Jak informuje PAP, w Anglii już czwartku zniesione zostały „ostatnie restrykcje wprowadzone w związku z wariantem Omikron, a tym samym niemal wszystkie restrykcje covidowe”. Tym samym jest to kraj z z najmniejszymi w Europie ograniczeniami pandemicznymi.

W ubiegłym tygodniu zniesiono wymóg pracy z domu. Od teraz przestają obowiązywać certyfikaty covidowe, a prawny wymóg noszenia maseczek zostaje zastąpiony zaleceniem.

Wymóg sprawdzania certyfikatów oraz maseczek należy już do właścicieli poszczególnych obiektów i organizatorów wydarzeń.

Jedynym ograniczeniem, które pozostało są izolacja osób zakażonych oraz wymogi w zakresie podróży zagranicznych. W obu przypadkach podano terminy ich dalszego luzowania. Wymóg izolacji zostanie zastąpiony zaleceniem najpóźniej 24 marca, ale może to się stać nawet wcześniej.

Co do kwestii podróży zagranicznych, od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały już wykonywać po przyjeździe z zagranicy testu na obecność koronawirusa.

Osoby niezaszczepione lub nie niezaszczepione w pełni będą mogły wykonać tylko jeden test w drugim dniu po przyjeździe - oczekiwaniu na wynik nie muszą pozostawać na kwarantannie.

Zasady te będą obowiązywać na terenie całego Zjednoczonego Królestwa.

 

mp/pap