ABW zatrzymało 4 osoby. Skarb Państwa stracił co najmniej 37 mln zł - zdjęcie
25.02.19, 11:50screenshot TVP Info

ABW zatrzymało 4 osoby. Skarb Państwa stracił co najmniej 37 mln zł

1

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu handlowego na terenie Polski odbarwionego oleju opałowego i innych produktów ropopochodnych jako pełnowartościowych paliw silnikowych. Zatrzymania miały miejsce w styczniu i lutym 2019 r.

W ramach działalności przestępczej tworzono firmy, w imieniu których wystawiano dokumenty potwierdzające nabycie pełnowartościowych paliw silnikowych na Litwie, w Niemczech i w innych krajach UE, a następnie ich dalszy obrót handlowy na terenie Polski. W rzeczywistości w obrocie wykorzystano inne produkty ropopochodne, głównie odbarwiony olej opałowy pochodzący z nielegalnych źródeł.

Przy wprowadzaniu takich produktów do obrotu na terenie RP nie deklarowano i nie odprowadzano należnego podatku VAT. W związku z ujawnionym procederem Skarb Państwa stracił co najmniej 37 mln zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzut udziału w grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, uszczuplenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenie majątkowe w łącznej kwocie 120 tys. zł.

Są to kolejne osoby zatrzymane w śledztwie prowadzonym przez Wydział Zamiejscowy w Opolu Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

dam/informacja prasowa

Komentarze (1):

JR2019.02.25 11:59
Za takie przekręty tylko 120 tys. poręczenia?