04.11.15, 20:20(fot. facebook)

Andrzej Duda do Polonii: Jestem wdzięczny za kultywowanie polskości

– Sprawy Polonii i Polaków za granicą są dla mnie niezwykle istotne. Uważam, że musimy budować łączność, musimy budować jedność, musimy wzmacniać nasze więzi – mówił w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.

Gospodarz Pałacu Prezydenckiego spotkał się z Polonią w ambasadzie, gdzie wręczył odznaczenia państwowe. Anna Zielonka otrzymała z rąk prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP, a Elżbieta Wieruszewska-Calistru - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Duda oświadczył, że każde spotkanie z Rodakami za granicą, to dla niego wzruszający moment. – Wszystkim tutaj mieszkającym jestem wdzięczny za kultywowanie polskości. Za pamięć o tradycji pradziadków, dziadków, rodziców, za podtrzymywanie tradycji. Dziękuję wszystkim tym, którzy dla Polaków w tym kraju pracują, którzy organizują życie polskie w Rumunii, którzy uczą języka polskiego, którzy organizują szkoły, którzy organizują wydarzenia kulturalne – mówił prezydent.

Przypomniał też o działającym w Kancelarii Prezydenta biurze ds. kontaktu z Polonią za granicą. – Chciałbym, abyście byli Państwo z nami w łączności, abyście zgłaszali się do nas ze swoimi sprawami. Mam także nadzieję na dobrą współpracę z MSZ. Chciałbym, abyśmy zacieśniali więzi, żebyśmy czuli wspólnotę. Nawet jeśli ktoś tutaj się urodził (…) Chciałbym, żeby te więzi się budowały – podkreślił prezydent.

kz/telewizjarepublika.pl 

Komentarze

anonim2015.11.4 20:39
Pomysły Andrzeja Duda nie zdobyły uznania u sąsiedniego prezydenta... Prezydent Czech nie widzi powodu do obecności wojsk sojuszniczych w swoim kraju. Nie będzie jednak kwestionować, jeśli Polska lub inne państwo będą chciały stałych baz NATO na swoim terytorium /http://archiv.ihned.cz/c1-64816730-na-minisummitu-nato-k-rusku-bude-chybet-jen-jeden-prezident-ten-cesky/