Abp Marek Jędraszewski: Fundamentem królestwa Chrystusa jest prawda  - zdjęcie
21.11.21, 15:42Fot. via: Flickr - Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski: Fundamentem królestwa Chrystusa jest prawda

12

Gdy przyjmie się prawdę o Jezusie Chrystusie, to nie można na tym poprzestać, ale trzeba ją głosić innym ludziom – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując Mszę św. w katedrze na Wawelu w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

W homilii arcybiskup zauważył, że panowanie Jezusa Chrystusa nad nami zależy w dużej mierze od tego, czy uznamy, że „Jego królestwo nie jest z tego świata”, nie jest oparte na mocy fizycznej i sile, ale jego fundamentem jest prawda. Metropolita zwrócił uwagę, że w tę prawdę można zwątpić jak sceptyk Piłat, można ją też zwalczać jak Szaweł. Ale gdy prawdę o Jezusie Chrystusie się przyjmie, to nie można na tym poprzestać, ale trzeba ją głosić innym ludziom. Arcybiskup porównał sytuację nawróconego Pawła z wyznaniem wiary kandydatów do bierzmowania: „Taka jest nasza wiara, taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest chlubą naszą w Jezusie Chrystusie, Panu naszym”.

– Dojść i dojrzeć do takiej wiary i świadomości przynależności do Chrystusowego królestwa, to wielka łaska i wielkie zadanie, które nieustannie pojawia się w dziejach Kościoła i znajduje swoich wspaniałych wyznawców będących dla nas wzorem i przykładem – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując na beatyfikowanego wczoraj w Katowicach ks. Jana Machę, który przebywając w celi śmierci, z kawałków drewna i sznurka zrobił sobie różaniec, na którym się modlił i w którym znajdował siłę, by „trwać przy swoim Królu, który jest ponad wszystkich władców tego świata; Królu, który rządzi przez miłość przezwyciężającą największą nawet nienawiść”. – Z przekonaniem, że należy do Króla miłości i że jest członkiem królestwa prawdy, sprawiedliwości i pokoju szedł na ścięcie w pełni świadomy w nocy z 2 na 3 grudnia 1942 r. (…) Wzniósł oczy do nieba. Patrzył w ciemne niebo pokryte gwiazdami. Szedł nie na spotkanie gwiazd, szedł świadomie na spotkanie swego Króla – mówił metropolita krakowski.

Odnosząc się do prośby Apostołów do Jezusa, aby przymnożył im wiary arcybiskup zaznaczył, że musimy modlić się o swoją wiarę; o moc przynależności wiernej i aż do końca do Najwyższej Prawdy; musimy o tę moc dla swego ducha błagać w modlitwie różańcowej. Metropolita zwrócił uwagę na aklamację wypowiadaną bezpośrednio po przeistoczeniu. Po słowach kapłana: „Tajemnica wiary”, wierni odpowiadają: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci”. – Świętując uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata wyznajemy, że umarł za prawdę, najwyższą prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie; że zmartwychwstał pokonując śmierć, grzech, kłamstwo i szatana; i że powróci jako władca naszych serc, bo chcemy do niego należeć teraz i w przyszłości, i na wieki, bez końca – zakończył.

Dzisiejsza uroczystość to również święto patronalne Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nowi członkowie KSM w trakcie Eucharystii złożyli przyrzeczenia. – Jest to wielka odpowiedzialność. To nie są byle jakie słowa: „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Jest to bardzo mocno zaznaczone, że mamy szerzyć ducha katolicyzmu, ale też przez to być dobrymi patriotami i dawać przykład – dzieli się Maria. Wraz z Zuzanną przyznała, iż czuje dumę i cieszy się, iż uroczystość odbywała się w katedrze wawelskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Komentarze (12):

antoni.s2021.11.24 12:02
W jego ustach słowo prawda, nie dość że splugawione przez kaczyńskiego i jego ferajnę, jest obelgą, naprawdę... że kościołowi nie wstyd je wymawiać, że im ryja nie pokręci?.
antoni.s2021.11.23 13:09
Przyzwoici ludzie powinni go za takie słowa zlinczować, brak reakcji w kraju tak dotkniętym przestępstwami sitwy którą on reprezentuje jest niepojęte.
Anonim2021.11.22 21:35
w sumie kosciół odniosłby największy zysk,jakby toto ktoś zakneblował i dał pare razy po plerach tym pozłacanym pastorałem
Anonim2021.11.21 21:08
A prawda to wolność.
panie jeczacy bez konca Jedraszewski!!!2021.11.21 20:21
a gdzie była Prawda jak cie konsekrował pederasta Petz!!!??? a ksieza którzy zgłaszali ze to wynaturzone bydle ZOSTALI ZGNOJENI!!! gdzie byłeś wtedy pedale z Krakowa!!!!????
pytajnik2021.11.21 19:31
A gdzie można znaleźć prawdę o realizacji nauczania Księdza Arcybiskupa i Jego braci w biskupstwie: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ) ?
Żyd zboczeniec z Gdańska szuka "miłości"2021.11.21 19:06
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐑𝐄𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐓" złożył memu synowi (13-latek) następująca "propozycje", cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
To bydle żydowskie ciągle na wolności!2021.11.21 19:06
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐏𝐨 𝟏𝟏 ... " napastował mego syna (13-latek). Oto co mu "proponowal" cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" . . . . . . . . . . . . . Góra z góra ... Dopadnę cię żydzie sk*rwysynie i oduczę pedofilii!
Po 11 ...2021.11.21 17:37
Padłem ... Abp Marek Jędraszewski powiedział "Fundamentem królestwa Chrystusa jest prawda". W przypadku Jędraszewskiego ta prawda to krycie, tuszowanie molestowań dokonywanych przez Juliusza Paetza. No to już wiemy jakie fundamenty ma królestwo Jezusa.
n2021.11.21 17:00
mvvnvn
rebeliant2021.11.21 16:06
" nie jest oparte na mocy fizycznej i sile, ale jego fundamentem jest prawda." - a zatem to co się dzieje w świecie fizycznym jest fikcją. Np. takie zgwałcone pupy ministrantów, to fikcja dlatego śmiało powinna być czym prędzej przebaczona i najlepiej zapomniana. Bóg i jego sekta kręci jak tylko mogą, aby tylko wyszło na korzyść dla uzurpatora Jahwe. Rozminął się Bóg Jahwe z prawdą twierdząc, że wszechmoc jest be i fu - to bowiem bezradność osób dotkniętych krzywdą gwałtu sprowadziła na nich to czym oni określają to przez rękawiczkę "grzechu". Sam oszust Syn Boży nie poniósł tej krzywdy, nawet mamusię tu sobie wybrał doskonałą, a przecież mógł się urodzić z matki prostytutki. Jak widać ten oszust podający się za człowieka uzurpuje sobie miano zbawiciela... no i słusznie on zbawił samego siebie i zabezpieczył swoją władzę w oczach ułomnych ludzi. BRAWO wszechmogąca trujko święta.
marianl2021.11.21 16:59
Przeczytałem dwa razy i raz od tyłu....Same brednie.