Abp Marek Jędraszewski: Uczniowie Jezusa powinni odważnie głosić prawdę! - zdjęcie
29.06.19, 17:30Fot. Joanna Adamik (Archidiecezja Krakowska) via Flickr

Abp Marek Jędraszewski: Uczniowie Jezusa powinni odważnie głosić prawdę!

25

- Dzisiejszy świat odwraca się od prawdy, mówiąc że jej nie ma. Jest postprawda i narracje. Nie ma również jednej prawdy, gdy chodzi o człowieka i jego naturę, są ideologie - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święceń prezbiteratu w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Na początku Eucharystii o. Jakub Kołacz SJ zauważył, że jest to wyjątkowy i uroczysty dzień. Powitał arcybiskupa i poprosił o udzielenie przez jego ręce łaski Bożej współbraciom.

W homilii skierowanej do zebranych metropolita stwierdził, że Kościół jest zbudowany na wyznaniu Piotra: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” i na odpowiedzi, którą udzielił mu Chrystus: „Ty jesteś Piotr Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą”. Arcybiskup przywołał czytanie z dziejów apostolskich, w których jest mowa o prześladowaniach jakie spotkały Piotra i męczeńskiej śmierci Jakuba, brata Jana. Przypomniał, że działania Heroda podobały się niektórym obywatelom. Wierni modlili się nieustannie za Piotra, dlatego Bóg wyrwał go z ręki prześladowców. Św. Paweł w swoim Liście do Tymoteusza zauważył, że jego również Bóg wzmocni i wyrwie z paszczy lwa.

Arcybiskup wskazał, że w dzieje Kościoła wpisane są prześladowania, modlitwa i pomoc Boża. Uczniom zawsze towarzyszyło przekonanie, że przesłanie Chrystusa „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” jest nieustannie aktualne. Św. Paweł mówił nawet o obowiązku głoszenia Ewangelii, z którego musi się wywiązać, by wszystkie narody ją poznały. W Liście do Tymoteusza nawoływał, by głosić Dobrą Nowinę w porę i nie w porę i czuwać, znosząc wszelkie trudy, aby spełnić swoje posługiwanie.

Metropolita zwrócił się do kandydatów święceń prezbiteriatu podkreślając, że za chwilę wobec wszystkich zebranych zapyta ich czy chcą pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię we współczesnym świecie. Przyznał, że dziś wielu odwraca się od Ewangelii i nie chce jej słuchać, tworząc nowe narracje i niewłaściwe ideologie, które zadają kłam prawdzie o człowieku i jego naturze. Arcybiskup przywołał niedawną sytuację, gdy człowiek który nie zgodził się z promowaniem ideologii LGBT został zwolniony z pracy i wyjaśnił jaka była reakcja Rzecznika Praw Obywatelskich, który stwierdził, że prześladowania religijne nie dotyczą tylko mniejszości, a zwiększa je silne utożsamianie się z daną religią. Metropolita wskazał na przewrotność świata, który uważa, że zagrożeniem nie jest kłamliwa ideologia, tylko ludzie wyznający swą religię, stojący w jej obronie. Przywołał słowa św. Pawła, który nakazuje głosić prawdę w każdej sytuacji, być cierpliwym i pouczać bliźnich. – Jest to niełatwy czas oczywistego zderzenia nauki Chrystusa z tym światem. A Wy, drodzy bracia, kandydaci do prezbiteriatu macie odpowiedzieć „chcę” na pytanie, czy jesteście gotowi, czy pragniecie pilnie i mądrze pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię i wykładając prawdy katolickiej wiary – powiedział.

Przypomniał, że za chwilę usłyszą jeszcze jedno pytanie dotyczące tego, czy kandydaci chcą ściśle złączyć się z Jezusem – Najwyższym Kapłanem i razem z Nim poświęcać się Bogu za zbawienie świata. – Tu chodzi o tożsamość z naszym Mistrzem i Nauczycielem, Najwyższym Kapłanem, z którym, przez którego i w imię którego będziemy składali mocą Ducha Świętego Najwyższemu ojcu Przenajświętszą Ofiarę – zauważył. Wyrażona przez kandydatów chęć jest nadzieją dla wszystkich, ze wytrwają w swych przyrzeczeniach. Metropolita stwierdził, że wszyscy obecni modlą się dziś za nich, by mogli za św. Pawłem kiedyś powiedzieć: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości”.

Na zakończenie Mszy św. kandydaci do prezbiteratu podziękowali metropolicie za udzielenie święceń.

Jezuici to zakon założony w XVI wieku przez św. Ignacego z Loyoli. Ich szczególnym charyzmatem jest posługa papieżowi we wszelkich możliwych dziedzinach. 29 czerwca w Krakowie z rąk abpa Marka Jędraszewskiego święcenia prezbiteratu przyjęło dwóch zakonników: Paweł Dudzik oraz Krystian Mułka.

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska

Komentarze (25):

antek.b2019.06.30 10:23
Biskupi są groteskowi w wyglądzie i w mowie ale mają władzę nad czarną masą nieudaczników i niedorajdów,im na rękę jest mówić że to nie ich wina , że ich marne życie to wola boża.Takie sieroty potrafią tylko modlić się,do tego nie potrzebna jest wiedza i umiejętności.Dlatego kościół tak pcha się do szkół, by tworzyć pokolenia bezmyślnych ,bogobojnych owieczek. A świat nam ucieka niestety
edi2019.06.29 21:56
Znowu RUSKIE TROLLE NA FORUM atakujące abp Marka Jędraszewskiego - SPADAĆ DZIADY DO WASZEGO PUTINA - WON Z POLSKI !! już was rozszyfrowaliśmy pomagacie lewakom w promowaniu w Polsce WSZELKICH DEWIACJI żeby zniszczyć POLSKIEGO KATOLICKIEGO DUCHA - ALE DAREMNY WASZ TRUD - W POLSCE JEZUS JEST PANEM A MARYJA KRÓLOWĄ !!!!!!!!!!!
Młot na katolicyzm2019.06.29 22:50
Pierd.ol się, prawakcki pleśniaku
andrzejhahn32019.06.29 23:17
typowy ciemny i zacofany poganski sekciarz katolicki ..........ale masz katolu zryty beret
edi2019.06.29 21:54
Wbrew hasłom o wolności warto jednak pamiętać, że człowiek rozpustny staje się niewolnikiem swych żądz. Ksiądz Dariusz Oko mówi tu wprost – promowanie nieczystości skutkuje opętaniem seksem. Wbrew sloganom o równości taka persona staje się tyranem dla osób niechcących się jej podporządkować, sprzeciwiających się jej roszczeniom. To samo dzieje się w skali całych społeczeństw. Zapoczątkowana w miejscach takich jak Stonewall rewolucja zmierza do podporządkowania sobie narodów i do styranizowania osób jej się sprzeciwiających. "Od 15 lat staram się bronić Polskę i Kościół przed inwazją ideologii gender , neobolszewizmu, homoideologii, która jest sercem genderyzmu. W związku z tym grożono mi wszystkim możliwym, także zabójstwem – to robią geje. "- mówi ks. Oko CZY TO NIE JEST TERRORYZM ???????????????
andrzejhahn32019.06.29 19:41
frondowskie parchy znowu na prochach
andrzejhahn32019.06.29 19:40
prawda i zbrodniczy kosciol katolicki.............ale beka jedraszewski Z CIEBIE JEST NIE TYLKO PASOZYT SPOLECZNY I NIEROB kOSCIELNY ALE I KRETYN
anonim2019.06.29 18:42
no to czekamy biskupie, kiedy biskup zacznie?
what's your IQ psycho?2019.06.29 18:28
https://www.newscientist.com/article/2118547-real-life-psychopaths-actually-have-below-average-intelligence/
Magda2019.06.29 18:17
Arcybiskup Jędraszewski skierował swoją homilię do wiernych ku wzmocnieniu wiary, pokrzepieniu w czasach trudnych. Justyna Tyrka zrelacjonowała, "Fronda" upubliczniła, a lewackie psy skowyczą, jakby im kto na psią łapę nastąpił. Aż nieprawdopodobne, ile jadu posiada w sobie zboczone lewactwo. Jakakolwiek otwarta aktywność ludzi Kościoła wywołuję u nich awersję. Oni są chorzy, bo zboczeni i chorzy z nienawiści. A lewactwo to pielęgnuje. W imię Jezusa Chrystusa, nie dajmy się. Brońmy naszej tradycji i wiary. Nie pozwólmy szatanowi przemawiającemu przez skrajnych lewaków demoralizować nasze dzieci. Walka z szatanem trwa na dobre. Dajmy mu odpór dając wyraz niezłomnej wiary i przewiązania do tradycji.
anonim2019.06.29 18:29
Obok "Magdy" to ty chłopie w życiu nawet nie stałeś.
Blanka2019.06.29 21:12
Nie bluźnij. Twoje nienawistne i chamskie odzywki i jednocześnie powoływanie się na Jezusa to szczyt hipokryzji i świętokradztwa. Trzymaj się z daleka od Jezusa jeśli masz takie plugawe myśli.
Oloo2019.06.29 18:06
Kto wie dlaczego nigdy nie zostanie kardynałem,tylko jakimś zwykłym biskupem jakich jest ponad setka? Czyżby był kiepski i niewiele znaczył w Kościele?
Młot na katolicyzm2019.06.29 18:13
Może nie jest gejem i nie chce dawać du.py? Żeby awansować w Kościele, to trzeba dawać du.py.
Młot na katolicyzm2019.06.29 17:59
Zamknij pysk, ty obrońco pedofilów!
edi2019.06.29 22:15
o jaki tolerancyjny się znalazł
Cogito ergo sum2019.06.29 17:54
PRZEZ TEGO CZŁOWIEKA WIĘCEJ PORZĄDNYCH LUDZI ODESZŁO Z KOŚCIOŁA, NIŻ PRZEZ WSZYSTKICH ATEISTÓW RAZEM WZIĘTYCH.
Hi, hi ... to jest zabawne - cioty w desperacji2019.06.29 17:53
@ szcze po sobie bo zamiast pieluchy mam w gaciach wczorajsza GW
szcze na PiS i rydzyka2019.06.29 17:47
Ten PiSkup lepiej niech się nie odzywa i nie prowokuje! każdy wie że to stary oszust, obrońca pedofilów w sutannach i kłamca a jak kłamca to i złodziej!
gg2019.06.29 17:48
Tak sądzisz , dewiancie ?
Jam jest dzielnicowy i jestem idiotą oszczanym2019.06.29 17:47
Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 𝐥𝐞𝐬𝐢𝐮 𝐤𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐤𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 i jak andrzejhahn i jestem iparchem. 𝐒𝐳𝐜𝐳𝐚𝐦 𝐩𝐨 𝐬𝐨𝐛𝐢𝐞 bo jestem idiotą. Jestem 𝐥𝐞𝐬𝐢𝐮 𝐤𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐤𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 i jestem pedofilem. Jam 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 𝐥𝐞𝐬𝐢𝐮 𝐤𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐤𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 jestem idiotą oszczanym.
szcze na PiS i rydzyka2019.06.29 17:42
Jędraszewski to ten co broni pedofilów w sutannach aby molestowali w spokoju? I takie bydle decyduje kto katechizuje nasze dzieci w szkole! Barany "umiłowane w Chrystusie Panu" posyłajcie swoje owieczki koloratkowym oblechom na uciechę to was jeszcze typ Jędraszewski z ambony napomni, że dzieci wasze "wodzą księżuli na pokuszenie, wciskając się im pod kołderkę, bo rodzice zaniedbali"! Te facet wzbudza autentyczne obrzydzenie!!!
Jodek potasu2019.06.29 17:47
Obrzydzenie to wzbudzają dewianci i funkcjonariusze byłego MO .
jozef2019.06.30 8:12
Najwięcej jest ich w PiS - e
nikt2019.06.29 19:07
Nie widzisz , że to potomek Żydów a więc czego oczekujesz ? Uczciwego postępowania , ochrony dzieci gojów , prawdy ? Ten człowiek jest samym fałszem . Niech przedstawi swoje korzenie 5 pokoleń wstecz . Wszystko zakłamane . Natura pozostała .