Ataki na symbole religijne i miejsca sprawowania kultu. Poradnik prawny Ordo Iuris - zdjęcie
30.10.20, 11:27fot. pixabay.com

Ataki na symbole religijne i miejsca sprawowania kultu. Poradnik prawny Ordo Iuris

10

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej doszło do znacznej eskalacji napięć społecznych. W ostatnim tygodniu do Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski związanych z atakami na Kościoły, będących skutkiem akcji „Słowo na niedziele” i protestów zorganizowanych m.in. przez organizację Ogólnopolski Strajk Kobiet. Sprawcy dokonywali dewastacji często zabytkowych elewacji kościołów, umieszczając na nich wulgarne postulaty, ale także dokonywali profanacji Mszy Świętej. W związku z narastającymi aktami przemocy oraz wandalizmu prawnicy Instytut Ordo Iuris przygotowali poradnik prawny „Jak postępować w przypadku ataków na symbole religijne i miejsca sprawowania kultu”.

POBIERZ PORADNIK

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Instytut Ordo Iuris podjął zdecydowane działania polegające na zapewnieniu wsparcia prawnego wszystkim tym, którzy postanowili zaangażować się w obronę Kościołów w całej Polsce. Instytut podjął też działania polegające na monitoringu zdarzeń, które mogły stanowić przestępstwo i zadeklarował przygotowanie zgłoszeń do organów ścigania w każdej sprawie dotyczącej ataków na wiarę i wiernych. 

Rozpatrujemy każde przesłane do nas zgłoszenie i podejmujemy interwencje, gdy widzimy, że doszło do naruszenia prawa, tak jak w przypadku zakłócania Mszy Świętej przez poseł J. Scheuring-Wielgus” - Mówi Beata Trochanowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. 

Na chwilę obecną Instytut zgłosił szereg przypadków wandalizmu, natomiast w toku jest przynajmniej kilkanaście spraw, związanych z naruszeniem m.in. art. 196 KK, art. 195 KK czy art. 288 KK. Instytut podkreśla, że każdy przypadek noszący znamiona chrystianofobii jest rozpatrywany indywidualnie. Ze względu na duże zainteresowanie pomocą w walce z agresywnymi działaniami proaborcyjnych środowisk, Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotował poradnik, dzięki któremu każdy będzie mógł dowiedzieć się, jakie działania może podjąć, będąc świadkiem profanacji, wandalizmu, czy innych przypadków nienawiści wobec chrześcijan. 

Należy pamiętać, że będąc świadkiem czynu zabronionego, czy to w formie przestępstwa, czy wykroczenia należy powiadomić stosowne służby, czyli albo Straż Miejską albo Policję. Można to uczynić zarówno telefonicznie, jak i ustnie u najbliższego funkcjonariusza bądź pisemnie. W wypadku zgłoszenia telefonicznego lub ustnego warto również potwierdzić złożenie zgłoszenia za pomocą wiadomości email skierowanej do właściwej dla miejsca popełnienia czynu zabronionego jednostki Policji. W wiadomości email należy opisać całe zdarzenie, załączyć posiadany materiał dowodowy, a także podać personalia świadków. Pamiętać należy również o uzyskaniu w odpowiedzi sygnatury, pod jaką została zarejestrowana sprawa. Akty wandalizmu po powiadomieniu odpowiednich służb można również zgłaszać do prawników Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris na adres: [email protected].


Źródło: ordoiuris.pl

Komentarze (10):

S.P.Q.R2020.10.30 23:29
Ponoć ordo zostało wyrzucone z Brukseli, Bóg da że ich i z Polski pogoniom. A co do kościołów to ataki na nie to po pierwsze rykoszet za bratanie się z władzą, a po drugie słuszna kara Boska za zło które się rozpleniło wśród duchownych. Najwidoczniej zamierzeniem Stwórcy jest oczyszczenie Kościoła zlpoprzez doprowadzenie go wpierw do upadku, aby potem lepszy na nowo mógł się odrodzić.
Wojtek Polak2020.10.30 22:25
Wasze symbole religijne i cała wasza wiara są żałosnym wymysłem i nic niewartym zabobonem, które zasługuje na pogardę i podeptanie. W życiu plułem do wody święconej w kościołach i wylewałam wodę swięconą do kibla, kiedyś przystąpiłem do komuni a następnie ja wyplułem na dworze. Biblia to się podcieram już tydzień. Tyle warta jest wasza religia i ta śmieszna symbolika.
NN2020.10.30 18:28
Ordo Iuris to skrajnie fundamentalistyczna, nienawidząca kobiet organizacja, która w ogóle nie ma prawa istnieć. Jedyne słuszne myślenie, żadnej demokracji, narzucanie innym swojej chorej katolickiej ideologii, to zawsze kończy się tak samo. Morze krwi , łzy, prześladowania, wojny. Przerabialiśmy to już kiedyś w Polsce. Ci ludzie są obłąkani i żadna dyskusja z nimi nie ma sensu, bo to jak grochem o ścianę. Tę chorą, przepełnioną zwierzęcym jadem, nienawistną wobec kobiet organizację należy skasować za pieniactwo, zdradę stanu i podżeganie do wojny domowej. W każdym innym europejskim kraju taki Ku Klux Klan nie miałby racji bytu a u nas są na piedestale i chcą innym życie urządzać, a każdy kto się na to nie zgodzi zostanie wdeptany w ziemię albo skrócony o głowę. To jest chyba jakaś obca agentura, robią z tego kraju oborę, o racji stanu tam w ogóle nie słyszeli.
***2020.10.30 19:19
...i kto tutaj jest chory głupia babo!........przeczytaj to jeszcze raz, to się dowiesz.
Agnie2020.10.30 13:17
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
wierny2020.10.30 11:58
Tyle w TV o tych atakach na kościoły, że niby cały czas, może mi ktoś podać gdzie wczoraj, środę, wtorek, były atakowane kościoły?
Natalja Siwiec2020.10.30 11:57
Nie należy dewastować kościołów, należy pozwolić im opustoszeć.
AAAtomek2020.10.30 12:59
Amen.
Albert2020.10.30 11:52
Nie ma czegoś takiego, jak profanacja miejsc świętych, jako że żadne miejsca święte nie istnieją. Cały ten szum ordojurków jest wart tyle samo, co zawsze. Czyli nic.
gleen2020.10.30 11:49
Kiedyś KK dewastował świątynie teraz ich dewastują idzie nowa epoka dziejowa.