Abp Marek Jędraszewski: Chcąc budować pokój trzeba szukać prawdy odrzucając wszelkie kłamliwe ideologie - zdjęcie
01.01.20, 10:09(fot. flickr/joanna adamik/archidiecezja krakowska)

Abp Marek Jędraszewski: Chcąc budować pokój trzeba szukać prawdy odrzucając wszelkie kłamliwe ideologie

46

- Chcąc budować pokój trzeba szukać prawdy odrzucając wszelkie kłamliwe ideologie. Ten pokój trzeba budować nieustannie, bo nie jest on dany raz na zawsze, jest skarbem, który można łatwo utracić – mówił abp Marek Jędraszewski odwołując się do nauczania papieża Franciszka. Metropolita krakowski przewodniczył tradycyjnej pasterce noworocznej w bazylice św. Franciszka w Krakowie.

- Ochrona tego świata, robienie wszystkiego, aby ten wielki skarb, jakim jest świat nie został przez nieodpowiedzialność człowieka zniszczony, staje się dla nas wielkim zadaniem – mówił abp Marek Jędraszewski 

Gwardian franciszkanów o. Piotr Bielenin OFMConv zaznaczył na początku Mszy św., że zawierzenie się opiece Maryi i Bożego Dziecięcia w czasie Eucharystii jest najpiękniejszym sposobem rozpoczęcia nowego roku dla człowieka wierzącego.

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do pouczenia Pana skierowanego do Mojżesza w Księdze Liczb, aby Izraelici udzielali sobie błogosławieństwa, aby w imię Boga tworzyli pokój i wzajemnie się nim obdarowywali. Arcybiskup odwołał się też do Orędzie papieża Franciszka na 53 Światowy Dzień Pokoju, obchodzony 1 stycznia i zauważył, że wojna często zaczyna się od złego słowa, „zaczyna się bardzo często w imię tzw. tolerancji, by kogoś innego osadzić w oczekiwanym przez siebie obrazie zła i kłamstwa, by potem móc go bezkarnie oskarżać”.

Cytując Czesława Niemena z utworu „Dziwny jest ten świat” abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że „często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem”, i aby temu przeciwdziałać potrzebny jest powrót – jak mówi papież Franciszek – do idei braterstwa. – Braterstwo międzyludzkie ma fundament w samym Bogu – podkreślał metropolita krakowski i dodawał, że potrzebny jest wysiłek, by docierać do prawdy o drugim człowieku, a nie oczekiwać od niego tego, co chciałoby się za wszelką cenę usłyszeć. – Trzeba na drugiego patrzeć w świetle jego godności osobowej, a zatem patrzeć na niego jako szczególną obietnicę dobra, które ze sobą przynosi – mówił abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski zaznaczył, że aby budować pokój między narodami potrzebni są „świadkowie zła”, którzy doświadczyli przekleństwa wojen. – Takich świadków trzeba mieć. Takich świadków trzeba słuchać. Takich świadków trzeba przyjmować – mówił arcybiskup i dodawał, że pamiętając o tym, jak wielkim złem jest wojna, należy za wszelką cenę dążyć do pokoju. Przypomniał apele o pokój papieża Jana Pawła II, który odwołując się do osobistych doświadczeń z wojny przestrzegał przed nią różne narody, ale jego głos był lekceważony. – Pokój między ludźmi, który wyrasta z dobroci serca jest tak wielkim skarbem, w odniesieniu do którego wszystko inne staje się naprawdę małoważne – mówił.

– Chcąc budować pokój trzeba szukać prawdy odrzucając wszelkie kłamliwe ideologie. Ten pokój trzeba budować nieustannie, bo nie jest on dany raz na zawsze, jest skarbem, który można łatwo utracić – mówił abp Jędraszewski odwołując się do nauczania papieża Franciszka.

Metropolita krakowski za Ojcem Świętym zwrócił uwagę, że do pokoju prowadzi również „nawrócenie ekologiczne”. – Chodzi o to, żeby na życie człowieka spojrzeć biorąc pod uwagę najpierw szczodrobliwość Stwórcy, który dał nam ziemię i który „wzywa nas do radosnej wstrzemięźliwości dzielenia się”. Chodzi o to, żeby na nowo tworzyć jak najbardziej szlachetne więzi z naszymi siostrami i braćmi, by odnawiać relacje z innymi stworzeniami, by szanować bogactwo i piękno stworzeń, które stanowią wielki Boży dar – mówił abp Jędraszewski podkreślając za papieżem Franciszkiem, że wszelkie relacje z innymi stworzeniami muszą mieć fundament w relacji człowieka ze Stwórcą, który jest źródłem wszelkiego życia.

– Prawdziwe nawrócenie ekologiczne zaczyna się od naszego synostwa wobec Boga, który stworzył nas na swój obraz i swoje podobieństwo, i kazał nam czynić sobie ziemię poddaną, tzn. żebyśmy na całe bogactwo stworzonego świat potrafili patrzeć z taką odpowiedzialnością i taką miłością z jaką On powoływał ten świat do istnienia – mówił arcybiskup i dodawał, że człowiek w relacji do świata musi być przedłużeniem stwórczych rąk samego Boga, a tym samym troszczyć się o niego, chronić go i robić wszystko, aby przez nieodpowiedzialność człowieka ten świat nie został zniszczony.

Na koniec homilii abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że pierwszy dzień roku jest równocześnie w Kościele obchodzony jako uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. – W tych pierwszych minutach 2020 roku zwracamy się do Matki Bożego Syna i naszej Matki, by nam błogosławiła, by za nami się wstawiała, by była nam opiekunką, by nie zabrakło nam nigdy ufności by zbliżać się do Niej i powtarzać słowa pierwszej modlitwy, jaką Kościół utworzył w odniesieniu do Niej: „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko”. Uciekajmy się do Niej zawsze i wszędzie z ufnością, że będzie dla nas matką najczulsza i opiekunką bez granic – zakończył arcybiskup.

Gwardian franciszkanów o. Piotr Bielenin OFMConv podziękował abp. Jędraszewskiemu za przewodniczenie liturgii i wygłoszone Słowo Boże, szczególnie za nawiązania do papieża Franciszka i św. Franciszka, które wybrzmiały najbardziej w słowach o pokoju, braterstwie i o tym, czym jest prawdziwa ekologia.

Msza św. o północy w Nowy Rok w bazylice św. Franciszka w Krakowie to 60-letnia tradycja, którą zapoczątkował Jan Paweł II w 1960 r. jeszcze jako pomocniczy biskup krakowski, gromadząc na początku środowiska akademickie, a potem wszystkich chętnych na to niecodzienne świętowanie nadejścia Nowego Roku. Zwyczaj pasterki noworocznej był kontynuowany przez następców papieża na stanowisku metropolity krakowskiego: kardynałów Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza. Podtrzymuje go również obecny ordynariusz krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

 

bz/diecezja.pl

Komentarze (46):

Polak2020.01.1 22:27
Wyjątkowo Jędraszewskiemu zdarzyło się powiedzieć prawdę - nie da się budować pokoju bez odrzucenia religii.
Luzifer®2020.01.1 21:42
czy ktos moze temu choremu z nienawisci szamanowi, zamknac morde? Darth Jedraszewski to obok pijaka, moczymordy Glodzia, najwieksza katolicka szuja w sekcie koscielnej.
andrzejhahn32020.01.2 14:19
nie...........niech otworzy a ja mu do paszczy nasram
Albert2020.01.1 18:26
"Chcąc budować pokój trzeba szukać prawdy odrzucając wszelkie kłamliwe ideologie" Nie k͏u͏r͏w͏a. Chcąc budować pokój musisz najpierw postawić fundamenty, wylać posadzkę i postawić ścianki działowe. A nie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏ić o ideologii. Pokój sam się nie postawi od katolickiego pustego gadania.
ten obcy2020.01.1 17:25
ścierwa na ruskych usługach jest ATAK na Frondzie, pewnie akcja z prikazu płatnika
andrzejhahn32020.01.1 15:00
jedraszewski ty parszywa kreaturo koscielna SRAM TOBIE DO RYJA PASTUCHU koscielny
wesołek2020.01.1 15:54
Płyniesz w szambie bo awarii Czajki i tam już zostaniesz
ten obcy2020.01.1 17:16
ścierwo ruske jesteś
andrzejhahn32020.01.1 15:00
prawda i zbrodniczy kosciol katolicki..........ale beka......jedraszewski jestes nie tylko kretynem ale i imbecylem skoro wierzysz w podobne brednie
ten obcy2020.01.1 17:15
@ ruske jesteś ścierwo!!
ogar2020.01.1 14:55
prawactwo ma ból dyupy, ponieważ ten pożal się boże biskup jest śmieciem dla normalnych ludzi
ten obcy2020.01.1 17:17
ścierwo na ruskych usługach jezdeś
Kudyba2020.01.1 14:10
Szacunek dla Księdza Biskupa- odważnego i prawego człowieka. Lewacko-tęczowe gnidy łapy precz od Biskupa!!!!
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.1 12:26
Racja, trzeba odrzucić kłamliwe ideologie! Od rzymskiego katolicyzmu zaczynając!
ten obcy2020.01.1 17:13
ścierwo!!
Krakus2020.01.1 12:06
"Chcąc budować pokój" nie dzieli się ludzi i nie sieje nienawiści, imć Jędraszewski. :P Ktoś tu ewidentnie zapomniał o przykazaniu "miłuj bliźniego swego". I o pokorze też zapomniał. To nie czasy inkwizycji, klecho. Kardynałem nie zostaniesz - tak już zadecydował Franciszek ;)
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.1 11:59
Nic nie wskazuje, aby Jędraszewski odrzucił kłamliwą ideologię katolicyzmu...
Arczy\305\204ski2020.01.1 11:51
Jędraszewski jest cudowny! Jest moją nadzieją na laicyzację Polski jeszcze za mojego życia! Dajcie mu tylko mówić i niech wszyscy do cytują!
ten obcy2020.01.1 17:12
ścierwo!
Albert2020.01.1 11:35
Nie da sie budować pokoju wywołując wojny i szczując na siebie ludzi. Jędraszewski ma w sobie za dużo złości, nienawiści.
Styki2020.01.1 11:50
Co ma w sobie Abp Jedraszewski wie tylko Bog. Jedno jest pewne, ze im wiecej mowi o Chrystusie tym wiecej ma wrogow, to potwierdza slowa Jezusa...z powodu mojego imienia bedziecie w nienawisci u wszystkich.
Sebastian Lorenc2020.01.1 12:00
A nie wydaje Ci się, że gdyby mówił tylko o Chrystusie i wierze, to nikt by złego słowa o nim nie powiedział? Przecież takie jest właśnie zadanie duchownych. Taka ich rola. Ale kiedy zaczyna mówić o tym, że ludzie, którzy urodzili się inni są źli, że to wrogowie kościoła, że trzeba z nimi walczyć, to wtedy wzbudza różne, często złe emocje. Kiedy zwalnia z pracy kobiety, bo jako samotne matki nie pasują do idealnego modelu pobożnej żony i matki. Kiedy widzi wroga w 16 letniej dziewczynce, ogarniętej pasją ratowania ziemi, trudno mówić o nim jak o człowieku bożym.
Styki2020.01.1 12:24
Krecisz, mowi dokladnie o tym co Chrystus w Ewangeliach przekazal.. to zdanie ,ze ludzie urodzili sie inni sä zli nigdy z ist Abp nie padlo.Pamietaj , ze ojcem klamstwa jest Szatan
Sebastian Lorenc2020.01.1 12:26
Czyli czepiasz się, bo nie zacytowałam dokładnie? Nie powiedział, że są źli, powiedział, że są zarazą. lepiej?
Styki2020.01.1 13:14
Dalej klamiesz, zaraza nazwal Ideologie. Nie sluchaj podszeptowZlego , on Cie wyprowadzi w pole.
Sebastian Lorenc2020.01.1 13:26
Obawiam się, że to Ty dałeś się zwieść. Ale może z tego wyjdziesz.
Urszula2020.01.1 16:22
Gdyby mówił tylko o Jezusie to nie byłoby tak źle.
skuter2020.01.1 15:37
Najbardziej na świecie znienawidzona jest prawda I dla tego nie możecie Abp Jędraszewskiego znieść bo on tą prawdę głosi
ZERR02020.01.1 16:52
W tej chwili najbardziej szczują na ludzi eko-ideolodzy. Przebili w nienawiści nawet sektę LGBT, co jest trzeba to przyznać - osiągnięciem.
Sebastian Lorenc2020.01.1 17:00
bez komentarza.
ZERR02020.01.1 17:37
Jeśli ktoś, ekoideolodzy (których maskotką jest Greta, trzeba jakoś manipulować młodzieżą) głosi ideę zaprowadzenia gospodarki centralnie planowanej oraz opodatkowanej na rzecz globalnych korporacji (pretekst jest dowolny, może być "klimat", kiedyś byli to "chłopi i robotnicy"), to jest niebezpiecznym komunistą. Idea zapędzenia ludzi z powrotem na drzewa, poddania ich totalnej (totalitarnej) kontroli, okradania ich w stopniu nieznanym do tej pory, taka idea to czysta nienawiść, a może pogarda dla ludzi traktowanych jak stado zwierząt hodowlanych.
Ciekawy2020.01.1 11:31
Toczka w toczke jak w 39 roku Polaka osamotniona skłócona ze wszystkimi a to zasługi KOSCIOLA KATOLICKIEGO i jego nauk o miłości blizniego
Ewander2020.01.1 11:13
JAK BYĆ BISKUPOPRAWAKIEM: Wszyscy których nie lubią i którzy mają rację to: IDEOLOGIA MARKSISTOWSKA.
OK2020.01.1 10:43
Pokój na świecie zależy też od szczęścia jednostek jakim jest rodzina Łatwo nam jest o pokoju mówić A jak trudno nieraz żeby ten pokój zapanował w naszych domach ile jest kłótni w rodzinach i jak trudno potem o przebaczenie Kłótnia to normalna rzecz Ale i przebaczenie chęć zgody powinno być normalną sytuacją Dobre słowa skierował kiedyś Franciszek do małżonków w dzień rzucajcie w siebie talerzami a na noc idzcie spać pogodzeni
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.1 10:42
Odrzućmy zatem kłamliwą ideologię katolicką
Andrzej2020.01.1 10:32
Dokładnie to dzieje się w cywilizowanych państwach, na pierwszy ogień idzie ideologia katolicka. I tego tak bardzo boi się polski kościół. Ale nie powstrzymacie tego, pis nie będzie rządzić wiecznie.
skuter2020.01.1 10:46
Religia katolicka nie jest ideologią Ideologią mogą być ruchy czy nurty wymyślone przez człowieka Natomiast wiara została dana od Boga więc nie jest ideologią
Andrzej2020.01.1 10:54
Widziałeś boga? Czy tylko powiedział ci to inny człowiek, który należy do instytucji, która zapewne sobie tego boga, dla celów biznesowych, wymyśliła? Więc to ideologia jak każda inna.
skuter2020.01.1 15:32
Dobre pytanie zadałeś czy widziałem Boga Więc według ciebie skoro Boga nie widać to znaczy że go niema Twojego rozumu też nie widać Znaczy to że go nie masz Religia to nie jest ideologia
Urszula2020.01.1 16:19
Głupie porównanie. Religia, która wyznajesz jest ludzkim wymysłem służącym jednemu celowi - zastraszenia ludzi i wyciągnięcia od nich w imię zmyślonego zbawienia jak najwięcej kasy. Jest więc jak najbardziej ideologią.
ten obcy2020.01.1 17:33
ścierwo na ruskych usługach jesteś
anonim2020.01.1 22:20
Dziwne Urszulo ,bo ode mnie nikt jakoś kasy nie wyciaga ,jestem wierzący praktykujacy i nikt mnie nie zastrasza wręcz przeciwnie wiem ,że Bóg mnie kocha ,nie znasz naszej religii to nie kłam .
Darek2020.01.2 10:20
To się ciesz że nie mieszkasz w Polsce i nie płacisz tutaj podatków. My niestety jesteśmy łupieni na każdym kroku we własnej Ojczyźnie pod watykańską okupacją.
skuter2020.01.1 23:28
Religia chrześcijańska którą wyznaję i której nigdy się nie wyprę nie jest ludzkim wymysłem Pochodzi od samego Boga I nigdy nie była i nie będzie ideologią Przykro mi że nie możesz tego pojąć I nie musisz się z tego powodu zamykać w kąciku i płakać bo nie jesteś jedyną nierozgarniętą osobą Urszula zanim coś napiszesz to najpierw wytrzep z łba bolszewickie wszy
ZERR02020.01.1 16:51
W państwach komunistycznych zawsze na pierwszy ogień idzie katolicyzm. Skomunizowane, pozbawione właściwości masy, utrzymywane w stanie chemicznej szczęśliwości - widok tyleż żałosny co obrzydliwy. "Jeżeli bowiem ludzie bardziej niż śmierci jako takiej będą bali się potępienia wiecznego, nigdy nie zdecydują się na absolutne posłuszeństwo wobec władzy".
skuter2020.01.1 10:30
Nie da się budować pokoju bez odrzucenia kłamliwych ideologii To prawda jak nie da się budować szczęścia w rodzinie skoro jedno z małżonków zdradza drugiego i myśli że się nic nie stało