Abp Marek Jędraszewski: Chrześcijanie budują nowy, wspaniały świat, cywilizację miłości - zdjęcie
13.09.19, 07:25Fot. Joanna Adamik via Flickr (Archidiecezja Krakowska)

Abp Marek Jędraszewski: Chrześcijanie budują nowy, wspaniały świat, cywilizację miłości

17

- Chrześcijanin jest zatem nowym człowiekiem w Chrystusie. Na wzór św. Pawła powinien on dążyć do tego, aby w szczerości i prawości swego serca mógł kiedyś powiedzieć o sobie: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus”- mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej w kościele opackim św. Szczepana w Isola della Scala. W miejscowowści San Giovanni Lupatoto poświęcił miejsce, w którym zostanie umieszczona kopia krzyża z Cortina d’Ampezzo, upamiętniająca Jana Pawła II.

Na początku homilii arcybiskup nawiązał do słów św. Pawła z Listu do Kolosan: „Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu”. Wskazał na niezwykły paradoks: chrześcijanin to człowiek, który zarazem powstał z martwych i umarł, a jego życie jest ukryte w Bogu. Metropolita stwierdził, że zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego obmycie w wodzie chrzcielnej to symbol pogrzebania katechumena w śmierci Chrystusa, z której powstaje z Nim jako nowe stworzenie. Każdy ochrzczony zostaje zobowiązany do bycia prawdziwą światłością dla świata. Chrystus mówił o tym podczas Kazania na Górze, zaznaczając „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

Św. Paweł w Liście do Kolosan nakazuje, by zadać śmierć wszystkiemu co przyziemne i zwlec z siebie dawnego człowieka, stając się nowym człowiekiem w Chrystusie. Metropolita stwierdził, że chrześcijanie żyją błogosławieństwami, o których mówił Jezus, a ich nadzieja wynika z wiary w Jego słowa, że kiedyś będą się cieszyć uczestnictwem w Królestwie Bożym. – Tą ukrytą przed innymi nadzieją swych serc budują oni nowy, wspaniały świat – to, co Sobór Watykański II w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes” określił mianem świata „bardziej ludzkiego” (por. GS, 40), a co św. Paweł VI nazwał cywilizacją miłości – zaznaczył arcybiskup.

Zauważył, że naukę o cywilizacji miłości rozwinął św. Jan Paweł II. Przywołał fragmenty jego encykliki „Redemptor hominis”, w której papież stwierdzał, że człowiek zgodnie z wolą Boga ma czynić sobie ziemię poddaną, a jego szczególna „królewskość” wynika z powołania do uczestnictwa w królewskiej misji Chrystusa. – Istotny sens tej «królewskości», tego «panowania» człowieka w świecie widzialnym, zadanym mu przez samego Stwórcę, leży w pierwszeństwie etyki przed techniką, leży w prymacie osoby w stosunku do rzeczy, leży w pierwszeństwie ducha wobec materii – pisał Ojciec Święty. Arcybiskup wskazał, że w encyklice „Dives in misericordia” Jan Paweł II dodał kolejne kryterium: pierwszeństwo miłosierdzia wobec sprawiedliwości.

Świętując dzisiaj radosną „Fiera del Riso”, podczas tej Eucharystii prośmy z ufnością Pana Boga, aby właśnie to szczególne święto stało się dla wszystkich przejawem cywilizacji miłości – aby przede wszystkim liczyła się godność każdej osoby ludzkiej, a wraz z nią: wielkość ludzkiego ducha, wartości etyczne i moralne oraz miłosierdzie wobec innych ludzi – miłosierdzie, które jest gwarancją tego, że i my kiedyś miłosierdzia Bożego dostąpimy – zakończył metropolita.

Podczas swego pobytu we Włoszech metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 11 września odwiedził kościół San Fermo oraz Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Weronie. Na zaproszenie burmistrza San Giovanni Lupatoto wziął udział w posiedzeniu Rady Miasta i poświęcił miejsce, w którym zostanie umieszczona kopia krzyża z Cortina d’Ampezzo, upamiętniająca Jana Pawła II. Wieczorem arcybiskup przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele św. Szczepana w Isola della Scala, który w tym roku świętuje 400-lecie powstania. Eucharystia rozpoczęła tzw. „Targi Ryżu” – „Fiera del Riso”.

Fiera del Riso” to tradycyjne targi ryżu, które od 1967 roku odbywają się w Isola della Scala. Podczas ich trwania promuje się lokalny ryż, Vialone Nano. Jest to jedno z największych wydarzeń gastronomicznych we Włoszech. Ryż jest uprawiany w Isola della Scala od XVII wieku.

Diecezja.pl

Komentarze (17):

Yeti2019.09.14 12:53
To nie tylko pedał ale i narkoman jak widac
Yeti2019.09.13 16:42
O skur....nku..trochę przesadziles!
Adam2019.09.13 15:20
CZEKAMY, AZ TA KU*WA W SUTANNIE ZDECHNIE, TO COS NIE MA PRAWA DO ZYCIA
Piotr2019.09.13 14:39
Budujecie ten świat od tysiąca lat i co się przez ten czas wydarzyło? Cała chrześcijańska Europa była niemal non stop w stanie wojny. Ludzie wciąż zabijali, kłamali i kradli. Świat pełen dobra i zrozumienia brzmi fajnie, ale jakoś wam on nie idzie.
Albert2019.09.13 10:38
Tę cywilizację miłości doskonale w trakcie ostatnich kilku raptem dni, czy tygodni pokazali właśnie kleruch Jędraszewski, a także Nalaskowski i Pawłowicz.
Torchwood2019.09.13 10:29
Tak, nowy wspaniały świat, albo jak było w oryginale Huxley-a "Brave New World". Aź dziw bierze, że arcybiskup nie powiedział, że budujemy świat roku 1984.
lech2019.09.13 9:06
PROSZĘ na czas wyborów do SEJMU RP wyłączyć komentarze.
anonim2019.09.13 9:04
A te wszystkie "wystawy średniowiecznych narzędzi tortur" to protestancki pic na wodę i nie mają nic wspólnego z budowniczymi Nowego Wspaniałego Świata?
lolek kremowka2019.09.13 8:57
Jak chrzescijanie potrafia budowac nowy, wspanialy swiat - pokazali to w Ameryce Pln. i Pld, w Australii, na Grenlandii, w dalekiej Syberii - wszedzie tam, gdzie wymordowali a pozniej zamkneli w rezerwatach ludnosc autochtoniczna. I taka jest prawda niepodwaznalna PiSia wasza mac!!!
marmar2019.09.13 8:29
Tę cywilizację miłości budowaną przez katolików to widzieliśmy w Białymstoku. Wyzwiska, rzucanie jajkami i kamieniami, polowania na ludzie o innej niż heteroseksulana orientacji...
gniew. 2019.09.13 8:21
Na początku chrześcijanie budowali wspaniały świat,ale gdy powstał KK to wszystko popsuł.KK nigdy nic dobrego nie zbudował za wyjątkiem zbierania pieniędzy od ludzi i państwa.
Jarek2019.09.13 8:01
Bez Jędraszewskiego i jemu podobnych - tak, wówczas chrześcijanie zbudują cywilizację miłości. Jak na razie ten biskup propaguje cywilizację nienawiści i skrywania pedofilów kościelnych.
Pyjter2019.09.13 7:48
Polską cywilizację miłości dobrze ilustruje angielski kawał jako to w piekle w kotle dla polaków nie ma żadnego diabła bo nie potrzeba , sami siebie ściągają i nie pozwalają wyjść.
MJ2019.09.13 7:51
Znaczy się Anglicy dobrze znaja piekło a garstka totalno-tęczowych lewaków zmieściła się w jednym kotle. Nie jest źle.
RHQQ22019.09.13 7:44
Czy Abp Jędraszewski właśnie nazwał chrześcijaństwo zbrodniczą antyutopią?
Dr Aloha2019.09.13 9:04
I trudno się z nim nie zgodzić :)
JS2019.09.13 7:40
Zaraz, zaraz przecież to kard. Nycz ogłosił niedawno, że Hanna Gronkiewicz-Waltz budowała Królestwo Niebieskie w Warszawie !!!! Mamy więc królestwo "niebieskie" w Warszawie. A co tam króluje ? Chciwość, pycha, szyderstwo, kłamstwo, oszustwo, wywyższanie się, pogarda dla słabszych, kult pieniądza, kult wiedzy, bożek pieniądza, kult przedmiotów, bożek zdrowego życia, Można jeszcze wiele dodać do tego anty Królestwa Niebieskiego. Króluj nam Chryste Pozdrawiam