Agnieszka Romaszewska - Guzy wyszła ze studia TOK FM - zdjęcie
18.11.15, 20:01(fot. wikipedia)

Agnieszka Romaszewska - Guzy wyszła ze studia TOK FM

11

- Agnieszka Romaszewska-Guzy wyszła ze studia w trakcie porannego programu Radia TOK FM, po tym jak Cezary Michalski zasugerował, że jej ojcu nie przeszkadzał w rządzie PiS komunistyczny sędzia Andrzej Kryże. Po przerwie publicysta przeprosił dziennikarkę, ale nie wycofał swojej tezy. - czytamy na portalu wirtualnemedia.pl

Prowadzący audycję Jan Wróbel wraz z zaproszonymi gośćmi: szefową TV Biełsat Agnieszką Romaszewską-Guzy, publicystą„Krytyki Politycznej” i „Newsweeka” Cezarym Michalskim i socjologiem Robertem Sobiechem, komentował bieżące wydarzenia.

Dyskutowano m.in o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Romaszewska-Guzy powołała się na pogląd swojego zmarłego ojca Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji w okresie PRL i wieloletniego senatora, który twierdził, że najgorzej w Polsce udała się reforma sądownictwa.

- On twierdził zawsze, że ludzie nie zyskują przymiotu niezawisłości z dnia na dzień, jest to przymiot moralny, który albo się posiada, albo nie. Tu leży problem, nie bardzo wiem, co należy z nim zrobić, bo Niemcy na przykład wymienili jedną trzecią swojego składu sędziowskiego w NRD. Myśmy tego nie mogli zrobić, bo nie mieliśmy RFN. Ci ludzie stali się niezawiśli - wczoraj odbierali telefon, a dziś stali się niezawiśli, tak zostało wykonane - wyjaśniała Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Cezary Michalski stwierdził, że Prawu i Sprawiedliwości nie przeszkadza przeszłość polityczna sędziego.

- Ja tylko przypomnę, że dla Kaczyńskiego i PiS-u problemem nie jest to, czy sędzia pochodzi z komuny czy nie, tylko czy go słucha czy nie. Pamiętajmy, że mentorem Ziobry był sędzia Andrzej Kryże (sekretarz stanu i podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego - przyp. red.), który - jakby to powiedzieć - nie jest najbardziej antykomunistycznym - kpił Michalski. Dodał też, że „jedną z prawych czy lewych rąk Kaczyńskiego” jest Janusz Wojciechowski, który był sędzią w okresie stanu wojennego, a teraz reprezentuje PiS w Parlamencie Europejskim.

- Sędzia Kryże skazał w 1980 roku Bronisława Komorowskiego za publiczne twierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym, o czym przypomniał prowadzący rozmowę.

- Wojciechowski był sędzią sądu rodzinnego - wyjaśniała Romaszewska-Guzy.

- A Kryże zajmował się rodziną Komorowskiego - drwił publicysta „Krytyki Politycznej”.

- Kaczyńskiemu i całej prawicy nie przeszkadza, czy sędzia był komunistą i skazywał opozycjonistów tylko czy słucha ich teraz. Jak ich teraz słucha to jest niezawisły, a jak ich teraz nie chce słuchać to będzie kopany - podkreślał.

Chwilę przed zejściem z anteny Cezary Michalski dodał: „Chyba senatorowi Romaszewskiemu też Kryże nie przeszkadzał, co już jest przykre”.

Nastąpiła przerwa, ale już po niej w studiu nie było szefowej TV Biełsat.

- Ja chciałem zacząć jednak od przeproszenia słuchaczy Radia TOK FM za to, czego byli świadkami i czego ja bez wątpienia jestem współwinnym. Chce też przeprosić panią redaktor Romaszewską-Guzy, w pełni podtrzymując moją ocenę stosunku PiS-u do niezawisłości sędziowskiej i do sędziego Kryżego, który był wiceministrem w rządzie PiS-u - powiedział na wstępie swojej wypowiedzi Cezary Michalski.

kz/wirtualnemedia.pl

Komentarze (11):

anonim2015.11.18 20:07
Z tym Kryże to faktycznie był błąd. Jednak plucie na osobę zmarłą, człowieka bardzo zasłużonego w walce z komuną, jest zwykłym chamstwem.
anonim2015.11.18 20:23
To wyjątkowe chamstwo przypominać prawdę. Michalski ma szczęście że prowadzi audycje w niezależnym radiu a nie reżimowym bo byłby już na zielonej trawce jak zapowiada sam JK.
anonim2015.11.18 20:35
Nie lubię tego Michalskiego jak psa, ale tutaj miał rację.
anonim2015.11.18 22:35
Co do Kryże - ani mi brat, ani swat. Podobnie jak PiS. Ale: 1. Jak by wtedy skazał Komora na stryczek, nie stracilibyśmy jako państwo 5-ciu lat 2. Sędzia Kryże doprowadził w końcu do skazania winnych w procesie FOZZ czego nie umiały przez kilkanaście wcześniejszych lat inne składy sędziowskie Takie tam moje przemyślenia na ten temat
anonim2015.11.18 22:49
Z faktami trudno polemizować.
anonim2015.11.18 23:04
Na czele komisji sprawiedliwości stanął z kolei Stanisław Piotrowicz z PiS, peerelowski prokurator i członek PZPR. Idzie nowe. Dobra zmiana.
anonim2015.11.18 23:07
Reprezentant faszystowskiej nielegalnej Krytyki Politycznej krytykuje aktywnego w przeszlosci realizatora ideologii wyznawanej przez Krytyke Polityczna? Co powie Michalski jesli Krytyka dojdzie do wladzy i postanowi powolac na stanowisko zasluzonego dzialacza? W Sowietach Michalski przy takiej czujnosci rewolucyjnej prosto ze studia pojechalby do lagru.
anonim2015.11.18 23:27
Tok Fm = dno
anonim2015.11.19 7:37
Takie pytanie: przedstawiciele tzw. "lewicy laickiej" umiejscowieni w rządach Mazowieckiego, potem w Unii Demokratycznej przepoczwarzonej na Unię Wolności i finalnie na PO (grupa kuroniowsko-michnikowsko-gieremkowska) to nie byli przypadkiem działacze PZPR na dodatek z późniejszymi PRAWOMOCNYMI wyrokami ??? Przez 25 lat szło nowe, była dobra zmiana. Na dodatek prawie każdy z nich miał pochodzenie ukorzenione. I to dopiero niektórym widzę nie przeszkadza
anonim2015.11.19 8:24
Tak
anonim2015.11.19 8:27
Tak, z Kryże to był błąd i o ile pamiętam pan Kryże wyleciał. Tylko dlaczego wokół Komorowskiego pojawiła się cała armia Kryżów i jego i jemu podobnych nadzorców? Dlaczego owi nadzorcy z SB, WSW i WSI stoją jednym murem za i są wspierani przez nieciekawe generalnie postaci typu Michalski? Agnieszka zrobiła to co było honorowe. Wyszła i powiedziała, ze z tym typem nie ma co rozmawiać. I tak jest, bo on normalnie potrafi rozmawiać tylko z ludźmi z lewej strony wspieranymi przez Goebelsa stanu wojennego, szuję Urbana