Atak na księdza w Szczecinie – sąd przedłużył areszt - zdjęcie
26.09.19, 12:40Fot. via Pixabay, CC 0

Atak na księdza w Szczecinie – sąd przedłużył areszt

11

W ostatnim czasie dochodzi w Polsce do wielu przypadków wykroczeń i przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan. Jednym z nich była napaść na ks. dr. Aleksandra Ziejewskiego, proboszcza i kustosza Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. W lipcu został on zaatakowany w zakrystii świątyni przez trzech napastników. Podejrzanym postawiono zarzut kradzieży rozbójniczej, usiłowania oszustwa, naruszenia nietykalności cielesnej i miru domowego oraz dyskryminacji z powodu przynależności wyznaniowej. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum postanowił o przedłużeniu aresztu dla oskarżonych o trzy miesiące oraz przekazaniu sprawy do Sądu Okręgowego w Szczecinie z uwagi na to, że jeden z zarzucanych czynów dotyczy przestępstwa motywowanego religią pokrzywdzonych. Księdza reprezentują prawnicy z Instytutu Ordo Iuris.

Do zdarzenia doszło w zakrystii bazyliki na chwilę przed niedzielną Mszą Świętą. Trzech mężczyzn domagało się wydania ornatów w celu rzekomego odprawienia Mszy i udzielenia ślubu, co mogło się wiązać z chęcią popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych. Ks. Ziejewski nie chciał wydać szat liturgicznych i zażądał, aby napastnicy opuścili pomieszczenie. Wówczas sprawcy zaatakowali księdza oraz kościelnego i zakrystiankę, którzy byli również obecni w zakrystii. W związku z odniesionymi obrażeniami, ks. Ziejewski oraz kościelny zostali przewiezieni do szpitala. W przypadku duchownego niezbędne okazało się założenie szwów na twarzy, gdyż sprawcy rozcięli mu policzek podczas zadania jednego z ciosów w twarz krzyżem od różańca.

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście skierowała akt oskarżenia przeciwko trzem napastnikom zarzucając im kradzież rozbójniczą, usiłowanie oszustwa oraz naruszenia nietykalności cielesnej i miru domowego. Jeden z postawionych mężczyznom zarzutów dotyczy przestępstwa z art. 119 § 1 Kodeksu Karnego, czyli zastosowania przemocy lub groźby bezprawnej wobec pokrzywdzonych z powodu ich przynależności wyznaniowej. Z uwagi na szczególne zabarwienie dotyczące motywów sprawcy, tego typu czyny są rozpatrywane w I instancji przez sądy okręgowe. W związku z tym prawnicy z Instytutu Ordo Iuris w imieniu ks. Ziejewiskiego wystąpili o status oskarżyciela posiłkowego w postępowaniu oraz złożyli wniosek o skierowanie sprawy do sądu wyższego szczebla. Sąd przychylił się do wniosku o przekazanie sprawy do Sądu Okręgowego w Szczecinie z uwagi na kierowanie się przez napastników nienawiścią na tle religijnym. Uznał także za zasadne przedłużenie aresztu dla trójki oskarżonych o trzy miesiące. Za zarzucane mężczyznom czyny grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności, a jednemu z oskarżonym nawet do 15 lat pozbawienia wolności, z uwagi na działanie w warunkach recydywy.

Należy z niepokojem wskazać, że coraz częściej dochodzi w Polsce do przestępstw z nienawiści religijnej, w tym do aktów profanacji, takich jak znieważania przedmiotów czci religijnej i obrazy uczuć religijnych, czy nawet fizycznych napaści na duchownych. Z uwagi na to konieczne są zdecydowane działania i stanowczy opór wobec wszelkich przejawów nienawiści wobec grup wyznaniowych. Dlatego Instytut Ordo Iuris interweniuje we wszystkich tego typu spawach”- skomentował mec. Lew Lizak z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.

Pokrzywdzonego kustosza Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie w toku postępowania karnego reprezentują mec. Jerzy Kwaśniewski - Prezes Ordo Iuris, mec. Lew Lizak oraz mec. Marcin Bury.

Informacja prasowa - Ordo Iuris

Komentarze (11):

Sław2019.09.30 13:46
Była zbrodnia - musi być kara!!! Kozaki napadli księdza... Będzie sprawiedliwy wyrok, to miłośnicy PO oburza się i zarzucą "mowę nienawiści"...
stan2019.09.26 19:01
Wreszcie tęczowa zaraza zasłużyła na odpowiednie traktowanie. Stop przemocy!!! Szkoda, że nie zajął się tym odpowiedni urząd państwa
anonim2019.09.26 15:27
gonić czarną zarazę!!!! tak trzymać!
anonim2019.09.26 18:00
Od zarazy raczej się ucieka ,a ty gonić chcesz ,coś z tobą nie tak .
S\305\202aw2019.09.30 13:47
Napisz, coś mądrego, albo milcz!!!
anonim2019.09.26 12:57
Dobrze tak temu sukienkowemu sodomicie.
anonim2019.09.26 14:47
Pobili Szymona Niemca ? Nie słyszałem toć to on sukienkowy sodomita ,ale mi go żal ,bo nikomu źle nie życzę i nie cieszę się jak kogoś krzywdzą nawet jak go nie lubię .
anonim2019.09.26 12:51
Przypominam, sprawa nie miała nic wspólnego z "tęczowymi". Podejrzani to stare garusy.
anonim2019.09.26 14:44
To ty ten stary garus ,że masz takie wiadomości .
anonim2019.09.26 19:20
Tak, to ja.
anonim2019.09.26 20:45
To stary garusie posiedzisz sobie .