Atak dronów w Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy szybują do góry! - zdjęcie
16.09.19, 09:40Fot. via Pixabay, CC 0

Atak dronów w Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy szybują do góry!

6

Sobotni atak dronów w Arabii Saudyjskiej będzie potężnym ciosem jeśli chodzi o ceny ropy. Już teraz eksperci informują, że produkcja ropy spadła tam o połowę, co oznacza, że ceny pójdą w górę.

To duży cios dla globalnej gospodarki. Arabia Saudyjska obecnie jest największym producentem ropy naftowej na świecie. Już w poniedziałek eksperci spodziewali się wzrostu cen po otwarciu rynków o 5 do 10 dolarów za baryłkę. To, jak bardzo owe ceny wzrosną, zależy od tego, jak szybko Arabia Saudyjska powróci do dawnego poziomu produkcji.

Przerwanie wydobycia na siedem dni skutkować może wzrostem cen nawet o 15 do 20 dolarów za baryłkę. Po miesiącu cena ropy przekroczyłaby pułap 100 dolarów. To mogłoby pogłębić kryzys gospodatki światowej.

Atak miał miejsce w sobotę, 14 września. Doszło do wybuchu pożaru w obiektach wydobywczych oraz przetwórczych państwowego koncernu Saudi Aramco. Konieczne było wstrzymanie wydobycia i rafinacji ropy w Bukajk i Churais. Dotyczy to połowy produkcji koncernu, a więc aż 5,7 mln baryłek dziennie – to 5 proc. globalnego rynku naftowego.

Według informatora Agencji Reuters powrót do normalnego wydobycia potrwa aż kilka tygodni.

Do ataku przyznali się rebelianci Huti z Jemenu, których wspiera Iran. Według amerykańskiego ministra stanu Mike’a Pompeo nie ma dowodów na to, że ataki kierowano z Jemenu, a do odpowiedzialności za agresję pociągnąć należy Iran.

 

Na azjatyckich giełdach po rozpoczęciu cena baryłki gatunku „Brent crude” wzrosła dziś o 18 proc., z kolei w przypadku gatunku „West Texas intermediate” nastąpił wzrost o 12 proc.

dam/dw.com/pl,PAP


Komentarze (6):

Beno2019.09.16 17:06
To znowu prowokacja Izraela, by doprowadzić do wojny USA z Iranem.
EKO 2019.09.16 11:00
ROBOTA RUSKICH TROLI ABY PODBIĆ CENĘ ROPY NA RYNKACH ZA TANIO RUSKIE SPRZEDAJĄ MAŁE ZYSKI ....
alcapone2019.09.16 10:39
Małe zainteresowanie, a to ważny komunikat. Nie potrzeba F-35 po 100 milionów $ za sztukę. Wystarczy 10 dronów po 100 tys. $ za sztukę i efekt ten sam. Niby smiszne, ale jednak nie do końca. Świat wojny ulega błyskawicznej transformacji.
Konfederata2019.09.16 10:49
Masz rację. Ale przy droższych zakupach można więcej zacharapcić dla siebie i swoich partyjnych koleżków.
Konfederata2019.09.16 9:57
A ruskich nie podejrzewają? Warto spytać dochtora Targalskiego, to spec od Rosji. Cena ropy wzrośnie, to woda na młyn ruskich przecież! Może swoich zielonych ludzików tam wysłali, a co najmniej drony były z oznaczeniami Sdiełano w Rossiji.
anonim2019.09.16 9:51
Tymczasem w Jaworznie: W sobotę rozszczelnił się zbiornik przepompowni ścieków przy ul. Batorego w Jaworznie. Po kilku godzinach od naprawy doszło do kolejnej awarii. "Warunki pracy, ze względu na specyfikę obiektu i materii w niej płynącej, są ciężkie. Na skutek awarii ścieki trafiające do przepompowni zostały czasowo przekierowane przelewem burzowym do rzeki Przemsza" - informują Wodociągi Jaworzno. Zapewniają jednocześnie, że "awaria nie ma wpływu na sieć wodociągową", a woda w mieście spełnia wymogi i parametry. Do Jaworzna w weekend wróciła ozonatorka, która była wypożyczona do Warszawy po awarii kolektorów przy oczyszczalni "Czajka". Ozonatorka eliminująca zanieczyszczenia biologiczne, ma rozpocząć pracę w niedzielę ok. godz. 21. Szanowna Redakcjo, macie temat dnia. Jaworznem rządzi Paweł Silbert, popierany przez PiS.