Podczas trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat obcych ingerencji w procesy wyborcze i rozpowszechnianiu dezinformacji w Europie. Głos w dyskusji zabrała m.in. europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga.

Anna Fotyga wskazała, iż nie lekceważąc inicjatyw podejmowanych w ramach kompetencji  komisarzy Věry Jourovej i Juliana Kinga, którzy w PE relacjonowali  działania UE, "kwestia obcej ingerencji w demokratyczne procesy wyborcze należy przede wszystkim do zewnętrznych aspektów polityki UE. Musimy zwiększyć naszą odporność, ale musimy także znać politykę zewnętrznych aktorów" – mówiła Anna Fotyga, wskazując państwa, które są głównymi źródłami dezinformacji w Europie: „W czasie poprzedniej kadencji przedstawiliśmy sprawozdanie wskazując przede wszystkim na Federację Rosyjską, ale także Chiny, Iran, Koreę Północną i ich działania” - oświadczyła polska polityk.

Eurodeputowana mówiła o strategii, którą przyjmują kraje ingerujące w politykę Unii: „Wojna informacyjna polega na działaniach dopasowanych, skrojonych "na miarę" do poszczególnych  państw członkowskich” - powiedziała. Fotyga dodała też, że budowanie wewnętrznej współpracy w Unii Europejskiej jest istotne, ale nie jest wystarczające: „Aby odnieść sukces musimy też poznać narracje i strategie podmiotów zewnętrznych” - podkreśliła europosłanka, chwaląc działania zespołu Stratcom East usytuowanego przy Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.

 

źródło: komunikat prasowy