23.03.20, 12:10

Będzie deficyt, ale dzięki polityce PiS - damy radę

Jaka będzie sytuacja polskiej gospodarki po koronawirusie? Według wiceministra finansów Leszka Skiby, deficyt budżetowy może wzrosnąć, ale nie wykluczone, że gdy idzie o PKB, to rok 2020 będzie na plusie.


W skali rok do roku w II kwartale PKB niewątpliwie spadnie, mówi Skiba w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Jeżeli dojdzie jednak do odbicia w gospodarce w III i IV kwartale, a wydaje się, że tak będzie, to mimo wszystko cały rok będzie na plusie, uważa wiceminister.


Skiba wskazywał też, że rząd będzie musiał zdecydować się na deficyt. To na szczęście możliwe, bo przyjmowany właśnie budżet deficytu w ogóle nie zakładał.


"Polityka budżetowa musi wziąć na siebie największy ciężar. Stąd wzrost deficytu będzie istotny, a ustawa budżetowa będzie nowelizowana. Na duży wzrost deficytu możemy sobie pozwolić, bo przyjmowany właśnie budżet nie zakłada deficytu. Nie jest jednak tak, że nikt nie przejmuje się limitem deficytu i zadłużenia, bo trzeba wesprzeć pracowników i przedsiębiorców, ale należy robić to w sposób racjonalny. Tak została skonstruowana tarcza antykryzysowa" - powiedział wiceminister.


"Jeśli chodzi o wzrost wydatków, to mówimy o ok. 60 mld zł, które są już zaplanowane w ramach tarczy antykryzysowej. Jak trudna jest i będzie sytuacja w dochodach, jeszcze nie wiemy, a dowiemy się 25 kwietnia, bo wtedy mija termin płatności VAT za marzec. Dopiero wtedy będziemy mieli jakąś wiedzę, która pozwoli nam znowelizować budżet i ocenić skalę ubytku w dochodach. Dzisiaj nie ma problemu z wydawaniem pieniędzy z budżetu na walkę z pandemią i spowolnieniem, można je też przesuwać pomiędzy poszczególnymi częściami czy korzystać z rezerw. Wiadomo, że wzrost niższy o 1 pkt proc. − a budżet robiliśmy przy założeniu, że PKB realnie zwiększy się o 3,7 proc. − to ok. 10 mld zł mniej w dochodach sektora finansów publicznych. Warto pamiętać, że wielkość dochodów została zaprognozowana ostrożnie, więc to też jest pewien bufor" - dodał.

bsw/forsal.pl


"Naturalne oszczędności, jakie powinny wystąpić w budżecie, to ok. 10 mld zł. Do tego być może niektóre wydatki nie zostaną poniesione. Nikt jednak nie będzie ciął wydatków na siłę, żeby nie pogłębiać problemów gospodarczych. Premier Morawiecki mówił niedawno, że programy społeczne, takie jak 500+, wyprawka szkolna czy 13. emerytura, to druga tarcza antykryzysowa, bo wspierają dochody gospodarstw domowych w tak trudnym momencie" - wskazał Skiba.

Komentarze

Maria Blaszczyk2020.03.23 18:26
Jeszcze zanim była epidemia, planowany deficyt był przeogromny, tylko poupyvchany po kątach, Funduszach Solidarnościowych itd - i niedoszacowany. Do tego i tak duża część wydatków stałych miała być finansowana z dochodów jednorazowych - skrojenia Polaków z ich emerytur, sprzedaży uprawnień do emisji CO2 czy pasma 5G. Pewnie dlatego PiS gotów jest przeprowadzić kompletnie niedemokratyczne wybory prezydenckie, nie licząc się z nikim i niczym - bo nawet, jeśli PiS przetrwa jakimś cudem ten rok - w przyszłym wszystko szlag trafi, gdy zabraknie środków z tych jednorazowych wpływów....
Julia W.2020.03.24 2:48
Mario B. To co wypisujesz, to się kupy nie trzyma? Dała by ci RIO Wojewódzka, za taki budżet??? Oczywiście chiałabyś, aby tak się stało, to widać. Nie ma czegoś takiego, jak piszesz, dochody jednorazowe. Nie istnieje "dochód jednorazowy" w Klasyfikacji dochodów i przychodów . Tak się składa, że ja nie znam się na twojej pracy i nie zabieram głosu. A ty udajesz że się znasz odnośnie budżetu i nawet tłumaczysz?? Na Budżecie i konstrukcji Budżetu z kolei ty się nie znasz. jesteś laikiem. Natomiast na konstrukcji Budżetu ja się znam. Pracuję w tym już ponad 20 lat. Obojętnie czy pracuje się w Rządzie , czy w nieco niższym szczeblu Administracji, to obowiązują nas te same Ustawy, zasady, przepisy itd. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami tworzenia Budżetu. Poznaj Ustawę o Finansach Publicznych. Ustawę o Klasyfikacji Dochodów i Wydatków i wiele Ustaw jej towarzyszących, to chętnie porozmawiamy! To nie jest wcale łatwe, zaręczam. Na swoim stanowisku przez ostatnie 18 lat, jako Skarbnik Miasta, tworzyłam z zespołem Budżet dużego Miasta, który też uchwala się na Sesji Rady, a potem RIO wydaje opinię, czy wskazuje jakieś poprawki. To jest ciężka, mozolna praca. To nie kilka zdań na temat Budżetu, jak raczyłaś nam tu napisać. Możemy porozmawiać, udzielę wskazówek, jak będziesz chciała! Pozdr.
taki jeden2020.03.31 0:29
Ależ Pani Julio, jak pani mogła tak skonfundować Marie Błaszczak, przecież to światowej sławy ekspertka od wszystkiego. Ona zna się na wszystkim, jak mowa o Paryżu okazuje się że tam mieszka, jak o mnichach buddyjskich - była mniszką, jak o lgbt - wcześniej była mężczyzną, jak mowa o seksie - zna cuda... itd. Zna się na wszystkim, aż dziw bierze że nie siedzi obok innych ekspertów w TVN, a może siedzi? kto wie, choć bardziej stawiałbym że u soka z buraków robi. Serdecznie pozdrawiam, Pani Julio
PRAWDA 2020.03.23 16:06
Do budy, ANTYPOLSKIE kundle!! PIS będzie rządzić jeszcze baaaardzo długo.
kacpi2020.03.23 16:03
Tak mówi PAN: Przeklęty człowiek, który ufa człowiekowi i który czyni ciało swoim ramieniem, a od PANA odstępuje jego serce. [6] Będzie bowiem jak wrzos na pustyni, który nie czuje, gdy przychodzi coś dobrego, ale wybiera suche miejsca na pustyni, w ziemi słonej i bezludnej. [7] Błogosławiony człowiek, który ufa PANU, a którego nadzieją jest PAN. [8] Będzie bowiem jak drzewo zasadzone nad wodami, które swoje korzenie zapuszcza nad strumieniem i nie zauważa, gdy upał przychodzi, ale jego liść pozostaje zielony. W roku suszy nie troszczy się i nie przestaje przynosić owocu.
anonim2020.03.23 14:36
Państwo z tektury, czyli „rząd zdał egzamin z koronowirusa” źródło: zawisza.neon24.pl/post/153935,panstwo-z-tektury-czyli-rzad-zdal-egzamin-z-koronowirusa
Trójoka wrona2020.03.23 13:53
Jak to? Nie można zwiększać deficytu!
waz12020.03.23 13:46
Frondel przydrożny ! jak można się podniecać działaniami rządu!
ladychapel2020.03.23 13:04
https://scontent.fvno2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/90798432_10216109813080824_2131480355041968128_o.jpg?_nc_cat=1&_nc_sid=110474&_nc_ohc=hEuSwmeQ2dgAX8aTa8T&_nc_ht=scontent.fvno2-1.fna&_nc_tp=7&oh=3bc0e63528240d72e81fa4b8427baf98&oe=5E9C7FEF
Wiktor2020.03.24 2:56
UWAŻAJCIE, na te linki, co podaje "ladychapel", czyli inaczej "ateista du ...rny gej....! Sądzę, że tak jak poprzednio, bedą to ich gejowskie strony!! Na odległość jechało pedalstwem !!!!!!!!
program tektura plus2020.03.23 13:02
W Głogowie zmarł 45-letni mężczyzna, który po powrocie z Niemiec przebywał w kwarantannie w swoim mieszkaniu. 45-latek czekał zbyt długo na wykonanie testu - informuje dziś "Gazeta Wyborcza". Ciało zmarłego mężczyzny odnaleźli w sobotę policjanci, którzy przyjechali sprawdzić, czy odbywa obowiązkową kwarantannę. Jak podaje "GW", dziennikarzom udało się odtworzyć ostatnie dni jego życia. 13 marca 45-latek wrócił ze służbowej podróży, którą odbył jako kierowca tira do Niemiec. Od początku po powrocie gorączkował i kaszlał. 16 marca skontaktował się z sanepidem, a ten zdecydował, że powinien przebywać w warunkach kwarantanny domowej. 20 marca sanepid zdecydował o przeprowadzeniu testów na obecność koronawirusa. Specjalistyczna karetka miała pobrać od niego próbki w niedzielę. Nie zdążyła, pacjent zmarł w sobotę w nocy, 21 marca.
ladychapel2020.03.23 12:58
W środę premier przekonywał na antenie TVP, że Polska zaczęła przygotowania na nadejście koronawirusa "parę miesięcy temu". Dzień później, w czwartek, mówił już zupełnie coś innego. - Widzimy doskonale, że musimy radzić sobie z okolicznościami, których nikt się jeszcze miesiąc temu nie spodziewał, dwa miesiące temu nikt o tym nie wiedział - powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.
jaś2020.03.23 12:38
Jak to jest ,że Fed tonami tworzy dolary a polski bank centralny je pożycza . Kto za te pożyczki przejmie polską realną (nie wirtualną) gospodarkę.
ktoś tam2020.03.23 12:36
Już już, lewactwo się naskomlało czy jeszcze jakieś występy w komentarzach? Aż się boję pomyśleć co lewactwo będzie bzdyczyło jak PiS przeprowadzi Polskę przez te problemy epidemiczne względnie bezboleśnie... Lewacy będą mówić o "klęsce urodzaju"?
Michał Jan2020.03.23 14:09
Lewacy z PiS-u nawet nie zauważą, kto będzie rządowe obietnice realizował.
ktoś tam2020.03.23 15:51
Oczywiście widzę konfederackie lewactwo nawiązuje do złotych myśli Janusza polskiej polityki o przetrwaniu najsilniejszego. Skutek będzie taki, że ogłosi się na końcu takie hasło ze "Szklanej pułapki 4.0": "Wyprzedaż po pożarze". Chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę co się dzieje nie tyle nawet w Polsce, ale w ogóle na świecie. Włochy w ogóle wygaszają całą produkcję i państwo się im wali. Za chwilę będą to mieli zapewne Hiszpanie. Tacy Anglicy, Francuzi, Niemcy, biorąc pod uwagę zachowania społeczeństwa, mają to przed sobą. Jestem ciekaw jak oni będą to odbudowywać sposobem Januszka? Bida zupki u Kuronia v. 2.0? Żeście się naczytali o liberalizmie tylko zapomnieliście, że w kryzysie to nie ma kolegów tylko jest walka o przetrwanie, gdzie każdy dożyna każdego. Oto filozofia Darwina. I Januszka od Konfederatów. Państwo niepotrzebne. Zgadza się?
edi2020.03.23 12:35
JEŻELI KORONAWIRUS ZATRZYMA TĘCZOWĄ ZARAZĘ BĘDZIE DLA LUDZKOŚCI BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM !!
Maria Blaszczyk2020.03.23 18:28
??? Myślę, że zatrzyma PiS. Wywracając mu budżet. Pamiętasz, jacy wyrywni do dzielenia się władzą byli komuniści, gdy zbankrutowali? Chyba czeka nas powtórka z rozrywki. Pieniądze się skończyły, a przez epidemię nie ma perspektyw na nowe.
kris2020.03.24 2:07
Mario B. Bardzo tego chciałabyś, aby zatrzymał się PIS przez wirusa!? Poradzą sobie! Niestety! Niedoczekanie wasze! Czekasz na powtórkę z rozrywki...? Pamiętasz te słowa piosenki: ? ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ......! Już PO....i lewacy do władzy nigdy więcej nie wrócą !
wyzwolony umysł2020.03.24 12:59
prawdziwą zarazą dla Polski jest czarna zaraza KK, okupant watykański wyprał wam mózgi
szczepionki się nie doczekasz2020.03.23 12:28
A teraz "pomyśl" mendo co było gdyby rządziła opozycja złożona z kilku partii. Nie byłoby żadnych decyzji, kłóciliby się o kawałek koryta dla siebie i swoich. Czy wam mendy się to podoba czy nie, na kryzys w jakim znajduje się kraj, Polska rządzana przez jedną partie to jedyna szansa.
Michał Jan2020.03.23 14:12
Przecież właśnie rządzi koalicja trzech partii?
Polak2020.03.23 12:28
Zacznijmy od podstawowego kłamstwa w tej propagandzie - już ogłaszając "budżet bez deficytu" Matołuszek przyznawał że w założeniach przyjęto inflację ponaddwukrotnie niższą od rzeczywistej, więc cała ta propaganda którą wygłasza nie jest warta nawet papieru na którym ją spisano.
Michał Jan2020.03.23 14:11
Akurat wyższa inflacja sprzyja rządowi. Realizuje swoje obietnice kosztem społeczeństwa - w liczbach bezwzględnych się zgadza, tylko kupić za to samo można mniej. Oszustwo polegało na pokrywaniu deficytu z funduszy celowych.
robaczek 2020.03.23 12:17
ja pitole!!!!! skapnelo cos z 2 mls na propagandew??? oj pisiurki pisiurki... wy to macie mentalnosc podnóżka w genach co?? musi byc szaman i pan na wlosciach ktory bedzie wami zarzada ;] oj ludzie.....
Stani2020.03.23 12:15
co znowu nakłamał pan Vateusz?
kara boska2020.03.23 12:12
A co innego mogą powiedzieć marionetki psychola?