."- stwierdził wicepremier na antenie radiowej Jedynki. Jak ocenił, środowiska wolnościowe, republikańskie postanowiły zająć się realną polityką, przejść do wprowadzania konkretnych zmian, porzuciły natomiast "ideologiczne podejście do polityki". 

Czym charakteryzuje się nowe ugrupowanie wicepremiera?

"Jesteśmy w sprawach gospodarczych wolnorynkowcami, ale jesteśmy też umiarkowanymi konserwatystami w sprawach kulturowych i moralnych."- odpowiedział Jarosław Gowin. Jak wymienił, Porozumienie stawia sobie za cel wspieranie wartości rodzinnych i patriotycznych, a także- obecność religii w życiu publicznym. Gość Polskiego Radia zwrócił jednocześnie uwagę na fakt, że konserwatyzm "kojarzy się jednak także ze stylem uprawiania polityki ukierunkowanym na porozumienie".

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl