04.11.19, 14:25

Austriak przyznał się do wrzucenia figurek Pachamamy do Tybru

Nastąpiła kolejna odsłona kontrowersji wokół inkaskiej bogini płodności, której posążki pojawiły się w czasie synodu amazońskiego. Umieszczone w Internecie 21 października wideo pokazywało, jak dwóch młodych ludzi zabrało z kościoła Santa Maria in Traspontina, położonego w pobliżu Watykanu, i wyrzuciło do Tybru figurki Pachamamy. Ich działanie wywołało zarówno reakcje pozytywne, jak i krytykę. Poparcie dla ich akcji wyrazili m.in. prof. Roberto de Mattei i kard. Gerhard Müller. Papież Franciszek przeprosił tych, których wyrzucenie figurek obraziło.

Do dzisiaj tożsamość sprawców była nieznana. W trwającym ponad 5 minut nagraniu wideo umieszczonym 4 XI na YouTube Alexander Tschugguel z Austrii przyznaje się do tego, że był jednym z mężczyzn, którzy wyrzucili posążki pogańskiego bóstwa do rzeki. W swoim wideo opisuje, jak pojechał do Rzymu na początku synodu, by dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się w czasie zgromadzenia biskupów.

Kiedy odwiedził karmelitański kościół Santa Maria in Traspontina, zauważył tam figurki Pachamamy i dowiedział się od wolontariuszy, że są to „symbole płodności, Matki Ziemi i ekologii integralnej”. W czasie rozmów wstrząsnęło nim także informacja, że ponoć misjonarze w Amazonii już zazwyczaj nie chrzczą rdzennych mieszkańców, bo nie jest to część ich kultury.

Po obejrzeniu wideo z uroczystości w Ogrodach Watykańskich, przemyśleniu i przedyskutowaniu sprawy z przyjacielem, Tschugguel doszedł do wniosku, że wizerunki Pachamamy znajdujące się w karmelitańskim kościele są naruszeniem pierwszego przykazania Dekalogu. W związku z tym postanowili ponownie udać się z Wiednia do Rzymu i usunąć figurki z kościoła. Po odmówieniu Różańca obaj mężczyźni weszli do świątyni i usunęli pogańskie wizerunki.

Według słów Tschugguela, ponieważ chcieli zwrócić uwagą na sam problem bałwochwalstwa, a nie koncentrować uwagi mediów na sobie, postanowili ujawnić swoją tożsamość z opóźnieniem.

jjf/catholicnewsagency.com, YouTube

Komentarze

KATON STARSZY2019.11.5 21:21
Chwała ci Aleksandrze!.Może zostaniesz Macedońskim naszej wiaryGonić przekrętów i odszczepieńców,prostuj DROGI PAŃSKIE.
dyt2019.11.5 19:13
Dobry wywiad jest z vortex wspanialy mlody katolik.Cos mi sie wydaje ze polacy traca szanse na bycie iskra w europie.
Nina2019.11.5 10:52
BRAWO jeden mądry w tłumie głupoli.
Bebik2019.11.5 9:39
Ten czyn daje nadzieję, że może Europa nie jest jeszcze całkiem przegrana. Serdeczne dzięki za odwagę i czyn.
Jan Radziszewski2019.11.5 2:56
karmiony robactwem i Wężami Przypominam - /zapisać wizję/ . Zobaczyłam sprawowanie Mszy Świętej tzw. nowoczesnej - łączenia wszystkich wyznań w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. Mocna łapa zwierzęca-Bestii, oparta o ołtarz ofiarny w centralnym punkcie- wznosząca kielich ofiarny zakończona pazurami, chleb i wino zastąpione wodą z robakami, które się ciągle pomnażały /pojemnik z wodą- w środku wodorosty z młodymi nieopancerzonymi tj. bez skóry - wężami/. Wcześniejszy obraz to zamiast świętej hostii - placek z jajek na patelni przewrócony do góry nogami -tzw. afritata po włosku i słowo: „Proroctwa dziecko muszą się wypełnić". Pracując w Italii, opiekując się chorymi, słyszałam /a było to mieszkanie w bloku/. Pod nami co jakiś czas jakby modlitwy, głośne zawodzenia pieśni- to tam modliła się grupa buddystów. Pan dał mi zrozumieć, że z niej nie wychodzą żadne łaski. Obraz, który duchowo zobaczyłam z łaski PANA Jezusa był taki: Postawiony okrągły kosz w środku pełno kokonów i dużych jaj, z których wylęgały się węże. I napisz, że to wszystko razem /„nowoczesna” ofiara, oddawanie czci „wężowi”/ jest właśnie "Ohydą spustoszenia". W OCZACH BOGA OJCA PRZEDWIECZNEGO TO OBRZYDLIWOŚĆ, do której dążą przeciwnicy Kościoła Świętego, by wprowadzić Lucyfera samego. Nie lękaj się. Sam Pan Jezus cię prowadzi. Ja twój Anioł Stróż z woli świętej Boga Wszechmogącego mam pieczę nad tobą.
Jan Radziszewski2019.11.5 2:36
ot mylisz się niedouczony pseudo katoliku - bo jednym z przodków JEZUSA I Maryji Miriam mirem - jam jestem był Lechita - Iz z Warmii z Gietrzwałdu + A czy zwróciłeś na zródłosłów król Dawid Da widzenie da światło odnoszące się do Jezusa który dał prawdę prawdziwe światło Boże - czyt ks Rut - jak masz wątpliwości że Maryja nie jest Polką tylko czystą żydówką
igor2019.11.4 22:41
Niech Was BÓG błogosławi
Alojzy Cedzidło2019.11.4 22:35
Jakem katolik , to widzi mi się ,że ten młody Austriak przejdzie do historii .Pachamama , to tylko jeden z dość licznych problemów kościoła .Jak ,,dobrze " pójdzie to kiedyś u nas proboszczy nie będzie . Przyjdą pastorzy . Z Niemiec .
Janusz Pawilon 3a2019.11.4 20:15
CO Z WAMI NIE TAK? DZIECKO NIE POŁYKA KRAKERSA. WIELKI SZOK I OBURZENIE KATOLI, OBRAZA UCZUĆ RELIGIJNYCH, POLICJA WEZWANA. JACYŚ KATOLE FANATYCY NISZCZĄ ŚWIĘTE DLA INNEJ RELIGII FIGURKI, BIJECIE IM BRAWO, CIESZYCIE SIĘ, SĄ WASZYMI IDOLAMI. Hipokryci, dlatego kościół katolicki należy traktować jako organizację terrorystyczną.
Stanislaw2019.11.4 20:29
W Twojej duszy same obrzydliwości? Poznaję po slowach!
Michał Jan2019.11.4 20:35
Za to postępaków należy traktować, jak dzieci zatrzymane w rozwoju. Primo - taką samą "hipokryzję" można wkleić postępakom (oburza ich wyrzucenie figurki, a bawi próba zbezczeszczenia hostii). Secundo - figurka, jeżeli miała być dla kogoś święta, to ani on, ani ona nie powinna była się znaleźć nie tylko w kościele katolickim, ale w żadnym kościele i świątyni. Jakoś chrześcijanom nie przychodzi do głowy wnosić krzyża do synagogi. Hostia była na swoim miejscu i ktoś chciał, żeby je opuściła w sposób nieuprawniony. Tylko postępak, w swoim niedorozwoju umysłowym nie potrafi zauważyć, że w obu przypadkach miało miejsce działanie obronne i widzi jakąś sprzeczność i hipokryzję.
Jan Radziszewski2019.11.5 2:53
karmiony Wężami Przypominam - /zapisać wizję/ . Zobaczyłam sprawowanie Mszy Świętej tzw. nowoczesnej - łączenia wszystkich wyznań w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. Mocna łapa zwierzęca-Bestii, oparta o ołtarz ofiarny w centralnym punkcie- wznosząca kielich ofiarny zakończona pazurami, chleb i wino zastąpione wodą z robakami, które się ciągle pomnażały /pojemnik z wodą- w środku wodorosty z młodymi nieopancerzonymi tj. bez skóry - wężami/. Wcześniejszy obraz to zamiast świętej hostii - placek z jajek na patelni przewrócony do góry nogami -tzw. afritata po włosku i słowo: „Proroctwa dziecko muszą się wypełnić". Pracując w Italii, opiekując się chorymi, słyszałam /a było to mieszkanie w bloku/. Pod nami co jakiś czas jakby modlitwy, głośne zawodzenia pieśni- to tam modliła się grupa buddystów. Pan dał mi zrozumieć, że z niej nie wychodzą żadne łaski. Obraz, który duchowo zobaczyłam z łaski PANA Jezusa był taki: Postawiony okrągły kosz w środku pełno kokonów i dużych jaj, z których wylęgały się węże. I napisz, że to wszystko razem /„nowoczesna” ofiara, oddawanie czci „wężowi”/ jest właśnie "Ohydą spustoszenia". W OCZACH BOGA OJCA PRZEDWIECZNEGO TO OBRZYDLIWOŚĆ, do której dążą przeciwnicy Kościoła Świętego, by wprowadzić Lucyfera samego. Nie lękaj się. Sam Pan Jezus cię prowadzi. Ja twój Anioł Stróż z woli świętej Boga Wszechmogącego mam pieczę nad tobą.
Malgorzata2019.11.5 8:59
A co z Tobą nie tak? Ten nazwany przez Ciebie "krakers" to Ciało Chrystusa! Dla Ciebie też wydane na śmierć, byś mógł w końcu przejrzeć na oczy i zrozumieć kim jesteś i dokąd powinieneś zmierzać. Jeśli masz problem z uświadomieniem sobie tego to zapraszam do Sokółki.
Alexander Szlachcic2019.11.4 19:39
Austriae est imperare omni universo.
Alexander Szlachcic2019.11.4 19:38
Ta rzeka nie takie rzeczy przyjmowała, ale kiedyś się zbuntuje. Co jeszcze tam się znajdzie? Krokodyle?
Polak2019.11.4 19:34
Też mi wielkie halo. Ja sobie na pastorale wieszam papier w kiblu a kartkami z biblii, które sobie sam drukuje po to, żeby żadne czarne wydawnictwo nie zarobiło ani grosza i potem wyświęcam przy różnych okazjach kościołowych coby tylko makulaturą nie były, wycieram sobie du.pę.
No właśnie2019.11.4 20:28
No i już wiadomo dlaczego Czajka padła - nawet ona tego gó.w.na wrzuconego do kanalizacji oczyścić nie zdołała - tak wielkie to g.ó.wno.
WINETU2019.11.4 19:19
Austria od zawsze była wylęgarnią nazistów.
Janusz Pawilon 3a2019.11.4 18:53
KIEDYŚ PALILI LUDZI ZA WIARĘ W TĄ BOGINIE, DZIŚ TYLKO NISZCZĄ FIGURY. PRAWDA ŻE KATOLICY SIĘ ZNACZNIE POPRAWILI?
Michał Jan2019.11.4 20:21
No a właśnie, że nie. Krótkowzroczni Hiszpanie, zamiast niszczyć figury, jak u nas robiono ze światowidami, poszli na łatwiznę i wmawiali, że to odpowiednik Matki Boskiej. Mogli to być jezuici.
Czege Wara2019.11.5 11:26
Bo tak jest, za 50-100 lat nikt nie będzie pamiętał o tych jałowych sporach, a w panteonie chrześcijańskim Matka Boska Amazońska będzie na równi z Częstochowską czy Ostrobramską.
demon drugiego rodzaju 0/8/152019.11.4 18:31
Toż prawdziwy bohater z tej śnieżynki, na miarę swojego pokolenia. Bohatersko pokonał figurki.
Leliwa2019.11.4 18:55
Zdziwisz się jak jesteś blisko prawdy i jak bardzo teraz niektórzy będą próbowali gościa teraz usadzić prawnie , finansowo a nawet fizycznie.
demon drugiego rodzaju 0/8/152019.11.4 19:25
No właśnie. Ciekawe jakby sobie poradził wyruszając na średniowieczną krucjatę ten "bohater".
Beno2019.11.4 17:57
Tym wszystkim lewackim nieudacznikom i krytykom Kościoła proponuje wejść na strony internetowe i zobaczyć co ten młody człowiek, Alexander w swoim życiu już osiągnął. Proponuje też wejść na facebook i przeczytać komentarze za całego świata o jego czynie - pełne pochwały i wdzięczności.
Bronek2019.11.4 17:55
Brawo Alexander!
Fraki2019.11.4 17:10
I Przykazanie Boże: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną !!! SZKODA ZAŚMIECAĆ RZEKI TAKIMI bohomazami !
przyganiał kocioł garnkowi2019.11.4 17:05
Bałwochwalstwo? a Co z wielbieniem obrazów, figurek i wszystkiego co "święcone"? Czyż Jezus nie nauczał inaczej?!
matis892019.11.4 17:21
Kościół swoim autorytetem sam uznał cuda od nieba np. płaczącej figurki Matki Boskiej, czy objawienie św. Fausty gdzie Jezus sam kazał jej namalować swój obraz miłosierdzia, dziś obecny na całym świecie. Więc nie to jest problem, tylko figurka pogańskiego bożka w KK i przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, do tego aprobowana i wniesiona przez biskupów.
Czege Wara2019.11.5 11:29
Bo to jest cudowna figura Matki Boskiej Amazońskiej
Stanislaw2019.11.4 18:07
Czuję, że jesteś jehowitą lub podobnej grupy. Więc zapytam: Nie czytałes w Starym Testamencie, czym była wypelniona świątynia jerozolimska i na czyj rozkaz i czemu one służyły? A pamiętasz powstanie i służebność podobizny węża na pustyni i co jezus o tej podobiźnie powiedział? Czytaj wreszcie Biblię z szacunkiem!
anonim2019.11.4 20:34
A ja czuje że lubisz mężczyzn , i prubujesz zagłuszyć swe sumienie, jeszcze masz szansę na uzdrowienie, tylko się módl!
ect2019.11.4 22:10
Inaczej nauczają Jehowici.
Beno2019.11.4 16:55
Brawo Alexander. Chwała bohaterom. Oby takich w Kościele było jak najwięcej, jeśli to nawet nie po myśli papieża Franciszka.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.4 16:35
Według polskiego prawa powinien odpowiadać z art 196 KK czyli za obrazę uczuć religijnych.
Michał Jan2019.11.4 18:06
Oczywiście! Ten, co je wniósł do kościoła.
GALIZIEN2019.11.4 16:21
NIE ULEGA WATPLIWOŚCI IZ FRANCISZEK TO PEDERASTA CO WIDAC PO SLOWACH RUCHACH I CZYNACH . TAKI DELIKWENT NIE MOZE KIEROWAC KOSCIOLEM I BYC NAWET KATOLEM TO NASZ WROG JAK KAZDY LEWAK. POPIERAM Z CALA STANOWCZOSCIA AUSTRYJAKOW. GODNY CZYN.Z KOSCIOŁA NALEZY RUGOWAC WSZELKIICH ZBOCZENCOW I SEMITOW BO ONI SA ZAGROZENIEM DLA WIARY.
Janek2019.11.4 16:13
Odwieczna tradycja wykorzeniania innych religi ogniem i mieczem ma się nie zwykle dobrze. A co do balwochwalstwa czym się różni figura matki ziemi, od figury Maryji tak ochoczo czczonych, czy to też nie balwochwalstwo, bo sądząc z obserwacji ma wszystkie jego znamiona. Oddawanie czci stworzeniu to grzech! A ten przyjaciel Tschugguela to aby nie jego partner zyciowy, bo mówi o nim z taką czułością?
Michał Jan2019.11.4 16:34
Chyba Cię pogięło Koleżko. Rzecz nie wykorzenianiu, a w usunięciu "bałwana" ze świątyni. Raczej nie widuje się symboli chrześcijańskich w świątyniach innych religii i jest to słuszne. Co do zastrzeżeń wobec figur i ich czczenia, to ikonoklaści nie mają zbyt wysokich notować w kościele katolickim i prawosławnym.
Stanislaw2019.11.4 18:14
A kto Ci powiedział i zarządził, że oddawanie czci stworzeniu (Bożemu!) to grzech? Czy nie wiesz, kto to powiedział; Czcij ojca i matkę swoją? Kto to powiedział: "W oddawaniu czi wzajemnie siebie uprzedzajcie", "Czcijcie królów"... "Kto mi służy, tego uczci mój Ojciec"? Nie pisz więc bzdur, tylko zacznij czytać Pismo św., nawet jeśli jesteś jehowitą, nie zaszkodzi!
Janek2019.11.4 20:25
Zabronił sam Bog! Sluchaj słów Pana heretyku: "Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.  Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył."
Przeciw kretynom2019.11.5 8:24
Mądrzysz się jak Petru i głupiś jak on sam.
B. Be.2019.11.4 22:31
Kochany, gdybyś był katolikiem, wiedziałbyś na pewno, czym różni sięNMP od pachamamy i jaka jest rola Maryi (nie Maryji!) i Jej kultu w kościele, A skoro katolikiem nie jesteś, to co Cię to obchodzi?? Po co się wciskasz ze swoimi mądrościami? Odpuść sobie, wierz sobie, w co tam chcesz, albo w pachamamę, albo w nic zgoła i daj nam kochać i bronić naszych świętości.
Marta2019.11.4 16:07
A dlaczego Franciszek nie przeprosił tych, których obraziło umieszczenie tych figurek w kościele, a zwłaszcza Boga?
zenek2019.11.4 15:29
brawo, brawo, brawo, jeżeli pasterze zbładzili to owczarnia musi iść droga zbawienia. A ojciec święty powienien przeprosić Pana Boga za tę obrazę.
Andrzej 2019.11.4 15:23
Brawo i dziękujemy za wyrzucenie z kościoła te pogańskie figurki. Co one tam robiły ? To świętokradztwo !! To skandal, żeby do miejsca świętego wnosić pogańskie bóstwa. Tamtejsi księża powinni się wstydzić i przeprosić za nieprzestrzeganie 1 przykazania Bożego - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną !!
Czege Wara2019.11.5 11:24
Dlaczego Katolicy nie szanują cudzej kultury i świętości, ale dla siebie domagają się najwyższego szacunku?
Stanislaw2019.11.4 15:16
W niezbyt schrystianizowanym kraju amerykańskim mogą nie rozróżniać paleolitycznych wenus, bogini płodności od Matki Bożej. Ale wśród katolików tego nie wolno tolerować. Prawda i wiara na pierwszym miejscu! http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
Katolik2019.11.4 15:08
Pachamama to jest Matka Boska Amazońska. Jak byście się czuli jakby ktoś Czarną Madonnę wrzucił do Warty?
Andrzej 2019.11.4 15:24
Chłopie tobie wali. Nie obrażaj Matki Bożej
Katolik2019.11.4 15:59
Może warto wyjść ze swojego zaścianka. Matka Boska nie była Polką.
Michał Jan2019.11.4 16:44
Cóż za odkrywczość! A co to niby ma do rzeczy? Jacyś nieroztropni Hiszpanie szli na skróty porównując boginię pogańską z Matką Boską, ale na litość, to jeszcze jej Nią nie uczyniło. Jak widać, zamiast przyrównywać Światowida do którejś z części Trójcy Przenajświętszej, metoda wybijania zębów nieposzczącym okazała się, w dłuższej perspektywie, znacznie lepsza.
Jan Radziszewski2019.11.5 2:28
ot mylisz się niedouczony pseudo katoliku - bo jednym z przodków Maryji Miriam mirem - jam jestem był Lechita - Iz z Warmii z Gietrzwałdu + A czy zwróciłeś na zródłosłów król Dawid Da widzenie da światło odnoszące się do Jezusa który dał prawdę prawdziwe światło Boże - czyt ks Rut - jak masz wątpliwości że Maryja nie jest czystą żydówką
Siostra2019.11.5 10:25
Matka boska jest Polką i mieszka w Częstochowie
Marco2019.11.4 17:37
Nie podpisuj się "Katolik" bo nie masz o tym pojęcia.
Katolik2019.11.5 11:17
Jestem w Kościele i nie tobie o tym decydować prowokatorze.
Leliwa2019.11.4 18:52
Pachamama to nie jest Matka Boska Amazońska - to bardzo krwawa bogini , porównywalna do Isztar lub Inany. Składali jej ofiary z dzieci i to nie jednego naraz.
Katolik2019.11.5 11:21
Bóg Jahwe również domagał się ofiar z krwi. Nie próbuj relatywizować. Matka Boska objawiła się prostym amazońskim indianerom pod postacią Pachamamy i nie uda Ci się tego zakrzyczeć. Jestem pewien, że te rzeźby opływają cudami i łaskami wśród lokalnych wyznawców.
Kinga2019.11.5 1:07
Przecież to są ludzie nawet nie ochrzczeni, nie znają Matki Bożej. Proszę nie porównywać Matki Przenajświętszej, Matki Boga, do pogańskiego bożka. Zadaniem katolików jest usuwać nawet najmniejsze próby oddawania czci bożkom.
Czege Wara2019.11.5 11:23
Zamiast bezskutecznie walczyć z lokalnymi wierzeniami Kościół włącza je w ramy swoich, tak jak czynił to od początku swego istnienia. Nie ma w tym nic niewłaściwego.
znawca tematu2019.11.6 10:00
Pachamama lub Mama Pacha (kecz. Matka Ziemia) – inkaska bogini ziemi, zapewniająca żyzność pól i płodność, wyobrażana pod postacią smoczycy, opiekunka siewu i żniw, odpowiedzialna za trzęsienia ziemi. Pachamama uznawana była za małżonkę boga stwórcy Pacha Kamaqa, a w innej wersji mitu – boga słońca Inti. Za święte zwierzę bogini Pachamamy uznawano lamę. Podczas chrystianizacji Peru przez Hiszpanów, Pachamama identyfikowana była z Maryją.
Kajetan2019.11.4 14:50
Szczęść im Boże. I tak trzymać.
katolik2019.11.4 14:49
ma więcej rozumu niż papież i masońscy pseudobiskupi
Kalikór2019.11.4 15:06
To zróbmy go papieżem
B. Be.2019.11.4 22:21
A Ciebie kardynałem, bo taki mądry jesteś :))
matis892019.11.4 14:49
Do tego czterech biskupów od Fałszywego Proroka Bergoglio nie katolika wnieśli na plecach tego swojego bożka, bałwana w stylu procesji, aby postawić tą szatańską obrzydliwość przy ołtarzu Pana Jezusa. Bergoglio za to powinien podać się do dymisji, a ci co tego dokonali we wsparciu Bergoglio won do swoich innych bożków i religii. Bo Bergoglio już pokazał za czczenie bożków przed ołtarzem Pana nie ma zamiaru przepraszać tylko prowokować.
Stanislaw2019.11.4 14:34
Jest taki komentarz: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/prawda.gif
Leliwa2019.11.4 18:51
Pozdrawiam krajana :-)