Na konferencji prasowej zarzucił prasie i telewizji prowadzenie „kampanii plucia” na Kościół, w której powtarza się, że „tuszujemy i przenosimy ludzi” [chodzi o księży podejrzanych o molestowanie seksualne – Jr3]. Hierarcha podkreślił, że przez ostatnie 16-20 lat Kościół „podejmował poważne próby”, by „wytępić” problem pedofilii. Nie ma powodów, żeby „zaprzeczać skali anormalnych zachowań w Kościele katolickim”.
Ponadto kardynał zapewnił o woli współpracy Kościoła z Komisją Królewską powołaną w poniedziałek przez australijski rząd. Komisja ma zająć się monitoringiem działań podejmowanych przez Kościół katolicki oraz państwowe i prywatne instytucje w celu zwalczenia problemu molestowania seksualnego.
Kard. Pell kojarzony jest z tematyką molestowania seksualnego od dawna. Jako arcybiskup Melbourne zasłynął wprowadzeniem w swojej diecezji specjalnego programu działania o nazwie „Melbourne Response”. W ramach programu diecezja uruchomiła infolinie, za pośrednictwem których pokrzywdzeni mogą złożyć skargę na zachowanie kapłana lub innej osoby podległej władzom kościelnym, a także zwrócić się o darmową pomoc psychologiczną. Przy biskupie funkcjonują też kościelni komisarze do spraw skarg, którzy prowadzą śledztwa w sprawach molestowania, a także odpowiadają za wypłaty odszkodowań pokrzywdzonym.
Jr3/kath
