Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia coraz bliżej! Jest komitet organizacyjny - zdjęcie
11.12.19, 21:41zdj. domena publiczna, Wikimedia Commons, CC0

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia coraz bliżej! Jest komitet organizacyjny

14

W sumie 86 osób, zarówno księża, jak i osoby świeckie- oto skład komitetu organizacyjnego beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Komitet został powołany przez metropolitę warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza.

Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Kazimierza Nycza. Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski. W skład komitetu weszli zarówno duchowni, jak i osoby świeckie. Z 86 osobami współpracować będą także obecni na czerwcowych uroczystościach przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji.

- "Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy"-mówił metropolita warszawski. 

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin papieża Polaka. Kardynał Kazimierz Nycz tłumaczył, że archidiecezja postanowiła połączyć oba wydarzenia, aby nie pominąć jubileuszu św. Jana Pawła II, koncentrując się na beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. 

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (14):

Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.12.12 16:21
Wyszyński to była Pomyłka Tysiąclecia.
Observer19202019.12.12 8:34
"...Zacytować muszę kilka zdań, które wyszły spod pióra Księdza Prymasa – powiedział Poniedziałek. Przytoczył cytaty, które w latach 30. XX wieku opublikowane zostały w „Ateneum Kapłańskim”. Na ich podstawie dowodził, że Wyszyński był antysemitą, rasistą i popierał Hitlera.(...) Wyczyn Poniedziałka do złudzenia przypomina historię jego kolegi po fachu Macieja Stuhra. Powiedział on, że Polacy mają ciemne karty w swych dziejach, bo użyli dzieci jako żywych tarcz w bitwie pod Cedynią. Było zupełnie inaczej. To Niemcy przywiązali dzieci, ale w bitwie, którą stoczyliśmy 150 lat później. O ile ignorancja Stuhra została mocno ośmieszona w mediach i internecie, to oszczerstwa, którymi Jacek Poniedziałek obrzucił Sługę Bożego kard. Wyszyńskiego, pozostały praktycznie bez odzewu (...) słowa o tym, że „rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli”, były użyte w tekście ks. Pastuszka jedynie jako teza, którą kapłan w następnych zdaniach poddaje mocnej krytyce. Profesor KUL-u celnie punktuje i wyśmiewa nazistowskie mity. „Hitler ostrzega przed przeładowaniem mózgu nadmierną ilością wiadomości. Wszędzie zaznacza nieufność do rozumu, akcentuje kult woli, a raczej siły energii i głosi nakaz bezwzględnego posłuszeństwa. Podobne postulaty wychowawcze są konsekwencją filozoficznych przesłanek, które apoteozują krew i rasę. Nie dadzą sie jednak pogodzić z ideą człowieka jaką głosi chrześcijaństwo” – pisał w 1938 r. ks. Pastuszka(...) „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są wzorcem dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec” – to kolejne zdania przypisywane Prymasowi. Podobnie jak poprzednio nie napisał ich wcale Wyszyński, ale ks. Paweł Tochowicz. Śledząc kolejne wersy jego artykułu, każdy czytający ze zrozumieniem, stwierdzi, że autor nie popiera filozofii III Rzeszy, a wręcz przeciwnie. „Naród i państwo zostają oddzielone od etyki. Tutaj właśnie stwierdzić możemy grzech pierworodny niemieckiej „Real und Machtpolitik”. Jednostka może postępować według swojego sumienia, o ile chodzi o jej własny interes, zakres działania, ale z chwilą kiedy chodzi o naród i państwo, najwyższym obowiązkiem jednostki jest stłumić głos sumienia” – pisał ks. Tochowicz. Nie da się z tych słów wyciągnąć wniosków, jakoby jeden, albo drugi kapłan popierał Hitlera. Naukowcy obnażali błędy doktryny politycznej, społecznej i filozoficznej, którą wcielała III Rzesza. Na łamach „Ateneum Kapłańskiego”, którego przed wojną redaktorem naczelnym był ks. dr Stefan Wyszyński, naukowcy katoliccy ostrzegali zarówno przed zagrożeniem ze Wschodu, jak i Zachodu..." https://www.niedziela.pl/artykul/109846/nd/Wyszynski-oskarzony
Tomek 2019.12.12 8:33
"...Natomiast w znacznie mniejszym stopniu utrwalił się w świadomości społecznej obraz ks. Stefana Wyszyńskiego jako duszpasterza, wykładowcy tajnych uniwersytetów i kapelana Armii Krajowej. Prawie zupełnie nieznana jest jego działalność w czasie powstania, tymczasem w pomoc powstańcom w Kampinosie był zaangażowany od godziny „W” aż do zakończenia walk..." https://www.niedziela.pl/artykul/59992/nd/Powstaniec-ks-Wyszynski
Andrzej 2019.12.12 8:03
Wszyscy się cieszymy z beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego. Był wspaniałym człowiekiem, więziony przez komuchów.
PAULINA2019.12.12 2:55
Hahn ! A weż ty się ugryź w tylnią d.... , jak nie masz co robić i bzdury piszesz ! Pasożyt sie odezwał, nic nie robi od rana do nocy! Jest na naszym utrzymaniu i narzeka ! Za dobrze ci ! A poszedł ty do roboty homosiu, a nie brzucha pasiesz !
andrzejhahn32019.12.12 18:59
na mojej planecie nie pracujemy ....za to sramy gdzie popadnie
Janek2019.12.11 23:25
Ostani polski Prymas co Matkę Boską Królową Polski i polski Naród miał w sercu. Takich Pasterzy już nie będzie. Z przykrością muszę skonstatować, dziś to pastuszki.
Darek2019.12.11 22:39
To ma być nagroda za aprobatę dla antysemickich i wychwalających Hitlera felietonów Pastuszki pod redakcją Wyszyńskiego, czy za dogadanie się z komunistami i zerwanie stosunków z polskim rządem w Londynie w zamian za nieruchomości dla Kościoła od władz PRL? Jakby Wyszyński żył powinien zostać osądzony za swoje zbrodnie.
AA2019.12.11 23:55
czy to jest prawda? a może pomówienie i fałszywka. Prymas Wyszyński zrobił wszystko aby kościół w PRL trwał a nie był w podziemiu. Robił wszystko aby zbawienie było dostępne.
Darek2019.12.12 3:44
A może idź do biblioteki i sam sprawdź. Polecam lekturę Ateneum Kapłańskiego pod redakcją Wyszyńskiego jako tekst źródłowy i dowolny podręcznik akademicki z najnowszej historii Polski to się dowiesz co jest prawda.
Jan I2019.12.12 0:57
Tak manipulujesz prawdą że powinieneś zapytać siebie samego czy nie jesteś prawdą samym w sobie! hm
andrzejhahn32019.12.11 22:31
kolejny pasozyt spoleczny swietym ot jak kiczowaty jest katolicyzm
Ks. Piotrowski2019.12.11 23:08
wypisz się z Kościoła, miej odwagę, i bądź konsekwentny aż do śmierci, a po niej coś zobaczysz.
Jan I2019.12.12 0:53
andrzejhahn3 Twój styl słownictwa! hm! jak za czasów Twoich i Twoich kolegów , nie zazdroszcze!