Banaś wygrał z Budką. Sejm wybrał ministra finansów na prezesa NIK - zdjęcie
30.08.19, 13:39zdj. Adrian Grycuk, CC BY SA 3.0, via Wikimedia Commons, edytowane, Youtube/Onet

Banaś wygrał z Budką. Sejm wybrał ministra finansów na prezesa NIK

8

Marian Banaś, minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego będzie prezesem Najwyższej Izby Kontroli. I choć głosowanie wydawało się formalnością Platforma Obywatelska wystawiła swojego kandydata – Borysa Budkę.

Banaś wygrał z Budką stosunkiem głosów 234 do 135.

Kandydaturę Mariana Banasia pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej.

Po głosowaniu nad kandydaturą w Senacie Marian Banaś obejmie fotel prezesa NIK po Krzysztofie Kwiatkowskim, którego kadencja wygasła 27 sierpnia. I choć Kwiatkowski – człowiek obecnej opozycji – jest chwalony przez Platformę Obywatelską, wiele instytucji uważało, że NIK nie spełniała swojej roli tak, jak powinna.

Odpowiedzią na konieczność prowadzenia walki politycznej ze zjednoczoną prawicą miał być Borys Budka, gwarantujący - zdaniem opozycji sejmowej – niezależność polityczną.

"O kandydacie PO-KO na szefa NIK trudno mówić, że jest on bezpartyjny skoro jest, m.in. parlamentarzystą, czynnym politykiem"– zauważył Łukasz Schreiber, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wojciech Szarama, także z PiS, który reprezentował sejmową Komisję do Spraw Kontroli Państwowej, przypomniał, że podczas czwartkowego posiedzenia Marian Banaś zapewnił, że NIK pod jego kierownictwem będzie działać w sposób niezależny i stanowczy, a kontrole będą wnikliwe i będą służyły Polsce.

Banaś był ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego od czerwca tego roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra finansów, oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Był również Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania fraudów i nieprawidłowości finansowych.

Jak informuje Ministerstwo Finansów „W latach 1976-1980 jeden z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w 'Solidarności'.

W 1990 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, został też wyróżniony Medalem 'Niezłomnym w Słowie'.

W 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności". Był doradcą w rządzie Jana Olszewskiego, zaś swoją karierę rozpoczynał właśnie w Najwyższej Izbie Kontroli.

Tysol.pl

Komentarze (8):

Prorok2019.08.30 15:26
Potomek W.Gumulki nadaje sie, ale jako ekspert od propagandy w Sputniku.
XYZ2019.08.30 15:12
Ci co mają być kontrolowani cieszą się z tego wyboru to nic dobrego to nie znaczy.
Jarek2019.08.30 14:37
Trudno aby nie wygrał. Ale o sukcesie będziecie trąbić aż do znudzenia. Cel osiągnięty - no prawie, bo jeszcze nie wszystkie urzędy obsadzone przez BMW. Kaczor, ZZ, i ułaskawiony przestępca będą bezkarni. A plebs cieszy się z rzuconych ochłapów.
polak2019.08.30 14:32
nie mógł wygrać prymityw z mafii PełO --chyba ,że głosowała by ""klasa""z Z K
anonim2019.08.30 14:19
No to można mieć pewność że nic szkodliwego nie wykryją! Ani prokuratura ziobry ani NIKt inny! PiS może ze świętym spokojem kraść i oszukiwać! spełnia się sen żoliborskiego pokurcza...
dzielnicowy2019.08.30 14:34
zawsze jak zażyje marych to mi się tak pierd.......i ,więc za te moje wpisy przepraszam jestem narkomanem ,a ka ze daje mi PelO więc muszę pracować dla niej.przepraszam wszystkich prawdziwych Polaków
Kaśka2019.08.30 18:12
Dzielnicowy ! A teraz tez na prochach, czy żartujesz? Jakoś nie bardzo wierzę w to co piszesz! Oby to była prawda!
anonim2019.08.31 23:28
proszę podać co ukradł PIS?jeśli nie dostaniemy odp to pan dostanie...bana