Abp Marek Jędraszewski: Chrystus otworzył nam bramy Raju - zdjęcie
26.04.19, 08:58

Abp Marek Jędraszewski: Chrystus otworzył nam bramy Raju

8

- Mamy być świadkami Chrystusa zmartwychwstałego. Mamy być przedłużeniem tej apologii, którą dał o sobie najpierw Zmartwychwstały Pan, a potem apostołowie. Jesteśmy włączeni w to wielkie, trwające od wieków dzieło Kościoła przepowiadania Pana, który prawdziwie zmartwychwstał - mówił podczas Mszy św. odprawionej w ramach dorocznego spotkania historyków Kościoła w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskupa powitał opat o. dr Szymon Hiżycki OSB. Wyraził swą wdzięczność za jego obecność, poprosił o przewodniczenie Mszy św. i poświęcenie odnowionego tabernakulum. Również biskup gliwicki Jan Kopiec w imieniu profesorów i wykładowców historii kościoła powitał metropolitę, zapewniając o modlitwie w wyjątkowym dla arcybiskupa dniu imienin. Życzył mu także wszelkiego dobra i sił płynących od Boga.

W swojej homilii skierowanej do zebranych metropolita przypomniał, że pierwszym słowem z którym Zmartwychwstały przychodzi do ludzi jest „pokój”. Jest on owocem miłosiernej miłości Boga, który sprawił, że zmazano starodawną winę, a człowiekowi znów otwarto drogę do Raju. Chrystus zwraca uwagę na swoje rany, odnosi się do pisma i podkreśla, że to co się z nim stało jest wypełnieniem proroctw. Mówi także do swoich uczniów „wy jesteście tego świadkami”.

Metropolita odwołał się do fragmentu z Dziejów Apostolskich, w którym św. Piotr także stwierdził, że apostołowie są świadkami Jezusa. W Ewangelii słowa apologii o Zbawicielu wypowiada sam Chrystus, głosi je również św. Piotr, który mówi do narodu wybranego powołując się na pismo. Arcybiskup przywołał postać św. Jana, który w swoim pierwszym liście daje jednoznaczne świadectwo o tym, że Chrystus zmartwychwstał.

Podkreślił, że współcześnie wszyscy wierni mają nadal tak jak apostołowie świadczyć o Jezusie i stawać się przedłużeniem apologii o Nim. To jest jedno z wielkich, trwających od wieków dzieł Kościoła.

Arcybiskup przypomniał historię uczniów, którzy powracali z wielką radością z Emaus, głosząc prawdę o tym, że spotkali Jezusa i łamali z Nim chleb. Powiedział, że podczas Mszy św. zostanie poświęcone nowe tabernakulum, w którym Chrystus prawdziwie przebywa, dzieląc się z nami radością, pokojem i mocą do dawania świadectwa. – Mamy dawać się przenikać życiem po to, by być świadkami pokoju, nadziei i radości. Bo Pan jest, zmartwychwstał i ogarnia nas paschalna radość, przyjmująca wspaniały ton wołania: Alleluja! Pan żyje, Pan jest, Pan dźwiga nas z grzechu, Pan daje nam moc nadziei – zakończył.

bsw/Justyna Tyrka - Archidiecezja Krakowska, diecezja.pl

Komentarze (8):

Glaudiusman2019.04.26 13:47
Piękne kazanie, wspaniała Prawda. Karmić się tylko Ewangelią i Eucharystią, aby nie zginąć w tym mętnym świecie błyskotek. Tak trzymać.
Angelus2019.04.26 10:55
Ale dziś wybraliście życiową prawdę z ust pana Jędraszewskiego. Faktycznie, mit o Jezusie otworzył panom w sukienkach bramy raju. Nicnierobienie, dostęp do dzieci, czy też młodych mężczyzn jak kto woli, bezkarność, i miliony baranów którzy tego bezinteresownie bronią. Raj prawdziwy.
Beno2019.04.26 12:11
Oh, jaki oświecony się znalazł, co to 1,5 miliardy ludzi na całym świecie od baranów wyzywa. Łącząc wszystkie religie, które wierzą w Boga, to tych baranów jest dużo, dużo więcej niż was ateistycznych osłów bezmózgowców. Przepraszam. że obrażam poczciwe stworzenie Boże osła - bardzo lubię te zwierzątka i baranki też.
andrzejhahn32019.04.26 12:38
to tylko dowod na to jak zbrodniczy kosciol katolicki potrafi manipulowac i otepiac ludzi .ot jak religia wypacza nie tylko rozum ale i myslenie
Beno2019.04.26 14:43
No właśnie widzę, twoje myślenie nienawiść i bezbożnictwo strasznie otępiło. Czy dostrzegasz jeszcze coś poza Kościołem - bo tylko o tym piszesz, a życie jest przecież takie piękne. Prądu też nie widzisz, nie musisz wierzyć, że prąd istnieje. Dotknij się przewodów. Prądu nie zobaczysz, ale poczujesz mocno - zapewniam i uwierz mi, lepiej nie próbuj.
anonim2019.04.26 10:47
jezusek szybciej otworzyl by raczej bramy do wszystkich knajp na swiecie
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 10:24
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11110zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 10:24
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....