Abp Marek Jędraszewski: Odrzucenie Boga to nieszczęście współczesnego świata - zdjęcie
25.08.19, 19:34(fot. Archidiecezja Krakowska/ Joanna Adamik)

Abp Marek Jędraszewski: Odrzucenie Boga to nieszczęście współczesnego świata

27

- „Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia.” - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie podczas Mszy św. z okazji XXI Dożynek Województwa Małopolskiego.

Metropolitę przywitał proboszcz, ks. Adam Ogiegło. Nadmienił że świątynia w Ryczowie jest pierwszym kościołem w Archidiecezji Krakowskiej zbudowanym zaraz po II wojnie światowej.
– Dziękujemy Bogu, za przyczyną naszej Matki i Królowej, za chleb doczesny oraz za ten Chleb Życia, którym karmi nas nieustannie nasz Zbawiciel – Jezus Chrystus.

W homilii, arcybiskup zaznaczył, że zdarzają się przypadki, kiedy człowiek jest niesprawiedliwy względem Boga. Dzieje się tak wtedy, kiedy kategorycznie odrzuca Jego istnienie i żyje tak, jakby Go nie było.

– To jest nieszczęście współczesnego świata, zwłaszcza zachodniego. Wielokrotnie mówił o tym z wielkim bólem zarówno św. Jan Paweł II Wielki, jak i Benedykt XVI.

Mniej radykalną formą niesprawiedliwości jest przypisywanie sobie wszystkich zasług, osiągnięć i darów. Już św. Paweł, w Liście do Rzymian, pisząc o nieprawości pogańskiego systemu, zwracał uwagę, że przemieniono prawdę Bożą w kłamstwo:  „Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce.  Podając się za mądrych stali się głupimi.” W opozycji do tej postawy, metropolita zacytował fragment Psalmu 8, który mówi o zachwycie człowieka nad pięknem świata: „O Panie, nasz Boże, /jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi! (…) Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, /księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: / czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, /i czym – syn człowieczy, że się nim zajmujesz?”.

– Uroczystość, którą dziś przeżywamy – dziękczynienie za plony – to włączenie się w wielkie dzieło uwielbienia Boga. Nie znikczemniały nasze umysły! Potrafimy zachwycić się pięknem stworzonego przez Boga świata. Rozumiemy, że te plony, chleb i wieniec dożynkowy to dzieło człowieka, które jest także owocem ziemi i jednocześnie – jako dzieło natury i pracy człowieka – jest błogosławione przez Boga.

Arcybiskup zaznaczył, że tegoroczne dziękczynienie za plony poprzedził niełatwy czas, ponieważ wiele regionów w Polsce naznaczyła długotrwała susza.

– Za wszystko jednak chcemy dziękować, bo wiemy, że bez Bożego błogosławieństwa człowiek nie może w pełni cieszyć się tym, co ma.

Metropolita przypomniał, że chleb od zawsze miał dla Polaków ogromne znaczenie – był świętością, za którą stała przeniknięta chrześcijaństwem tradycja i kultura. Dodał, że chleb jest pokarmem, który w fizycznym i duchowym wymiarze umacnia człowieka w codziennych zmaganiach i w drodze do zbawienia.

– Dziękujmy Panu Bogu za te wszystkie dobra, którymi nas obdarzył i którymi mogliśmy się cieszyć podczas tego trudnego, mijającego już lata. Dziękujmy, że możemy się cieszyć plonami, dającymi gwarancję dobrej przyszłości. A jednocześnie wysławiajmy Go za to, że jest z nami i błogosławi nam.

W czasie Eucharystii, arcybiskup poświęcił dożynkowy chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Przed błogosławieństwem parafianie przypomnieli, że z obrzędem dożynkowym łączy się refleksja nad ludzką solidarnością i współpracą. Zwrócili uwagę, że praca rolnika uczy pokory wobec Boga i ludzi, a także szacunku do drugiego człowieka.

– Czerpiemy z dziedzictwa naszych przodków, którzy pracowali również po to, aby nam żyło się lepiej (…) Dziękujemy dzisiaj za święty, katolicki Kościół, w którym możemy usłyszeć słowa prawdy, nawet jeśli jest ona często niewygodna. Prawda jest człowiekowi do życia potrzebna tak jak chleb (…) Dziękujemy za chleb nasz powszedni, za to, że mamy to miejsce – naszą świątynię, w której możemy usłyszeć słowa prawdy, a także za to, że mamy Ciebie, Księże Arcybiskupie, który mówisz słowa prawdy. Chcemy zapewnić Księdza Arcybiskupa, że jesteśmy zawsze z Księdzem Arcybiskupem. Bóg zapłać!

Metropolita podziękował zebranym za wspólne dziękczynienie i poprosił o modlitwę w intencji ofiar i poszkodowanych w Tatrach.

– Nie tracimy ducha, bo jest z nami Pan i Matka Najświętsza, Królowa Polski!

Joanna Folfasińska  | Archidiecezja Krakowska


Komentarze (27):

Marek2019.08.29 21:55
Dziwny jest ten świat ! Największą tajemnicą Chrześcijaństwa jest fakt obarczania dzieci grzechami rodziców . To tajemnica niedostępna dla człowieka - a jest to fundament . Sprawa odkupienia etc. To nikczemność ,by nie użyć bardziej adekwatnego rynsztokowego określenia. Cierpienie,choroby i śmierć to jego efekt . I komu te pokłony - nic z tego nie rozumiem . Czy archaiczność to nieodłączna cecha człowieczeństwa ?
edi2019.08.26 21:53
NADCHODZI KLĘSKA NA TOTALNYCH - NAWRACAJCIE SIĘ _ OPATRZNOŚĆ CZUWA - FATIMA - CUD SŁOŃCA - NIE CHCIAŁBYM BYĆ W SKÓRZE TOTALNEJ oPOzycji 13 października 2019 r. W MIESIĄCU MARYJNYM będzie ich POtężny POgrom - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
edi2019.08.26 21:51
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY TO MĄDRY NARÓD - SURSUM CORDA !
andrzejhahn32019.08.26 16:45
jedraszewski ty nierobie i pasozycie koscielny .o jakim ty pieprzysz bogu...w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.26 10:57
Odrzucenie boga to koniec łatwego pasożytniczego życia dla Jędraszewskiego. W jego interesie jest sączyć Polakom truciznę katobajki. Inaczej błazen Jędraszewski musiałby iść sprzątać kible, zamiast leniwić się w pałacach.
Ewa B.2019.08.26 9:35
Rzucacie obelgi na Kościół, wiarę, wierzących... Katolickie pismo nie powinno was interesować, a jednak czytacie, komentujecie... Po co ? Lżycie, dlaczego ? Niepokoi was ? Szukacie ? Czyimi jesteście apostołami ? Kogo reprezentujecie ?
Hak Ci w smark2019.08.26 10:12
Ja tam dla zabawy piszę bo nie od dziś wiadomo,.że fronda to najlepsze pismo satyryczne Zjedz snikersa Ewa
ww.662019.08.26 8:13
O moralności mówi indywiduum, które chroniło homoseksualistę molestującego kleryków przed konsekwencjami. Panie Jędraszewski, dziwka ma większe prawo wypowiadania się o moralności, bo na chleb zarabia swoim tyłkiem a nie jak Pan tyłkami kleryków.
JPIII2019.08.26 4:50
Ten pedophil ma rację. Bug to stary bydlak i pedophil.Ten stary katopedophil faktów nie zmieni.A faktem jest, że 1. pedał w...ojtyła pi..er..dolił się z dz..iwiszem 2. chrystek to bydle i pedał co łajdaczył się z 12 ped...ałami zw. apostołami 3. Chrystek był owocem starego pedophila zw. B.. ogiem 4. To bożyszcze molestowało i gwałciło 14-letnią dziewczynkę zw. Mar...ychą. Wniosek Katopedophile uważają starego pedophila zw. bogiem za swojego świętoszka. My takiego bożyszcze zw. bogiem nie potrzebujemy i nie chcemy. Prawda was wyzwoli katole.
Mateusz2019.08.25 22:17
Szaman miał na myśli, że wyrwanie się z waszej okropnej sekty jest ich wewnętrznym nieszczęściem. I dobrze, ludzie wreszcie porzucają te sektę w imię prawdziwego chrześcijaństwa, lub ateizmu. Mam nadzieje, że niedługo o waszej sekcie będzie można mówić w czasie przeszłym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
anonim2019.08.26 1:09
Próżne twoje nadzieje Mateuszku ,bo nie ma sekty katolickiej to twoje urojenia ,a jak nie ma to i nie da rady mówić o tym w czasie przeszłym .
Jarek2019.08.25 21:54
Uzupełnienie do poprzedniego wpisu. Odnoszę wrażenie, że hierarchom nie zależy na tym aby ludzie nie odchodzili od KK. Gdyby im zależało próbowaliby znaleźć sposób, aby ludzi przekonać do pozostania. Biadolą, bo zmaleją wpływy kasy i wpływy na ludzi.
Jarek2019.08.25 20:44
Postawy takie jak Jędraszewskiego, Rydzyka, Natanka, i wielu innych im podobnych - odpychają ludzi od KK. Nie łączyłbym niechęci do nieudolnych urzędników kościelnych z niechęcią do Boga. Ale Jędraszewski i Rydzyk - mają syndrom Boga.
NAUKOWIEC2019.08.25 20:11
Koncepcja boga została stworzona przez człowieka kilka tysięcy lat temu. Ludzie jak przystało na zwierzęta, jesteśmy ciekawscy, a jednocześnie przesądni. Dlatego początkowo przypisywano magiczne właściwości górom, drzewom, potem słońcu. Potem im prymitywniejsi ludzie zaczynali bawić się w religię, bóg stawał się bardziej ułomny i ludzki. Efektem tego jest chociażby bóg biblijny, czy ten z koranu. Oceniając moralność i etykę biblijnego boga, można śmiało dość do wniosku, że jest on niekonsekwentny, nie jest zbyt bystry, i popełnia bardzo dużo błędów, które potem nieudolnie próbuje naprawiać. Jest także zazdrosny i nienawistny. Nie rozumiem, jak w XXI wieku, mając tak ogromną wiedzę o wszechświecie, naszych organizmach, naszej historii, i sposobie działania mózgu, można jeszcze na poważnie brać gusła i zabobony o bozi, duszkach, aniołkach diabełkach. A co do porównywania wszelkiej maści bożków do grawitacji i nauki, przypomnę wam, że działanie grawitacji, gazów, pola magnetycznego czy wifi bardzo łatwo wykryć i zidentyfikować. Chcecie dowodu na grawitację, podnieście kamień i wypuście z ręki, spadnie na ziemię, tak działa grawitacja. Niestety, lub na szczęście, nie ma żadnego sposobu na pokazanie istnienie boga, jednorożców, krasnali, pokemonów, bo są to postacie ZMYŚLONE, nierealne.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.25 20:09
Tak szczuje katosekta ----> https://www.facebook.com/mateusz.sulwinski/posts/2639330502786456 Sprawą zainteresowały się media ----> https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2641918492527657&set=a.727774773942048&type=3&theater
anonim2019.08.29 19:19
Dlaczego jednokomórkowy zboku używasz angielskiego słowa gej. Używaj polskiego pederasta, które pięknie definiuje twoje śmierdząco - brązolubne zboczenie. Widocznie sperma, którą systematycznie pompują ci od tylca dotarła w końcu do twojego łba i uszkodziła ci tą jedyną komórkę, którą posiadasz, ty głupia amebo. Brzydzę się tym, że muszę dzielić z taką kreaturą jakiekolwiek wspólne mianowniki, jak chociażby Polski język,którego choć trochę się wstydzisz. Dla mnie jesteś pedalskim trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
Ewa B.2019.08.25 20:04
Mówisz - nie ma Boga. Grawitacji też nie widać. Nasze ziemskie życie ma swój kres. Co potem ? Czy wierzysz czy nie - staniesz przed Bogiem. Jak spojrzysz mu w oczy ?
Jarek2019.08.25 20:47
Martw się o siebie, nie o innych. Przed Bogiem będziesz odpowiadać za swoje czyny, nie za moje. Nie chcesz potępienia dla innych, to się za nich módl, a nie krytykuj. Myślisz, że jak tak piszesz, to przybywa Ci łask? Jeśli tak - to pycha.
Malgozata2019.08.26 20:07
Jesli kogos gorszysz,odpowiesz za to,nie jestes sam na swiecie. Odpowiesz za to ze komus nie pomogles,nie pouczyles jesli miales szanse,jesli kogos zgorszyles - tez odpowiesz.
Nauka głupcze2019.08.25 21:49
Grawitację widać doskonale gołym okiem. Na przykładzie przelotów ISS chociażby.
anonim2019.08.25 23:02
Bóg ponoć jest wszechwiedzący, więc wiedział już od zarania o wszystkim. Twoja pisanina o patrzeniu bogu w oczy nie ma najmniejszego sensu
dzielnicowy - eine kleine jüdisch läuse. 2019.08.25 19:55
Kim jest ten: 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲? Nazwisko jego jest Lech Keller-Krawczyk i jak sam przyznaje, cyt.: "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - i dalej, cyt.: "Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp." - Wszystko jest jak byk jest w archiwach Frondy. Sumując; 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, JPIII, Agnieszka Dz. - to Lech Keller-Krawczyk, sowiecki Żyd, homoseksualista a jako taki pedofil. On podobnie jak jego dowdoopy partner Nowak tyraj na blogach od rana do rana, prawdziwi stachanowcy blogowi, stara dobra szkoła leningradzka.
Maria Blaszczyk2019.08.25 22:00
Wpisy te nasuwają mi smutne myśli o stanie polskiej służby zdrowia, ze szczególnym wskazaniem na psychiatrię. W związku z tym chciałam prosić Szanownych Państwa o wsparcie pewnej inicjatywy. Otóż grupa wybitnych psychiatrów i neurologów zwraca się do pana ministra Szumowskiego z pomysłem, jak ratować ten segment służby zdrowia. Proszę, podpisujcie petycję w tej sprawie. https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_narodowej_strategii_zdrowia_mozgu?uv=17186869&utm_source=fb_share&fbclid=IwAR1D7QjBpZ4rxsofjla5MowwKNhMPVUrHwS8mCknj0LhznFvw3asKjaFvJY Sprawa jest pilna i niesłychanie ważna.
Polak2019.08.25 19:55
WYZWOLENIE Z KAJDAN CHOREJ DOKTRYNY, WYZWOLENIE SPOD JARZMA IDEOLOGII KATOLICKIEJ. NIE BÓJCIE SIĘ, DO PIEKŁA ZA TO NIE TRAFICIE, NIE BÓJCIE SIĘ, NIC ZŁEGO SIĘ WAM NIE STANIE, ANI WASZYM BLISKIM, NIE BÓJCIE SIĘ, ONI MAJĄ TYLKO NAD WAMI WŁADZĘ, GDY WY SIĘ BOICIE. Dlatego jeśli nie pasuje wam rozpasły kler, żerujący na ubogich ludziach, jeśli nie podoba wam się nienawiść i jad jaki zaszczepiają księża w serca i głowy Polaków, jeśli nie podobają wam się ciągłe afery pedofilskie w kościele, TO WSTAŃ I ODEJŚĆ Z TEJ ORGANIZACJI. PAMIĘTAJCIE ŻE NAJAZDY NA POLSKĘ W X WIEKU TO KATOLICY. PAMIĘTAJCIE ŻE KRUCJATY POŁABSKIE PRZECIWKO SŁOWIANOM TO KATOLICY. PAMIĘTAJCIE ŻE ZAKON KRZYŻACKI TO KATOLICY. PAMIĘTAJCIE ŻE TARGOWICA I ROZBIORY TO MIĘDZY INNYMI KLER, KOŚCIÓŁ KATOLICKI I SAM WATYKAN.
Reduta Dobrego Imienia Kota Alika2019.08.25 19:51
Gdyby dzisiaj Jezus zstąpił na ziemię to jędraszewski najgłośniej darłby mordę UKRZYŻUJCIE GO!
katolik2019.08.25 19:46
Kim jest ten śmieszny stary cudak na zdjęciu dołączonym do artykułu? to jakaś Drag queen!
Królowa Jest Tylko Jedna2019.08.25 19:38
To kłamstwo! Maryja nie jest królową Polski, jest Carycą Wszechrusi!