Ambasador Polski w Rosji: Rosjanie powinni przestrzegać prawa międzynarodowego i zwrócić wrak Tu-154M! - zdjęcie
03.04.19, 15:23

Ambasador Polski w Rosji: Rosjanie powinni przestrzegać prawa międzynarodowego i zwrócić wrak Tu-154M!

31

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rosji, Włodzimierz Marciniak udzielił wywiadu niezależnej od rosyjskich władz „Nowej Gazecie”. Wywiad dotyczył obecnego stanu stosunków polsko-rosyjskich, a więc polskich ocena zagrożenia ze strony Rosji, braku zaufania między Rosją i NATO oraz  braku zwrotu przez Rosję wraku samolotu Tu-154M.

Przystępując do omówienia wywiadu, zauważmy, że na samym jego początku zastępca redaktora naczelnego „Nowej Gaziety” Andriej Lipski, stwierdza, że jego rozmówca „rzeczywistość rosyjską zna on nie gorzej od ojczystej, polskiej, zajmował się nią bowiem jako zawodowy naukowiec”.

W samym wywiadzie natomiast, ambasador wskazał na rolę, jaką w polityce ostatnich lat odegrała aneksja Krymu przez Rosję:

Krym jest tutaj oczywiście przełomowym momentem, ale mimo wszystko, jak mi się wydaje, w Rosji nie docenia się znaczenia przełomu psychologicznego w społeczeństwie polskim, związanego z zachowaniem władz Federacji Rosyjskiej po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Może wydawać się, że jest to tylko tło naszych relacji, że to nie jest temat główny, ale dla nas ma on znaczenie zasadnicze”.

Przedstawiciel Polski dodał tu, iż nie widzi w „w najbliższej perspektywie gotowości władz rosyjskich do zrozumienia znaczenia tego problemu i zrobienia czegoś dla jego rozwiązania”.

Na pytanie Lipskiego, co więc władze rosyjskie powinny uczynić dla rozwiązania owego problemu, ambasador odparł jednoznacznie: „Przestrzegać prawa międzynarodowego i zwrócić naszą własność [czyli wrak Tu-154M]. Nierozstrzygnięcie tej kwestii mocno odbija się na reputacji Rosji”..

Odpowiadając z kolei na pytanie o akcentowanie przez Polskę tematu zagrożenia ze strony Rosji, Marciniak powiedział, że „z naszego punktu widzenia przyłączenie Krymu jest aneksją, naruszeniem prawa międzynarodowego, przy czym doszło do tego dość blisko granic Polski”. Zresztą – według naszego dyplomaty - „sam fakt naruszenia prawa międzynarodowego bez gotowości powrotu do porządku prawnego można oceniać jako zagrożenie”.

Ambasador wymienił również jako wzmacniające poczucie zagrożenia, na przykład częste rosyjskie manewry wojskowe na dużą skalę, w których zadania dotyczą „odparcia agresji Zachodu”. Dyplomata zauważył, że w związku z manewrami „obserwujemy również ograniczenie przejrzystości”. I dlatego – jak dodał -obawiamy się, że w istocie w rosyjskich ćwiczeniach uczestniczy większa od zgłoszonej liczba wojsk”.

Pytany natomiast o przyczynę ewentualnego utworzenia bazy USA w Polsce, ambasador stwierdził, że jest ona potrzebna, „by działał artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego), aby była stała obecność amerykańska”. Podkreślił przy okazji, że chodzi o „wzmocnienie statusu artykułu 5., a zatem - naszego bezpieczeństwa”.

Mimo wszystkich wspomnianych kłopotów - zdaniem ambasadora – "obraz [stosunków polsko – rosyjskich] nie jest tak smutny, jak często malowany jest w mediach rosyjskich". Polska przecież jest czwartym pod względem obrotów handlowych partnerem Rosji wśród krajów UE. Poza tym, Marciniak zauważył, że mimo braku ruchu bezwizowego między obwodem kaliningradzkim, a Polską, do naszej Ojczyzny przyjeżdża z tego regionu, na podstawie wiz, więcej obywateli Rosji, niż wcześniej.

Dodajmy, że w wywiadzie polski ambasador broni tezy, że budowany przez Rosję gazociąg Nord Stream 2 jest tak naprawdę projektem politycznym. Tak tłumaczy tą tezę:

„Jeśli Niemcy przekształcą się w głównego tradera gazu rosyjskiego w Europie, to jest to oczywiście projekt polityczny. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie historyczne, taki sojusz nie zawsze dobrze się dla nas kończy”.

Oprócz tego - zdaniem dyplomaty - w stosunkach polsko-rosyjskich „należy podtrzymywać i wznawiać dialog polityczny, niekoniecznie na bardzo wysokim szczeblu”. Przykładem owego podtrzymywania jest zaproszenie dla wiceministra spraw zagranicznych Rosji do odwiedzenia Polski, które „pozostaje w mocy od 2016 roku”, ale na razie nie zostało wykorzystane.

Obok dialogu w sferze politycznej, potrzebne są jednak – według Marciniaka -ambasador – również kontakty instytucjonalne w sferze gospodarki, a także „dialog kulturalny i intelektualny”. Problemy w relacjach polsko - rosyjskich „nie powinny w nim przeszkadzać, wręcz przeciwnie. jest on tym bardziej potrzebny w takim trudnym czasie”.

Cytowany przez nas rozmówca „Nowej Gazety” przypomniał także wciąż funkcjonującą dwustronną „Grupę do Spraw Trudnych, uznał jednak, że „strona rosyjska nie jest zainteresowana rozmawianiem na temat spraw trudnych”. A skoro tak – to dodał:Cały czas powtarzam: „Więc rozmawiajmy o sprawach łatwych”, utwórzmy jakiś inny format dialogu intelektualnego”. Tyle, że – jak sam zauważył – wciąż wygląda na to, że od strony rosyjskiej „nie ma chęci, by coś zmieniać, przynajmniej na razie”.

erl/PAP


Komentarze (31):

Teodor2019.04.3 19:01
Ile kosztował nas oszołom Macierewicz ze swoją ulomna umysłowo komisją?
ed2019.04.3 21:01
Ile was kosztował? Antoni M. nie tylko za Smoleńsk zalazł wam za skurę.
anonim2019.04.4 7:21
za co ?
janem12019.04.6 19:09
mnie uczyli ze w Katyniu rozstrzeliwali niemcy polakow a zwiazek radziecki 17 wrzesnia 1939 roku wzial w obrone swoich braci ze wschodu.Teraz juz jest inna prawda taka jaka mowili mi rodzice .myslisz teodorku ze w Smolensku to jest ostateczna prawda?
Tomek2019.04.3 17:01
To, że nie chcą oddać to wystarczający dowód na poparcie tezy, że to oni są MORDERCAMI!
Albert2019.04.3 17:20
Żeby Rosjanie oddali wrak, to najpierw musiałby ktoś o to poprosić. PIS-owi obecność wraku w Rosji jest na rękę, więc tego nie zrobi. A reszta ma to w głębokim poważaniu, bo im ten wrak do niczego nie jest potrzebny.
Tomek2019.04.3 17:36
Poprosić? I co jeszcze? Wolne żarty. To ich zasrany obowiązek zwrócić to co należy do Polski.
Antek Awiator2019.04.3 18:14
Zasrane to są cwaniaczki pisowskie, które przed wyborami trąbiły jak to wrak odbiją :D Ale tak to jest jak się zasrańcy biorą za robotę...
Agnieszka2019.04.3 17:53
Mogą też być w zmowie z tymi, co jeszcze na tym nie zarobili tyle, co chcieli. Nie zdziwiłabym się jakby Netanjahu do Putina leciał teraz, żeby ustalić, co dalej z tym mają robić, bo kolejna rocznica. Słyszałeś o akcji MOST? Generała Petelickiego, co zbyt dużo o tych powiązaniach rusko-żydowskich wiedział już nie ma wśród żywych i oczywistą jest rzeczą, że się nie zabił. Ale podejrzanych jest pewnie wielu... a kozłów ofiarnych do wkopania jeszcze pewnie więcej i to jak cwaniaków znam, to pewnie po polskiej stronie niestety.
Wilhelm Thell2019.04.3 16:34
Powinien też zapanować na Ziemi pokój i miłość. Powinien zniknąć efekt cieplarniany. Powinni naukowcy wynaleźć skuteczny lek na raka. Powinni być wszyscy piękni , młodzi i bogaci. Powinno.....
Ehh2019.04.3 18:12
A jaruś i krysia powinni mieć partnerów. Może by się w końcu od biednych Polaków odstosunkowali.
MarcinP2019.04.3 16:22
Jak to...to Rosjanie jeszcze wraku nie zwrócili???? Przecież PiS jest u władzy już, prawie, cztery lata!!! A wszyscy dobrze pamiętamy, jak pisowscy politycy krzyczeli wniebogłosy o tym, jak to PO nie potrafi odzyskać wraku i co to oni nie zrobią!!!
Jacek N.H.2019.04.3 16:09
Co bylo przyczyną tragedii Pan Am Flight 103 ustalono na podstawie znalezionego fragmentu "zapalnika" wielkości paznokcia. TWA Flight 800 zniknął z ekranów radarów wkrótce po starcie. NTSB z dna Atlantyku wydobyło co mogli i w hangarze zrekonstruowali część kadłuba. Przez długi czas śledczy nie mogli ustalić przyczyn katastrofy. Oczywiście terroryzm był podejrzewany. Przyczyna została ustalona, ale śledztwo nie zostało definitywnie do dnia dzisiejszego zamknięte. W Smoleńsku, na tej nieludzkiej ziemi, leży wrak samolotu, śledztwo nigdy nie będzie zamknięte, przyczyna ustalona.
Albert2019.04.3 16:41
Przyczyna katastrofy jest znana od 2011 roku.
Jacek N.H.2019.04.3 17:13
Przyczyna jest znana... "The sentence 'snow is white' is true if, and only if, snow is white." - Alfred Tarski
Albert2019.04.3 17:19
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy (a nie masz), by samemu ocenić materiały dowodowe i cały przebieg wydarzeń, to zamiast podpierać się niezwiązanymi z tematem cytatami z Tarskiego, po prostu spróbuj rozważyć poszerzenie wiedzy. Ale oczywiście ta rada trafia tylko do ludzi, którzy chcą wiedzę poszerzać, a nie do takich, których słowo drukowane jedynie męczy. Ty oczywiście zaliczasz się do tej drugiej grupy.
rdaneel2019.04.3 18:03
An analysis by the Federal Bureau of Investigation and DERA forensic teams of the fine carbon deposits on AVE4041 and AVN7511 indicated that a chemical explosion had occurred During the fingertip searches around Lockerbie, 56 fragments of a suitcase were found that showed extensive, close-range blast damage. The blast fragments included parts of a radio cassette player and a small piece of circuit board Fragments of plastic consistent with the material used on a Bombeat and pieces of loudspeaker mesh, were found embedded in other clothing which appeared to have been inside the bomb suitcase Do tego: rozpadnięcie samolotu na wysokości 9400 m i zaobserwowane przez pilota sąsiedniego samolotu wybuch. no spoko, zapalnik.
Antoni2019.04.3 16:06
Jak to? Nawet cały skład "Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych" został wymieniony na "swoich" z "dojnej zmiany" i ... nic nie wskórali?
Zmieścisz się śmiało2019.04.3 17:10
Kogo obchodzi jakiś wrak, ważne żeby państwową kasę ciągnąć na smoleńsk.
Angelus2019.04.3 16:01
Też uważam, że Rosjanie powinni oddać wrak. Czy w zamian zostanę ambasadorem?
Agnieszka2019.04.3 15:59
Się powinniście przestać wygłupiać, że wrak jest niezbędny do powiedzenia ludziom prawdy, którą wszyscy oprócz polskiego narodu, znają pewnie od 10.04.2010. No ale wtedy różni tzw. "sojusznicy" nie mogliby nas rozgrywać i na przykład na jakimś 447 forsy ugrać. A jak już zżarliśmy się nie tylko między różnymi opcjami politycznymi, ale też w ich środku tak, że o żadnym wspólnym działaniu dla dobra Polski mowy być nie może, to szampany strzelają we wszystkich ważnych stolicach świata po podliczeniu ile na Polsce dzięki Smoleńskowi zarobić można.
Albert2019.04.3 16:39
Przyczyna jest znana od 2011. Tylko pisiory nieustannie wykrzykują swoje brednie na temat zamachu i inne tego typu banialuki tylko po to, by mieć jakąś podkładkę do koszenia pieniędzy z budżetu na swoje "badania" i "komisje'. Które rzecz jasna nigdy niczego nie wykryją. Ale nie chodzi o to, by złapać króliczka, tylko żeby go gonić.
Agnieszka2019.04.3 17:47
Nie chrzań. Jesteś żałosny. Przez takich zdrajców i błaznów jak ty, nie mamy już Polski. Lepiej se podskocz jak ta brzoza w Smoleńsku i walnij tym durnym łbem w jakiś samolot.
Albert2019.04.3 18:29
Cudowny przykład katolickiej miłości bliźniego, nacechowany dodatkowo wiedzą, kompetencją i wysoką kulturą osobistą. Ale to podobno przez takich jak ja Polska staje się powoli szambem...
Marcin2019.04.3 15:40
Jak dojdziemy do władzy to wrak odzyskamy... Jaro Krym jest rosyjski i takim pozostanie, spadac banderowskie bydlaki
Tomek2019.04.3 17:04
Popatrz na fakty - Rosja nawet z Ukrainą nie może sobie poradzić. To pokazuje czym jest - nadmuchanym balonikiem. Rosja stoi nad grobem - Chińczycy czekają na odpowiedni moment i zaorają Ruskich. To będzie chiński Blitzkrieg.
zdzichu2019.04.3 17:09
Że niby jak nie moga sobie poradzić? Ukraina jest już wrakiem, Donbas praktycznie jest od niej oderwany, Krym już w 100%, poza tym jedna wielka niestabilizacja. Co jeszcze mieliby tam robić?
Tomek2019.04.3 17:35
Jak to co - razem z Ukrainą oderwały im się zakłady zbrojeniowe, a bez tego mogą kwiczeć tylko. Jeśli by chcieli je odzyskać, to musiała by rozgorzeć wojna domowa i byłby kompletny koniec obu stron. Wówczas na koniec weszłaby armia Chińska, z którą jedynie armia USA może się liczyć. Generalnie wszystkie ludy Ruskie są już u progu samozagłady - mordują się sami przez aborcję. To już agonia.
JR2019.04.3 18:19
Zajrzeć w głąb Rosji to ludzie umierają z głodu! Piją bimber i to im na razie wystarcza. Jak długo tego będzie? Rosjanie nie mają dostępu do internetu. Wierzą w to co powie rosyjska fałszywa telewizja.
Smialo sie zmiescisz2019.04.3 18:11
Bo nie chodzi o to żeby dochodzić i dojść. Antek i Jarek mogą dochodzić latami i na tym to polega - dochodzić żeby dochodzić. Durne, a skromne.
janem12019.04.6 19:03
sluchaj marcinku Krym to jest tatarski a rosja probuje wszysto zawlaszczyc nawet twoim umyslem