Abp Marek Jędraszewski: Pusty grób Chrystusa nie miał prawa się zdarzyć - zdjęcie
20.04.19, 19:00Zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Flickr, CC0

Abp Marek Jędraszewski: Pusty grób Chrystusa nie miał prawa się zdarzyć

48

"Bo właśnie ten Zmartwychwstały Chrystus objawił człowiekowi prawdę o Nim samym. Prawdę o świętości Jego życia. Życia, które jest święte od chwili poczęcia, aż do momentu naturalnej śmierci"-podkreślił w wielkanocnym orędziu transmitowanym w TVP i Polskim Radiu abp Marek Jędraszewski. 

"Pusty grób Chrystusa nie miał prawa w ogóle się zdarzyć. Wynika to najpierw z tego, że Jezus Chrystus naprawdę umarł. Świadczy o tym przebity Chrystusowy bok. Nie miał prawa się wydarzyć, dlatego, że na rozkaz Piłata, a na życzenie arcykapłanów, postawiono przy Jezusowym grobie zbrojną straż. Ona miała przypieczętować to, co się zdarzyło w Wielki Piątek, zwycięstwo śmierci nad życiem, rozpaczy nad nadzieją, nienawiści nad miłością"- podkreślił metropolita krakowski. Jak wskazał hierarcha, w pusty grób nie wierzyły również niewiasty podążające trzeciego dnia do Grobu Pańskiego, aby namaścić ciało Chrystusa. 

"Jedynym ich zmartwieniem było to, kto odwali ciężki kamień znajdujący się u wejścia, a tymczasem zobaczyły pusty grób, kamień odwalony i aniołów, którzy mówią, że na próżno szukają tutaj Chrystusa. On żyje, On zmartwychwstał"-mówił w orędziu wielkanocnym abp Marek Jędraszewski. 

Jak kontynuował duchowny, po latach św. Paweł napisze: "przypominam bracia Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której trwacie, że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem; i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, wszystkim Apostołom". Arcybiskup przypomniał, że o Zmartwychwstaniu pisał również św. Jan Apostoł. 

"I o tym życiu objawionym, zwycięskim, szli Apostołowie zgodnie z nakazami Chrystusa na cały świat, to stanowiło istotę Ewangelii, jaką zwracali się do całego świata. Tak było na początku dziejów chrześcijaństwa. To samo orędzie o Zmartwychwstałym rozbrzmiewa teraz i tak będzie aż do skończenia świata"-mówił metropolita krakowski. Hierarcha wspominał ważne momenty w historii naszego kraju, która jest przez to nierozerwalnie związana z chrześcijaństwem. 

"1053 lata temu, w te dzieje Kościoła, tę prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym, wkroczyły także polskie ziemie na skutek chrztu, który w 966 roku przyjął Mieszko I."-przypomniał abp Marek Jędraszewski. Duchowny wskazał również, że w milenium tego wydarzenia ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła napisał poemat "Wigilia Wielkanocna 1966":

„Pozwól mi patrzeć własnymi oczyma i poprzez własne "ja":
ojczyzna posiada bliskość niewysłowioną - ruch, który przenika
stulecia, który pozwala wyłonić z pokoleń nie treść, lecz właśnie
osobę, jej życie mierzyć swym życiem - i nagle znajdować
wzajemność - to Ktoś inny moją stał się miarą."

W odniesieniu do Polski słowa te nabierają szczególnego znaczenia- ocenił metropolita. 

"Zmartwychwstały Chrystus objawił człowiekowi prawdę o Nim samym. Prawdę o świętości Jego życia. Życia, które jest święte od chwili poczęcia, aż do momentu naturalnej śmierci. To On podkreślił swoją męką i swoim zmartwychwstaniem, swoją miłością i wiernością Bogu, aż do końca pokazał, że człowiek posiada swoją godność polegającą przede wszystkim na tym, że jest stworzony na Boży obraz i Boże podobieństwo po to, aby żył jego miłością. Bo w świetle Jezusa Zmartwychwstałego widać w pełni, co znaczy małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, czym jest rodzina, czym jest miłość, zwycięska miłość, która ożywia najbardziej podstawowe wspólnoty ludzkie"-wskazał arcybiskup. 

"Tajemnica, to zapis głęboki, dotychczas nieodczytany do końca. I stąd pragnę życzyć słuchaczom Polskiego Radia z całego serca, aby ich życie stawało się pełnym nadziei wkraczaniem w tajemnicę przechodzenia poprzez śmierć ku życiu. Przechodzenia za naszym Panem Jezusem Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał, który jest naszą drogą prowadząca do pełni życia. Który jest najwyższą i ostateczną prawdą o Bogu i o człowieku. Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja"-podkreślił hierarcha na zakończenie wielkanocnego orędzia.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze (48):

Kinga2019.04.21 23:53
"KRÓLUJ NAM CHRYSTE, ZAWSZE I WSZĘDZIE! TO NASZE RYCERSKIE HASŁO, ONO NAS ZAWSZE PROWADZIĆ BĘDZIE I ŚWIECIĆ JAK SŁOŃCE JASNO..."!
Czarek2019.04.21 16:36
Nijaki "Gnostyk"- upierdliwy i nudny w swej tzw "gnozie".
Azazel2019.04.21 11:49
"Pusty grób Chrystusa nie miał prawa się zdarzyć". I nie zdarzył się. Ale miliony naiwniaków w to wierzą.
Czarek2019.04.21 16:37
Cud sowieckiej medycyny-Lenin wiecznie żywy.
Kinga2019.04.22 0:00
Azaradel! Co ci się stało? Zainteresowałeś się milionami naiwniaków, którzy wierzą w Zmartwychwstanie! Wolę być naiwniakiem,ale z Bogiem, niż lewakiem z tobą! Spoko! Lepiej będzie jak sie o siebie zaczniesz martwić! Nas zostaw w spokoju! My damy sobie radę! Strzałka !
Azazel2019.04.22 9:31
Kingusiu, naiwniacy podobni tobie nie dadzą sobie rady, bo ich pazerni kapłani oskubią. Chcesz być z bogiem, czyli niczym - twój problem. Kulka!
RAFI2019.04.21 10:37
JEŚLI NIE WIERZYSZ, ŻE JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ, TO OPUŚĆ TĘ STRONĘ I NIE TROLLLLLUJJJJJ! POZDRAWIAM W TEN PIĘKNY DZIEŃ WSZYSTKICH, KTÓRZY MAJĄ W SERCU WIARĘ. CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ.
Edi2019.04.21 9:43
NAJPIĘKNIEJSZY DZIEŃ W HISTORII ŚWIATA - JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ ! NAJPIĘKNIEJSZA NOWINA DLA CZŁOWIEKA BO I MY ZMARTWYCHWSTANIEMY !
Edi2019.04.21 9:39
JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ I ŻYJE - TERAZ I NA WIEKI - JEZU JESTEŚ MOIM PANEM !
Anna Barbara2019.04.21 3:40
Alleluja!! Chrystus Zmartwychwstał!!! Wcześniej czy później (oby nie za późno!) przekonają się o tym wszyscy, nawet ci, nakręcani z różnych stron do ujadania przeciwko Chrystusowi, którym tak zależy, żeby brudzić swoimi wypocinami "poświęcony portal". Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja! Nie ma i nie było na na świecie piękniejszego poranka!
Urszula2019.04.21 7:51
Poświęcony portal? Na którym jest tyle nienawiści i pogardy? No, nie kpij sobie.
Gnostyk2019.04.20 21:39
Ta cała opowieść o zmartwychwstaniu jest jednym z największych kościelnych błedów. Jezus nie mógł zmartwychwstać, bo był tylko człowiekiem. Chrystus-Eon z kolei nie mógł umrzeć, bo miał naturę pochodzącą od Boga Prawdziwego. Jednak nawet jeśli przyjmiemy, że było jakieś zmartwychwstanie, to dla zbawienia konkretnego człowieka było bez znaczenia. Credo quia absurdum...nie idzcie tą drogą...na jej końcu Bóg nie czeka...
Topek2019.04.20 21:49
A więc co jest po śmierci
Gnostyk2019.04.20 21:56
Ja przyjmuję, że tylko Gnoza może doprowadzić człowieka do Prawdziwego Boga...jeśli ktoś za życia jej nie osiągnał to jego dusza musi jej szukać już po odłaczeniu się od ciała. Gdy ją znajdzie to osiągnie królestwo Prawdziwego Boga, który co prawda nie stworzył ani człowieka, ani świata ( to wszystko dzieło demiurga) ale jako byt dobry chce naszego szczęścia.
Topek2019.04.20 22:38
Dobrze napisałeś Ja przyjmuję,bo chrześcijanie są wszystkiego pewni, a ja zakładam że tam raczej nie ma nic trudno
Gnostyk2019.04.21 10:52
Kiedy przestałem być katolikiem to bardzo poważnie rozważałem ateizm...(na razie) się na ateizm nie zdecydowałem. Jednak doskonale rozumiem postawę ateistyczną i mam dla ateistów sporo szacunku. Pozdrawiam.
Czarek2019.04.21 16:34
Nijaki "Gnostyk"- upierdliwy i nudny w swej tzw "gnozie".
plankton2019.04.21 6:44
Idź za Lucyperem. Ten z pewnością oświeci twój eon — w swoim czasie, już niedługo…
Topek2019.04.20 21:23
Kryminalistyka nie potrafi rozwiązać tajemnic z przed 5, 10, 15 lat ale chrześcijanie wiedzą że Chrystus zmartwychwstał
plankton2019.04.21 6:39
No i masz zagadkę…
Edi2019.04.21 9:41
Gdybyś spotkał Jezusa to byś tak nie mówił - JEZUS ŻYJE I CHCE CIEBIE SPOTKAĆ - A CZY TY CHCESZ GO SPOTKAĆ - WSZYSTKO ZALEŻY OD CIEBIE !
JaKi2019.04.20 20:44
A wierzy w zmartwychwstanie nieco ponad 40% katolików.Tak,polityku Jędraszewski,taka jest prawda.
plankton2019.04.21 6:38
Jaka jest prawda, przekonasz się już niezadługo. Oby twoje zdziwienie nie przyszło za późno…
wszystkie ordery prałata2019.04.20 20:31
Znam inną wersję - że jego ciało zostało wykradzione przez zwolenników. Jezusa znaczy się.
plankton2019.04.21 6:35
Niezadługo przekonasz się, jakiś głupi…
andrzejhahn32019.04.20 19:59
kiedy wy frondowskie nieuki napiszecie cos madrego
KRYSTIAN2019.04.21 23:49
Hahn3! Lepiej ci teraz, poprawiłeś sobie humor ? No pisz jeszcze, co tak mało? Przecież stać cię na dużo gorsze słowa! Po tobie nic dobrego nie można się spodziewać! Znamy cię! Nie darujesz nam nawet w Święta! Nie dali ci nic wolnego!? Każą ci trolowac nawet teraz, bo ci nie zapłacą, to jasne! Widać, że oparłeś życie na nienawiści do Boga , do nas katolików! Twój wybór! Nienawiść jest złym doradcą! Wszyscy będziemy z każdego czynu i słowa rozliczeni, niewierzący też! DOBRZE ŻYĆ- TO WIELE! DOBRZE UMRZEĆ-TO WSZYSTKO! Możesz mnie teraz wyzwać! Napisałem mądre słowa! ALE NIE DBAM O TO, NIE ZALEŻY MI NA TYM!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.20 19:55
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10890zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
www2019.04.21 6:05
Niech Gej zgłosi przemoc domową na policję. Na co Gej czeka? Rodzice nie powinni tolerować patologii dzieci, stanowcza postawa zawsze przynosi efekty wychowawcze.
plankton2019.04.21 6:26
Napisz o tym do TVN. Oni lubią takie historyjki.
Edi2019.04.21 9:46
Kiedy skończysz z tymi bredniami, ma 18 lat jest dorosły niech się weźmie DO ROBOTY JAK WSZYSCY DOROŚLI LUDZIE !!!!!!!!!!!
Maria Błaszczyk2019.04.21 14:26
O, to już dacie nauczycielom spokój? Bo straszny był szantaż moralny, że jakże to, matury zostana przesunięte? A tu się okazuje, że normalny dorosły 18-letni człowiek nie ma zajmować się maturami, tylko iść do roboty...
Konrad J.2019.04.21 23:12
Mario, a skąd wiesz, czy on się wogóle uczy? Myślę że to "niebieski ptak na garnuszku rodziców! Jeżeli fizycznie ten Mikołaj istnieje, w co wątpię, to dlaczego sie nigdzie sam nie zgłosi, chociażby do MOPR,, do Ośrodka Pomocy Społecznej, czy do innych instytucji! PRZECIEŻ MA JUŻ 18 LAT! To wszystko grubymi nićmi szyte! To mi pachnie oszustwem! Dlaczego mam temu Dumnemu wierzyć! Różnie piszą o tyym!
marianl2019.04.20 19:51
Psy szczekają karawana idzie dalej!
matis892019.04.20 19:51
andrzejhahn3, ciężko się Ciebie czyta, tyle mowy nienawiści w Tobie nawet w czasie świąt. To do niczego dobrego Cię nie prowadzi, nienawiść rujnuje człowieka. A jak człowiek nie potrafi się już powstrzymać od nienawiści nawet kiedy inni ludzie ją hamują w święta, to znak refleksji, jak bardzo lewakoateiszm pochłania w nienawiści. Tu jest coś nie tak. MOżesz se tą nienawiść usprawiedliwiać w sobie, ale ona normalnych ludzi razi bo to fanatyzm religijny w wydaniu lewackoateistycznym. Taką nieustaną nienawniścią nie ugrasz nic ani politycznie, ani religijnie, ani ideowo, ani do siebie nikogo nie przekonasz, więc po co Ci aż tyle nienawiśći którą Cię zżera i niszczy.
plankton2019.04.21 6:23
Tapla się w nienawiści o obłędzie. Niektórzy tak "lubią". Bez łaski Bożej z tego bagna się nie wyciągnie, ale choć Bóg jest nieskończenie łaskawy, to jednak nieskończona głupota czasem bierze górę i "wygrywa". Jakby nie było, przyjdzie pora, że wreszcie przejrzy na oczy i się zdziwi. W piekle innych, niż zdziwieni poniewczasie, nie ma.
Urszula2019.04.21 7:48
A twój wpis to wyraz miłości, tak? Przyganiał kocioł garnkowi.
Konrad J.2019.04.21 22:59
Ulka! Ja uważam, że daje słowa dla Andrzeja... pod rozwagę, tłumaczy niektóre kwestie. Przy okazji możesz skorzystać i ty Ula. Czytam, to wiem że skręcasz na lewo, widać to ! Pozdrawiam
andrzejhahn32019.04.20 19:34
a jedraszewski to wiadomo kto .....koscielny kretyn
anonim2019.04.20 21:08
Alleluja! i do przodu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anna Barbara2019.04.21 3:47
No i co? Lepiej się czujesz, jak wyzywasz i obrażasz?
Konrad J.2019.04.21 22:51
Wiesz Anno! Myślę, że pewnie lepiej mu jest, jak tak sobie nawet w Święta Boga poobraża! Tacy ludzie mają sami o sobie bardzo małe mniemanie! Dlatego tak robią , aby poczuć się dowartościować! To są biedni ludzie! Musiał ich w życiu ktoś bardzo skrzywdzić i teraz nie dają sobie rady sami ze sobą! Mają psychikę skrzywioną!
andrzejhahn32019.04.20 19:33
do wiadomosci niedouczonych frondowskich dziennikarzy .........zmartwychwstanie to tradycja Perska i Babilonska i ma tyle wspolnego z chrzescijanstwem co kulawy pies z cyklopem
Anna Barbara2019.04.21 3:45
Ale uczony - po jednym filmie National G. Żałosne!!!
plankton2019.04.21 6:15
Jeśli marzy ci się zmartwychwstanie w tradycji persko-babilońskiej, to proszę cię bardzo. Ja wolę zmartwychwstanie bez tradycji, ale realne, prawdziwe — Zmartwychwstanie Chrystusa.
12019.04.20 19:26
Chrystus gdyby zmartwychwstal i zobaczyl oblude i zaklamanie kleru umarl by ponownie
anonim2019.04.20 21:06
Przegoniłby jak kupców ze świątyni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
plankton2019.04.21 6:09
Może "po pierwsze" o swojej "świętości" byś coś napisał?