FIFA odwdzięcza się Gazpromowi za wieloletnie wsparcie? Można mieć takie wrażenie po ostatniej skandalicznej decyzji federacji. Rosja nie zostanie wykluczona z międzynarodowych rozgrywek piłkarskich.

W sankcje przeciwko Rosji po jej barbarzyńskim ataku na Ukrainę włącza się świat sportu. Związana kontrowersyjnymi relacjami z Kremlem FIFA jednak jedynie udaje, że włącza się w reakcję świata. Świat domagał się wyłączenia Rosji z wszelkich rozgrywek. Z rozgrywek FIFA Rosja wykluczona jednak nie zostanie. Rosyjska kadra będzie jedynie musiała grać pod nazwą „Rosyjska Federacja Piłkarska”, na neutralnym gruncie, bez kibiców, hymnu i flagi.

FIFA podkreśliła, że jest w kontaktach z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Związkiem Piłki Nożnej Czech i Szwedzkim Związkiem Piłki Nożnej, aby znaleźć akceptowalne rozwiązania dot. eliminacji do Mistrzostw Świata FIFA 2022. Federacje z wszystkich trzech państw zapowiadały już wcześniej, że z Rosją grać nie zamierzają.

- „Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny”

- podkreśla na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza.

kak/Twitter, fifa.com, DoRzeczy.pl