Abp Marek Jędraszewski: Jaki jest stan naszej wolności? - zdjęcie
31.05.18, 15:40fot. Joanna Adamik via diecezja.pl / Flickr

Abp Marek Jędraszewski: Jaki jest stan naszej wolności?

,,W tej procesji módlmy się także za Polskę, naszą ojczyznę, aby zjednoczona w adoracji i czci publicznej najświętszego sakramentu nie traciła nadziei w ostateczne zwycięstwo prawdy i dobra, miłości i sprawiedliwości, przebaczenia i pojednania'' - mówił dziś abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wzywając do modlitwy za Polskę.

Podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała hierarcha przypominał o znaczeniu procesji dla polskiej tradycji narodowej. ,,To publiczne i uroczyste zdążanie za Chrystusem, który karmi nas swoim ciałem i krwią, abyśmy nie ustali w drodze i mogli dojść do domu Ojca, bogatego w miłosierdzie. Procesja Bożego Ciała to doświadczenie jedności Kościoła i zarazem szczególne doświadczenie wpisane głęboko w naszą polską tradycję. Rzeczą znamienną jest to, że procesje mogły się odbywać tylko wtedy, gdy Polska była wolna, a kiedy była pozbawiona wolności, albo zakazywano ich w ogóle, albo je ograniczano'' - mówił.

Hierarcha zwracał uwagę, że odzyskawszy w roku 1989 wolność nierzadko ją trwoniliśmy.  Chodzi o przykłady ,,trwonienia polskiej suwerenności poprzez wyprzedaż, często za bezcen majątku narodowego, ale także trwonienia suwerenności polskiej przez wyszydzanie takich treści jak: ojczyzna patriotyzm, tradycja, rodzina'', tłumaczył abp Jędraszewski.

Jak dodawał, nie możemy jako Kościół dać się wtłoczyć w schematy, które chciałaby nam narzucić świecka władza.

mod/pap, Fronda.pl