Abp Marek Jędraszewski: Bóg nie odwraca się od człowieka! - zdjęcie
27.11.19, 09:05Fot. Joanna Adamik via Flickr (Archidiecezja Krakowska)

Abp Marek Jędraszewski: Bóg nie odwraca się od człowieka!

18

- Bóg nie odwraca się od człowieka, nie jest wielkim zegarmistrzem, który nie przejmuje się dziejami ludzkości. Przeciwnie – w te dzieje wkracza jako Ojciec miłości - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości jubileuszowych 20-lecia obecności Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

26 listopada abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne 20 lat temu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na początku Eucharystii kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM stwierdził, że ten jubileusz jest okazją do złożenia Bogu dziękczynienia. – Szczególnie chcemy dziś dziękować Bogu, że naszym dziedzictwem jest także dobro duchowe, które tu przez wieki gromadzi się w pielgrzymach, przybywających na to święte miejsce – powiedział.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że w oświeceniu powstała koncepcja Boga jako zegarmistrza, który stworzył mechanizm i nie ingeruje w jego działanie. Zakłada ona, że Bóg nie przejmuje się losami ludzkości, a człowiek nie musi o Nim myśleć.

Metropolita krakowski przywołał czytanie z liturgii słowa, w którym prorok Daniel dokonał interpretacji snu Nabuchodonozora. Zmieniają się czasy i władcy świata, ale Bóg jest jedynym Królem nieba i ziemi, którego królestwo jest wieczne. Ta wizja wskazuje, że przyjdzie Mesjasz, którego oczekiwał naród izraelski. Chrześcijaństwo głosi, że jest nim narodzony z Maryi Jezus Chrystus, który przyjdzie jako ostateczny sędzia czasów i historii.

Zbawiciel wskazywał na przemijalność budzącej zachwyt świątyni jerozolimskiej. Według św. Łukasza Chrystus zapowiadał jej zburzenie oraz zniszczenie miasta. Stało się tak, ponieważ Jerozolima nie poznała czasu swego nawiedzenia i nie przyjęła Mesjasza. – To wszystko wskazywało, że Bóg nie odwraca się od człowieka, nie jest wielkim zegarmistrzem, który nie przejmuje się dziejami ludzkości. Przeciwnie – w te dzieje wkracza jako ojciec miłości. Tak należy rozumieć to, co powiedział Chrystus do Nikodema podczas nocnej rozmowy: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. (…) Bóg umiłował świat. Bogu zależy na świecie – powiedział arcybiskup. Zauważył, że miłość Boga przejawia się poprzez znaki. To Bóg jest panem dziejów i historii, a świat zmierza do momentu, gdy Chrystus przybędzie jako sędzia. – Wielka wizja dziejów ludzkich, nad którymi jest Boża Opatrzność – to głosi chrześcijaństwo już prawie dwa tysiące lat obecne w dziejach ludzkości – powiedział metropolita.

Zauważył, że ta Eucharystia jest okazją by podziękować Bogu, że klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce tworzą także dzieje pielgrzymów, modlących się u stop Maryi i na dróżkach. Arcybiskup wskazał, że należy troszczyć się o wielkie dziedzictwo kultury, jakimi są kalwaryjskie bazylika i klasztor; przekazywać je kolejnym pokoleniom, by spotkanie Boga z człowiekiem w tym miejscu mogło przynosić błogosławione owoce i wskazywać kolejnym pokoleniom, że istnieje Bóg Ojciec pełen miłości i Maryja, przed którą można złożyć swe troski, bóle i niepokoje.

Po Mszy św. w bazylice odbył się koncert, w którym wystąpili Marcin Wolak, Stanisław Krawczyński oraz Krakowska Orkiestra Kameralna. Natomiast przed Eucharystią abp Marek Jędraszewski poświęcił kaplicę w budynku bernardyńskiego seminarium, z której będą korzystali starsi i schorowani zakonnicy.

Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 roku. Sanktuarium powstało w XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego. Jest ono świadectwem religijności i pierwszym założeniem typu „wielkich kalwarii” w Polsce. Corocznie nawiedza je nawet dwa miliony pielgrzymów.

Diecezja.pl

Komentarze (18):

andrzejhahn32019.11.28 0:39
jedraszewski ty nierobie i pasozycie spoleczny ...........SRAM NA CIEBIE
682019.11.27 11:33
to czlowiek odwraca od BOGA , a potem jak przyjdzie tragedia to zwala wine na BOGA
JanPapierzTrzeci2019.11.27 11:07
BOGA NIE MA!
682019.11.27 11:37
To pieklo stoi przed toba otwarte
anonim2019.11.27 23:13
Możesz bliżej określić, gdzie to piekło stoi. Szacuje się, że w widzialnym Wszechświecie istnieje 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona galaktyk karłowatych. Wszystkie te galaktyki tworzą 25 miliardów grup galaktyk zawartych w 10 milionach supergromad galaktyk. Galaktyka, wewnątrz której znajduje się Układ Słoneczny, to Droga Mleczna. Masz duży wybór do określenia położenia twojego PIEKŁA, a przy okazji podaj tyż, gdzie to twoje niebo z Bogiem w trójcy jedynym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Shame on you Fronda2019.11.27 10:33
Jędraszewski, co tak słabo? pociśnij trochę tęczowym, ktoś Ci broni?
Krakus2019.11.27 10:27
Jędraszewski, jeżeli Bóg nie odwraca sie od człowieka, to czemu ty - marny klecho - to robisz? Dzemu dzielisz ludzi i siejesz nienawiść? I czemu masz czelność bronić pedofili?
athos2019.11.27 11:19
Ze względu na prawdę i fałsz ludzie się dzielą, i nie ma na to rady. Tak musi być! Ktoś w jakiejś sprawie ma rację (ma wiedzę prawdziwą), inny nie ma racji. Nie można w imię jakiegoś powszechnego "kochajmy" pomieszać trochę prawdy i trochę fałszu. Tak się nie da. To musisz przyjąć do wiadomości, że tak jest urządzony świat i nie wyzywać abp Jędraszewskiego od "klechów", bo sam dajesz o sobie świadectwo gbura i prostaka.
Krakus2019.11.27 11:31
Osobiście znałem jego poprzednika. To był wielki człowiek i kochał ludzi. Jak Jezus, który wkurzył sie tylko raz. Jędraszewski ludzi nie kocha, przeciwnie - ucieka przed nimi, a przede wszystkim dzieli i uczy nienawiści. Niemal w każdym swoim publicznym wystąpieniu. Szuka jakiś wyimaginowanych wrogów. Poza tym broni pedofili, tuszował takie sprawy czy sprawki Paetza i innych. Nie szanuję takiej postaci. To przez niego i jego podobnym kościoły pustoszeją. To przez takich jak Jędraszewski polski Kościół stacza się w dół, drogi Athosie. Ten fałszywy, nadęty klecha nie jest godzien zasiadać na miejscu Franciszka Macharskiego. Jak 99 proc normalnych wierzących krakusów nie lubię go i chetnie bym się go pozbył.
682019.11.27 11:36
a czemu ty masz jezyk jadu czleku bez rozumu , on przeciwienstwie ciebie mowi prawde . Kazda sw to boli prawda
ZERRO2019.11.27 10:25
Jeśli abp.Paetz nie został pochowany w katedrze to abp. Jędraszewski też może nie być pochowany w katedrze.
anonim2019.11.27 22:56
Abp. Jędraszewski może zostać pochowany pod płotem na cmentarzu komunalnym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Andrzej 2019.11.27 10:18
Arcybiskup Jędraszewski jest jedną z nielicznych osób, która całkowicie oddana jest Panu Bogu i człowiekowi.
Krakus2019.11.27 11:34
I dlatego Panie Andrzeju sieje nienawiść do bliźnich? I dlatego Panie Andrzeju tuszował sprawki pedofilskie czy pedalskie? Nie wiem, czy Bogu jest oddany. Ale Jędraszewski człowiekiem gardzi i uczy go nienawiści.
Janek2019.11.27 9:54
Za to co niektórzy biskupi odwrócili się od Boga, a ich nową religią jest nienawiść wobec bliźniego, którą zaszczepiają w sercach wiernych.
682019.11.27 11:34
jak sie nawroca, to ich los jest przesadzany pojda tam gdzie jest judasz
Dr Aloha2019.11.27 9:24
Czasem podobno rozum odbiera.
zatroskany2019.11.27 9:19
Boże błogosław Arcybiskupowi Jędraszewskiemu...:)