Podczas wczorajszego spotkania Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) odbyła się wymiana poglądów z Swietłaną Ciechanouską. Podczas dyskusji głos zabrała eurodeputowana PiS, Anna Fotyga.

Anna Fotyga mówiła, że PE stoi po stronie obywateli Białorusi, którzy w sposób pokojowy demonstrują walcząc o swoje prawa i o demokrację. „Jak wielu eurodeputowanych, nie uznaję Aleksandra Łukaszenki za wybranego zgodnie z prawem prezydenta Białorusi. Jestem przekonana że wybory zostały sfałszowane” – podkreśliła była szefowa polskiej dyplomacji i zaapelowała, by natychmiast odbyły się negocjacje, które doprowadzą do prawdziwie wolnych wyborów na Białorusi i uznają wolę Białorusinów. „Domagamy się też natychmiastowego zwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania i rozliczenia wszystkich aktów przemocy wobec społeczeństwa” – powiedziała.

Europosłanka oceniła sytuację na Białorusi jako bardzo trudną, przekazała, że zatrzymane osoby często są torturowane, a przecież społeczeństwo protestuje w sposób pokojowy. Fotyga zauważyła, że możemy dziś mówić o pełzającej rosyjskiej interwencji na Białorusi. „Łukaszenko zwrócił się do Kremla o pomoc i otrzymał ją, choć jest to pomoc ukryta, która wygląda na działania hybrydowe” – stwierdziła polska polityk.

informacja prasowa - grupa EKR