Abp Życiński zza grobu! - zdjęcie
31.01.14, 07:44fot. Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl/Wikipedia

Abp Życiński zza grobu!

17

Abp Józef Życiński jako filozof  i teolog był wybitną postacią. Można było się z nim sprzeczać o byt, naturę, czy istotę poznawania rzeczy. Mniej ciekawy był arcybiskup jako publicysta i komentator życia politycznego, tutaj flirt z Gazetą Wyborczą bardziej mu zaszkodził niż pomógł.

Ale wiadomość o nowej książce arcybiskupa to zaskoczenie. Tym bardziej, że mówiono, że nie zostawił żadnych gotowych skryptów. A tu proszę, jak powiedział ks. prof. Heller podczas konferencji na KULu, znaleziono w jego komputerze nieopublikowane teksty filozoficzne: "To nie będzie moja książka. Ja tylko do niej napisałem przedmowę. Ale to jest książka arcybiskupa Życińskiego. Okazuje się, że on po swoim odejściu ciągle jest obecny. W jego komputerze odnaleziono szereg różnych plików, które zawierają rozmaite, niepublikowane przez niego teksty, pisane z różnych okazji. Jak się okazuje - składa się to na bardzo piękną książkę (...) Nie ma tam istotnie nowych idei w porównaniu z tym, co arcybiskup Życiński publikował gdzie indziej. Ale ta jego filozofia i teologia jest przedstawiona w tej książce w sposób bardziej popularnonaukowy. Myślą przewodnią tych esejów jest pewnego rodzaju napięcie, które zresztą dawno pojawiło się w myśli chrześcijańskiej, a mianowicie pomiędzy transcendencją Boga, który przekracza nasze możliwości zrozumienia  i immanencją Boga, który jest nam bliski".

Książka "Transcendencja i naturalizm" ukaże się 6 marca nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press.

sm/Gosc.pl   

Komentarze (17):

anonim2014.01.31 8:06
Z daleka!!!
anonim2014.01.31 8:12
Na dobrą sprawę teraz to już tylko Pan Bóg wie, czy abp Życiński był znaczącą postacią w Kościele, czy też był wielkim szkodnikiem i mącicielem ludzkich umysłów. Nam życie i działalność arcybiskupa daje wiele do myślenia.
anonim2014.01.31 8:14
"tutaj flirt z Gazetą Wyborczą bardziej mu zaszkodził niż pomógł." To tak samo jak u redaktora Terlikowskiego. Jego flirt z Gazetą Wyborczą w ramach wspierania filosemityzmu - bezcenne...
anonim2014.01.31 8:26
A co na to Pan Bóg ? Czy ateistyczne i modernistyczne poglądy biskupa tez go zachwyciły ? Wątpię. Nie do mnie należy już ocena Arcybiskupa Życińskiego. Byłam i jestem zaciekłym przeciwnikiem jego poglądów , ale ...teraz codziennie za niego się modlę. Jak jest dowiemy się w Dolinie Jozafata. A teraz nie ryzykowałabym gloryfikowania i jego i rozszerzania jego poglądów bo w wielu wypadkach były niezgodne z nauką KK. Modlitwa mu pomoże , ale wysławianie chyba wręcza odwrotnie.
anonim2014.01.31 8:38
Pycha u Podlasianki60 ? Ostrożnie @arbiter Zerknij na swój pierwszy komentarz...
anonim2014.01.31 9:04
Nasz Pan powiedział kiedyś: "wasza mowa ma być tak-tak, nie-nie". Arcybiskup Życiński doczekał się słusznego podsumowania z ust Grzegorza Brauna: to była kanalia. Nie czytam GW (najbardziej wpływowym fanatycznie antykatolickim piśmidle), ale z tego co wiem, ten pasterz często się tam udzielał, a jakoś nigdy nie słyszałem, by życzliwym okiem odniósł się do ojca Rydzyka i Radia Maryja. Abp Życiński to była kanalia. I przed chwilą pomodliłem się za jego duszę, żeby nasz Pan znalazł w nim więcej pozytywów, niż to jego esbeckie zaprzaństwo.
anonim2014.01.31 9:06
@Schikaneder - no i w tej intencji pomodliłem się za abpa Życińskiego. Tobie też to radzę.
anonim2014.01.31 9:08
Re:Podlasianka60 Czy ateistyczne i modernistyczne poglądy biskupa tez go zachwyciły ? Może coś konkretniej na ten temat.
anonim2014.01.31 9:13
Re:Schikaneder Ks.Natanek lepiej niech się martwi o duszę swoją i tych wszystkich których zwodzi, a którzy należą do jego sekty!
anonim2014.01.31 9:16
"Gazeta Wyborcza" jest pismem tak fanatycznie antykatolickim, że przypomina "NIE" Urbana. Udzielanie się tam naszego prominentnego hierarchy tłumaczę sobie tylko tym, że wybrał on to środowisko za wpływowego adwokata jego haniebnych wątków w życiorysie, gdy figurował w teczkach jako tajny współpracownik komunistycznej Służby Bezpieczeństwa (która zakatowała ks.Popiełuszkę). Wasza mowa powinna być... Boli? Boli. Ale taka jest PRAWDA.
anonim2014.01.31 9:19
"Fillozof" - to była ksywa operacyjna agenta Życińskiego.
anonim2014.01.31 10:17
Strasznie tajemnicza był też jego smierć w Watykanie....
anonim2014.01.31 11:49
Abpa Życińskiego bardzo brakuje w Polskim kościele. Jego rozsądnego głosu i odwagi by mówić nie tylko do "owieczek kościelnych", ale także zapraszać do kościoła też innych. Nie rozumiem dlaczego współpraca z GW traktowana jest prawie jak grzech śmiertelny. Przecież Chrystus też rozmawiał z niewierzącymi, jadł i pił z grzesznikami, w ogóle obracał się w szemranym towarzystwie.
anonim2014.01.31 16:32
@ Roch Rochowiecki Prawda zawsze boli , i wtedy najlepiej zarzucić pychę . W modleniu się za osobę zmarłą nie widzę pychy. Natomiast o Arcybiskupie celnie wyraził się Grzegorz Braun. Przykre było oburzenie Episkopatu na to , ponieważ gdy znieważany był JEZUS CHRYSTUS na Krakowskim Przedmieściu to ...Episkopat milczał. Cześć Arcybiskupa Życińskiego okazała się ważniejsza od czci JEZUSA CHRYSTUSA. Przykre i nic więcej.
anonim2014.02.10 16:28
Tylko ks. prof. Guz umiał sobie z nim radzić.
anonim2015.09.4 11:45
Nie ufam ludziom "mającym flirt" z GazWyb. Skoro jak dla mnie - człowieka prostego - ta gazeta przyniosła więcej szkody niż pożytku i generalnie znana jest z kłamstw, to dziwię się wykształconemu (rzekomo) duchownemu. Cos tu potwornie śmierdzi na styku Życiński - Michnik. Może chodzi jednak o ... pochodzenie obu panów ?
anonim2015.09.4 22:56
Czy będzie "imprimatur" od oficera prowadzącego z SB ????