Abp Marek Jędraszewski: Musimy modlić się i pokutować za Kościół - zdjęcie
05.05.19, 19:30fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski: Musimy modlić się i pokutować za Kościół

52

- Kościół buduje się na miłości. Na miłości, która jest jednym, wielkim, heroicznym potwierdzeniem wiary, że Jezus Chrystus jest prawdziwie Bożym Synem, Zbawicielem świata i odkupicielem człowieka - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odpustowej w parafii pw. św. Stanisława BM w Szarowie.

 

Arcybiskup został powitany przez parafian, którzy wyrazili swą ogromną radość z tego, że metropolita przewodniczy Mszy św., odprawionej w dniu, gdy zostają przywołane wydarzenia związane z powstaniem tej wspólnoty. Proboszcz powiedział, że dziękując za lata funkcjonowania parafii wszyscy wierni będą kierowali się w swoim życiu zawołaniem biskupim metropolity krakowskiego „Scire Christum - Znać Chrystusa”, ponieważ dzięki poznaniu Jezusa człowiek staje się lepszym.

W swoim słowie skierowanym do wiernych arcybiskup nawiązał do Ewangelii, w której Zmartwychwstały prowadził dialog ze św. Piotrem na brzegu jeziora Genezaret. Stwierdził, że ta szczególna rozmowa była ponownym nadaniem przez Jezusa prymatu św. Piotrowi. Po raz pierwszy Chrystus dokonał tego, zwracając się do niego słowami „Ty jesteś Piotr czyli Skała i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. Podczas spotkania nad jeziorem Genezaret Zbawiciel na zasadzie miłości przekazał Piotrowi władzę. – Chrystus wie, że każdy kto go kocha będzie kochał jego Kościół. Wie, że ten kto kocha Kościół będzie prawdziwie dobrym pasterzem – powiedział arcybiskup. Św. Piotr stwierdził, że kocha Zbawiciela, dlatego otrzymał władzę nad Kościołem. Świadectwem tej miłości była jego męczeńska śmierć.

Metropolita zauważył, że historia prymatu św. Piotra powtórzyła się gdy doszło do konfliktu między Bolesławem Śmiałym a biskupem Stanisławem ze Szczepanowa. Król wierzył w Boga i bronił papieża, ale spór, który narodził się między nim a św. Stanisławem powstał na płaszczyźnie miłości do ludu bożego. Bolesław był okrutny i mścił się za zdradę swych żołnierzy, krakowski biskup ich bronił mając świadomość, że ponad sprawiedliwością jest miłość. Św. Stanisław wiedział, że musi świadczyć o tej miłości i być gotowym by oddać za swe owce życie. Stało się to na krakowskiej Skałce, gdy podczas odprawiania Mszy św. zginął z rąk rycerzy króla. – Najważniejsza w Kościele jest miłość do Chrystusa. Musi to być także miłość do braci, którym my musimy umieć przebaczyć i okazać miłosierdzie – zauważył arcybiskup i dodał, że tej miłości zabrakło królowi, a do końca świadczył o niej św. Stanisław.

Przypomniał, że św. Stanisław przyświecał dążeniom do zjednoczenia wszystkich ziem Polski po rozbiciu dzielnicowym, był nadzieją na odzyskanie niepodległości po rozbiorach, także współcześnie jest wzorem dla Polaków. Stwierdził, że obecnie Kościół jest atakowany i przywołał niepokojące wydarzenia, które miały miejsce na jednym z polskich uniwersytetów. – Kościół przeżywa dzisiaj z różnych powodów trudne chwile. Ale przecież jest on ciągle tym samym świętym, katolickim i apostolskim Kościołem. Musimy uczyć się za przyczyną św. Stanisława i innych patronów naszej ojczyzny miłości do niego – powiedział.

Powołał się na tekst Benedykta XVI, w którym papież emeryt odwołał się do nauczania Chrystusa. Jezus porównywał Królestwo Boże do zasianego pola, w którym obok zboża pojawił się chwast. Aby go wyrwać, należy poczekać do żniw. – Jest dobro i jest zło. I tak trzeba patrzeć na Kościół. Nie wolno ulegać propagandzie, która mówi, że w Kościele jest tylko zło – stwierdził metropolita. Według Benedykta XVI patrzenie na Kościół wyłącznie poprzez zło ma na celu odebranie mu głosu. Arcybiskup powiedział, że potrzeba świadków wiary, którzy będą mówić dobrze o Kościele, modlić się za niego i pokutować. Przywołał również słowa Benedykta XVI, w których papież emeryt wskazał, że w Kościele jest wielu dobrych, kochających ludzi, którzy pokornie wierzą i cierpią, stają w obronie Jezusa. To w nich ukazuje się prawdziwy Bóg. Należy być czujnym, by ich dostrzec.

Arcybiskup przypomniał jakie okoliczności towarzyszyły powstaniu parafii pw. św. Stanisława w Szarowie. Parafianie na przekór wszelkim trudnościom i niechęci ze strony władz dokładali starań, by mógł powstać kościół. Metropolita stwierdził, że w tamtych czasach znalazło się wielu świadków wiary, którzy zbudowali tę wspólnotę. – Dzisiaj prawda o tych wielkich, wspaniałych ludziach, dzięki którym ta parafia powstała, rozwija się i tworzy musi wybrzmieć z całą mocą– powiedział.

Na zakończenie swojej homilii zacytował wypowiedź Benedykta XVI, w której papież emeryt stwierdził, że odkrycie żywego Kościoła i jego świadków to cudowne zadanie, wzmacniające wiernych. – O tego ducha odkrywania świadków Kościoła i o tę radość, że możemy weselić się wiarą, o umacnianie siebie nawzajem prośmy dzisiaj Boga pełnego miłości, za przyczyną patrona Waszej parafii, św. Stanisława Biskupa i Męczennika – zakończył arcybiskup.

Pod koniec Eucharystii proboszcz stwierdził, że trzydzieści pięć lat to był okres pełen wiary, pracy, poświęcenia parafian. To dzięki ich determinacji powstał kościół. Podkreślił, że jest on dziełem talentów szarowskich architektów, artystów, fachowców, rozwija się również dzięki wsparciu służb mundurowych i władz samorządowych. Ks. Adam Kozłowski wspomniał kapłanów posługujących w parafii, którzy dokładali wszelkich starań, by mogła właściwie funkcjonować. – Nasza parafia jest silna wiarą, mocna dobrą rodziną, szacunkiem o seniorów i jest nadzieją młodych – powiedział. Wyraził wdzięczność za obecność metropolity i poprosił o błogosławieństwo.

Parafia pw. św. Stanisława BM w Szarowie obchodzi w tym roku swoje trzydziestopięciolecie. Powstała ona dzięki staraniom księdza Jana Szybowskiego, akt erekcyjny odczytano podczas uroczystej Mszy św. 19.03.1984 roku. Pierwszym historycznym proboszczem parafii był ksiądz Roman Sasuła, pełniący tę funkcję przez dwadzieścia pięć lat. Obecnie służy w niej dwóch księży: proboszcz – ks. Adam Kozłowski oraz wikariusz – ks. Tomasz Plewa. Do parafii należą wierni z Szarowa i Dąbrowy. Kościół został wykończony architektonicznie staraniem wiernych w 2011 roku.

bsw/Justyna Tyrka - diecezja.pl

Komentarze (52):

Robert2019.05.7 0:56
Widzę ze tu na Frondzie 99% komentatorów to pederaści lewacy i inne czerwone ścierwo
andrzejhahn32019.05.6 17:03
kolejne wymioty koscielnego nieroba czyli pasozyta spolecznego........jedraszewskiego
Ukasz2019.05.6 18:35
Oo, ale się odezwał :D
marianl2019.05.6 16:18
Modlitwa św. Faustyny za Kościół Święty O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i wniwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana – bo Ty wszystko możesz
baba-jaga2019.05.6 8:13
Oni beda tuszowac skandale pedofilskie i promowac zboczonych ksiezy, a my bedziemy pokutowac za kosciol. A wala pastuchy. By podejmowac decyzje o kosciele, nie jestesmy uprawnieni jako swieccy, ale do pokuty za grzechy pastuchow nadajemy sie do tego wybornie. Kto decyduje i dziala, niech ponosi odpowiedzialnosc i pokutuje za swoje zbrodnie.
Polak2019.05.6 7:21
Dlaczego Fronda przestała kompletnie publikować artykuły i audycje Franciszkanów. Bardzo mnie to martwi i niepokoi. Coś się zmienia tutaj.
Jestem w Kościele2019.05.6 0:36
Kościół jest święty i nieskalany. Można co najwyżej pokutować za paru głupców którzy psują reputację tego Kościoła. Ale nie za Kościół jako taki. Arcybiskup użył tu oczywiście skrótu myślowego.
J.P2019.05.6 7:12
Paru głupców? To tak w okolicach dwóch a w porywach do czterech? Nieskalany... myślenie życzeniowe.
Karol - człowiek, który podtarł się jeżem2019.05.6 0:19
Powiedz, ilu pedofilów ukryłeś w swojej kościelnej karierze, Jędraszewski!
gośka2019.05.5 23:17
za siebie musimy pokutować...Kościół (ksiĘżęcy) ma świadomość co robi źle i powinien sam pokutować...a poza tym od kilku tygodni pokutuję i obróciło się to przeciwko mnie....takich nieszczęść jak po tej pokucie to raczej nie miałam...ciekawe ile będę się gmatwać w tym kryzysie?czuję się oszukana
ert2019.05.5 23:31
nie kłam
www2019.05.5 22:57
Crześcijaństwo opiera się na Chrystusie, który pokutował na innych. Arcybiskup przypomina sens wiary prawdziwego chrześcijanina i sedno chrześcijaństwa, aby nie zostało zdeformowane przez głosy nienawiści ze strony tych, którzy chrześcijaństwa celowo nie chcą zrozumieć.
stahu2019.05.5 22:41
naiwny myślałem że pedałów purpuratów będzie wyrzucał .... ale nie nieee ! Arcyfaryzeusz zmusza mnie do pokuty bo to moja wina że on ich chroni. Ta KASTA jak Sodoma , sama się nie oczyści nigdy ! To wierni muszą sprawy wziąść w swoje ręce
Gnostyk2019.05.5 22:55
Konieczna jest bardzo ostra weryfikacja kapłanów. 1. Moralna 2. Teologiczna 3. Lustracja! 4. Weryfikacja majątkowa!
Adalbert2019.05.6 13:30
Zapomniałeś o prewencyjnej kastracji...
A2019.05.5 22:37
Tak jest owce, cierpieć za klechów
gośka2019.05.5 22:27
od kilku tygodni odmawiałam Różaniec...zaczęłam wchodzić w coraz większe konflikty z nieuczciwymi ludźmi w pracy...aż wyleciałam z roboty...będę się odwoływać....teraz się zastanawiam czy ten zalecany Różaniec nie powoduje nieszczęść
J.P2019.05.5 22:45
Droga Gosiu W pracy koncentrujemy się na pracy, po pracy mozna się modlić i podlic. W twoim przypadku-modlić. Także módl się, ale nie nazbyt gorliwie co by w twym sercu nienawiść do pospolstwa pracowniczego nie narastala. Odpuść im wszystkie winy albowiem tylko odpuszczone winy dają pokój sercu. Wyśpij się i przechadzajac się wstąp do pracy, powiedz, że miałaś złe dni, lecz nie zganiaj tego na różaniec, tylko na na przykład pogodę. Uśmiechnij się do szefa i powiedz, że więcej już taka nie będziesz. Sam bym Cię zatrudnił bo mam słabość do Ciebie, no ale nie będziesz przecież dojeżdżać kilkaset kilometrów. Także niech moc będzie z Tobą. Życzliwy Jarosław.
ert2019.05.5 23:30
nie kłam, to grzech
hmm2019.05.5 22:02
Szukam osób chętnych do jednorazowego postu o chlebie i wodzie w intencji biskupów o potrzebne łaski, światło i dary Ducha Świętego w posłudze kapłańskiej. Czy może chciałby się ktoś przyłączyć? :) Bardzo proszę. Jeśli by się ktoś zdecydował to proszę o kontakt: [email protected]
stahu2019.05.5 23:17
ja będe o suchym pysku a te ...... będą gwałcić ministrantów kleryków , może jeszcze dużo na tace im dać ?? Oprzytomniej, dla Sodomy nie było ratunku zwyrodniały popęd jest jednym z najsilniejszych . Anioł kazał uciekać.
anonim2019.05.5 21:47
Dopóki Kościół przekazuje naukę Chrystusa, dopóty spełnia swoją misję, a błędy i słabości poszczególnych przedstawicieli Kościoła, są błędami, słabościami, upadkami tych poszczególnych osób.
Ciemnota to kupi?2019.05.5 20:47
Wy to macie pokutować za siebie za księży za żaden kościół
anonim2019.05.5 20:36
Przyjdz Panie Jezu Synu Boga.Amen
lolek kremowka2019.05.5 20:36
Przebaczenie i pojednanie tak ale po wymierzeniu i odbyciu kary - to słowa...? No? Kogo frendzle?
Maciek Arczyński2019.05.5 20:51
Bardzo interesujące są te zagrywki różnych prowokatorów takich jak Ty. Najpierw obrażacie Katolików na różne sposoby a potem silicie się na pouczenie chrześcijańskie. A pomyślałeś, że sporo takich różnych nadużyć w Kościele to robią Wasi różni desygnowani do rozwalania Kościoła od środka? Ale Ty o tym doskonale wiesz popłuczyno po narodzie radzieckim. Te Wasze prowokacje jednak tylko umocnią nas w wierze, bowiem Doktryna katolicka przewiduje także i takie sytuacje. Na szczęście Wasza władza kończy się wraz ze śmiercią. Naszą ale też i Waszą. Jedna sprawiedliwość dla wszystkich. Bez różnicy.
anonim2019.05.5 20:32
łaską jesteście zbawieni nie z uczynków aby się nikt nie chlubił
Maciek Arczyński2019.05.5 20:42
"Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą. Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym? Widzisz, że wiara współdziała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość, i został nazwany przyjacielem Boga. Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków." (Jk 2:18-26; BT)
anonim2019.05.5 20:47
kto jest pod prawem odpadł z łaski
Maciek Arczyński2019.05.5 21:08
A gdzie w tym cytacie jest o prawie?
anonim2019.05.5 20:29
https://www.youtube.com/watch?v=nWcrlBO1W1M&list=PL8WLiRY2TG0HQ3x-ry3qB_1WwUp6V_ggL&index=107
anonim2019.05.5 20:49
pełna mocy pieśń
Gnostyk2019.05.5 20:06
Wierni są też częścią kościoła. Jedna część kościoła będzie grzeszyć a druga niech pokutuje! Wtedy będzie równowaga i dopełnianie się przeciwieństw! ha!
debilu!!!2019.05.5 20:08
pozdrów eona :D
Gnostyk2019.05.5 20:09
debilu!!! Czy jesteś częścią kościoła ? Od jutra będziesz bardzo ostro pokutował za grzechy swojego probosza i biskupa!
debilu!!!2019.05.5 20:15
to moja sprawa, co będę robił! postudiuj i napisz nam coś o tych eonach, demiurgu i co tam chcesz i pozdrów Walentyna :D
Gnostyk2019.05.5 20:23
Nie popieram wcale większości pomysłów Walentyna. Koncepcja pokutowania za grzechy cudze oraz zbiorowej odpowiedzialności za grzech jest tak absurdalna, że zasługiwała tylko na wyśmianie. PS: Ależ pokutuj ! pokutuj! Według doktryny katolickiej, umartwianie się i pokuta za grzechy cudze jest miła bogu.
debilu!!!2019.05.5 20:35
a o co ci chodzi? szczycisz się wiedzą, ale logiki ci brak i polotu w pisaniu! wysłów się, niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie!
Gnostyk2019.05.5 21:09
1. Niczym się nie szczycę. 2. Polot do niczego nie jest mi potrzebny. Nie jestem ani żadnym felietonistą, ani poetą. 3. Nic trudnego nie ma w moich słowach. 4. Moja mowa jest tak, tak. nie, nie!
Maciek Arczyński2019.05.5 20:10
Swój kit o jasnej i ciemnej stronie mocy to możesz ładować wśród wyznawców Jedi.
BiczujęSięWIntencjiDziełMagnataMedialnegoRydzyka2019.05.5 20:04
Ten stary klero-pasożyt wzywa do pokuty. Oczywiście nie proboszczów posuwających ministrantów po zakrystiach, ani biskupów zabawiających się homoseksualnie z klerykami. Kato-ciemnotę z bagiennych wioch Podlasia i podhalańskich dewotów z Goralenvolku.
Angelus2019.05.5 20:02
Wreszcie.
anonim2019.05.5 19:50
Musimy żyć ewangelicznie według ewangelii
Maciek Arczyński2019.05.5 20:04
Z całym szacunkiem, ale napisałeś w stylu: "masło jest maślane"
Ben2019.05.5 19:45
Pokuta to za mało, należy się zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy na dzieciach przez księży pedofilii.
szcze na PiS2019.05.5 19:42
Księża gwałcą dzieci, kradną,oszukują żeby żyć w luksusach a zwykli ludzie mają pokutować za ich grzechy! Takie rzeczy tylko w Polskim kościele...
debilu!!!2019.05.5 19:49
to ty dumny geju jesteś pierwszym pedofilem!!! czy tam polia molia, co za różnica? jesteś typowym zwyrodnialcem i mordercą, jako broni używasz słowa!!! cały Boży dzień na komentowaniu spędzić, to trzeba być debilem albo nasłanym trollem ido ciebie się dobierzemy!!!
Prawaczka2019.05.5 19:55
a Ty tu przyszedłeś po Mszy św. z Komunią nienawiścią się wyrzygać.
debilko!!!2019.05.5 20:12
ty też jesteś katoliczka, bo to katolicka fronda, tak jak 90% komentarzy to katolicy? myśl prawaczko, zobacz co ten smród wypisuje? on też katolik? to ci nie przeszkadza, ale mój wpis tak? czym się różnisz od tego polia coś tam?
Urszula2019.05.6 8:30
Brak argumentów to trzeba gnojówkę wylewać. Tak na wszelki wypadek - nie jestem katoliczką
debilu!!!2019.05.6 12:16
To po jakiego tu przychodzisz komentować? Podnieca cię jak poliemorie dokpywanie katolikom, że sameście menty i szumowiny! To widać zero merytoryki ale gnoj jak mówisz to macie zawsze gotowy by o lać nim uczciwych ludzi, prawdziwi katolicy tu nie zaglądają i tych śmieci komentarzy nie czytają. 😣
www2019.05.5 22:41
Poliamorysta ma informacje o jakichś gwałcicielach dzieci, ale nie zgłasza tego prokuraturze, tylko swoją biernością wspiera gwałcicieli. Dlaczego chronisz gwałcicieli dzieci?