27.10.13, 11:15Bp Marek Jędraszewski (fot.archidiecezja.lodz.pl)

Bp Jędraszewski: "Halloween jest świętem z gruntu antychrześcijańskim"

Metropolita Łódzki bp Jędraszewski przygotował specjalny list pasterski do swoich wiernych na 1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych. Przestrzega w nim przed antychrzescijańskim Halloween oraz prosi wiernych, by nie brali udziału we wszelkich zabawach halloweenowych oraz dorośli "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem".

Abp Jędraszewski podkreśla w liście, że w uroczystość Wszystkich Świętych wierni czczą "nieznaną nam w większości z imienia i nazwiska ogromną rzeszę ludzi cieszących się już szczęściem wiecznym". "Poprzez nich chcemy uwielbić samego Boga, który 'jest źródłem wszelkiej świętości'" - wyjaśnia metropolita łódzki. Z kolei Dzień Zaduszny jest wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. "W Dniu Zadusznym wspomina się zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych zmarłych, którzy nie mogą wejść do nieba, ponieważ mają jeszcze pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości" - tłumaczy pasterz Kościoła w Łodzi. Obydwa święta mają długą tradycję - kult świętych rozpoczął się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa od oddawania czci męczennikom, a Dzień Zaduszny wziął swój początek w opactwie Cluny w końcu X wieku - informuje Łuasz Głowacki z Radia Plus.

Biskup łódzki w mocnych słowach mówi o Halloween, nazywając je "powrotem do pogaństwa". "Tymczasem obecnie (...), mamy do czynienia w świecie zachodnim, w tym także i w Polsce, z wyraźnym nawrotem pogańskich praktyk, między innymi w postaci propagowanego w wielu szkołach, a nawet przedszkolach, tak zwanego 'święta Halloween'" - zauważa biskup łódzki. I dalej: "Należy w pełni uświadomić sobie fakt, że swymi korzeniami 'Halloween' sięga do pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Jest zatem świętem z gruntu antychrześcijańskim" - przestrzega abp Jędraszewski. W związku z tym osoby wierzące "nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy", a rodzice i wychowawcy "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem".


Metropolita łódzkimocno podkreśla, że praktykowanie tego pseudoreligijnego zwyczaju jest antychrześcijańskie. "Wprowadzanie dzieci i młodzieży, a nawet i części dorosłych, w praktyki 'Halloween' jest niezgodne z nauką Kościoła" (paragrafy 2126 i 2117 Katechizmu Kościoła Katolickiego). "Zdecydowanie krytyczne podejście do 'święta Halloween' jest tym bardziej niezbędne, że dla niektórych łączy się ono nawet z kultem szatana, ojca wszelkiego zła, grzechu i śmierci".

sm/Radio Plus/archidiecezja.lodz.pl

Komentarze

anonim2013.10.27 11:42
Wolę jednak świętować Wszystkich Świętych niż jakieś głupkowate lampiony z dynią :) Jakoś nie widzę potrzeby ...
anonim2013.10.27 11:44
Dla mnie to święto to bzdura i jak zwykle papugujemy wszystko z USA, a argumentacja biskupa jest zrozumiała.
anonim2013.10.27 11:57
Choinka nie jest hołdowaniem złym duchom i demonom. Marian jak zwykle pisze bzdury, to nawet nie ma sensu na to odpisywać.
anonim2013.10.27 12:35
sataniści Halloween znowu mi pobrudzą dom śmierdzącymi jajkami
anonim2013.10.27 12:39
Z jednym się nie zgadzam Halloween to nie jestżadne święto. To zabobon podsycany przez hadlowców.
anonim2013.10.27 12:43
Góg stworzył 350 mld galaktyk każda galaktyka zawiera średnio kilkadziesiąt milardów gwiazd. W jednej z galaktyk zwanej Drogą Mleczną jest Nasz Układ Sloneczny a wnim planeta Ziemia. Przedstawiciele Boga na tej planecie stwierdzaja Halloween' jest niezgodne z nauką Kościoła" (paragrafy 2126 i 2117 Katechizmu Kościoła Katolickiego) trzeba chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem". Jesli Bóg nie chciałby abyśmy poznawali to co stworzył to po co tworzył tak rozległy wszechswiat jeśli na jednej planecie Hallowen, Helo Kity jest już dla niego zagrożeniem a wybuch supernowych, kolizje galaktyk i wyniku tego unicestwienie miliardów gwiazd to pestka przy Hallowen. Jeśli chciałby abyśmy spokojnie sobie zyli i nie szli do przodu to zatrzymałby rozwój ludzkosci na epoce brazu bo wowczas objawil sie pasterskim pleminom z Bliskiego Wschodu
anonim2013.10.27 13:06
Jeśli hamburgery, cola i Halloween faktycznie zagrażają kiełbasie, wódce i Zaduszkom, to polska tradycyjna duchowość znajduje się w poważnej defensywie. Szczerze mówiąc brakuje w naszej rzymsko-nadwiślańskiej tradycji czegoś, co mogłoby rozładować lęk przed śmiercią, rozkładem, trupem i duchami. Helloween daje amerykanom szansę, aby te kwestie potraktować z przymrużeniem oka, irracjonalny strach oswajając i redukując. My zaś mamy w odwodzie wodę święconą, modlitwę i czosnek, aby się jakoś przed złym obronić. Zło nie staje się jednak przez to mniej straszne i lęk pozostaje...
anonim2013.10.27 13:19
Halloween to kretynskie swieto i nie warto go bronic w ramach walki z Kosciolem i katolikami. Porownywanie Halloween na przyklad do Bozego Narodzenia, ktore jest swietem z dobra tradycja nie ma sensu. Zdrowy rozsadek nakazuje rozroznic dobre od zlych tradycji, lub innowacji. Halloween ma chore zrodla i jest z natury wsteczne.
anonim2013.10.27 13:36
Nie musimy wszystkiego małpować co pochodzi od bankruta,deprawatora i podsłuchiwacza!
anonim2013.10.27 14:19
Jędraszewski nie jest biskupem, lecz arcybiskupem. Niech redakcja najpierw sprawdza takie rzeczy, zanim zacznie pisać nieprawdę.
anonim2013.10.27 14:28
A mnie wkurza co innego. Z informacji wynika, że konkretnie abp Jędraszewski walczy z tym pogaństwem. Czemu nie ma stanowiska szerszego? Czy wynika z tak sformułowanej informacji, że np. inny polski bp jest za Halloween? To, że tak spreparowane informacje podają dziennikarze z wrogich Kościołowi mediów nie może dziwić. Ale, że robi to Fronda to dziwi.
anonim2013.10.27 14:54
Halloween od dawna już przechodzi niekontrolowaną ewolucje, a jego pierwotny zamysł całkowicie odchodzi do lamusa. Dzieciaki nie przebierają się już za czarownice, duchy czy wampiry, preferują raczej postacie z kreskówek albo coraz to abstrakcyjne pomysły, takie jak kostium hot-doga. Nowe zwyczaje to organizowanie z tej okazji festynów przez władze miejskie, gdzie coraz popularniejsza staje się gra w łowienie jabłek zębami. Dodatkowo Halloween staje się okazją to pogłębienia relacji sąsiedzkich, bo zawsze ktoś organizuje przyjęcia na zasadzie "jedź aż pękniesz" i nie wypada się tam nie pojawić. Zbieranie cukierków oczywiście zostaje, ale ciężko doszukać się w tym czegoś złego. Chociaż raz w roku można zrobić dla dziecka coś miłego i nie być podejrzewany o pedofilie. W krótkim zdaniu problem już prawie się rozwiązał i to sam bez niczyjej pomocy, dlatego zamiast co roku straszyć demonami, lepiej przypominać o znaczeniu uroczystości Wszystkich Świętych i uświadamiać wiernych dlaczego mogiły bliskich należy odwiedzać, pielęgnować i dbać o nie.
anonim2013.10.27 14:59
Tutaj cały list: http://archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=be8bfe2b9cac4945e760de22397ec295
anonim2013.10.27 21:36
Powiem tak - nie mam nic przeciwko, ale fanatykiem nie jestem. Lubię serię horrorów "Halloween." A meritum? Hierarchia jest sprytna. Za chwilę historie o pedofilach w sutannach zejdą na dalszy plan, bo "wrzucane" są informacje o złych dyniach.
anonim2013.10.28 1:51
List pasterski biskupa jest bardzo potrzebny, ale i bez tego każda osoba, która potrafi samodzielnie myśleć i zna realia otaczającego ją świata dobrze wie, że Halloween jest największym świętem satanistów. Oni wcale tego nie kryją, ich "Biblia szatana" mówi o tym wyraźnie. I nic do rzeczy tutaj nie ma ludzkie przywiązanie do różnego typu zabobonów - to już jest nieco inna bajka. Podsumowując - każdy, kto praktykuje Halloween jednoznacznie oddaje cześć szatanowi.
anonim2013.10.28 2:14
LazarzPrawdziwy napisał(a): "Szczerze mówiąc brakuje w naszej rzymsko-nadwiślańskiej tradycji czegoś, co mogłoby rozładować lęk przed śmiercią, rozkładem, trupem i duchami. Helloween daje amerykanom szansę, aby te kwestie potraktować z przymrużeniem oka, irracjonalny strach oswajając i redukując." *** Nie ma potrzeby oswajać śmierci, która jest bramą do Domu miłującego nas Ojca. Lęku przed śmiercią najłatwiej jest się pozbyć po prostu nawracając się i zawierzając swoje życie miłującemu nas do szaleństwa Adonaj. Chrystus zmartwychwstał i zmartwychwstanie każdy, kto w Nim pokłada swoją nadzieję. Tak przy okazji, warto zauważyć, że wielbiciele horrorów i wszystkich innych makabrycznych treści wcześniej czy później zaczynają mieć duże problemy psychiczne. ***** "My zaś mamy w odwodzie wodę święconą, modlitwę i czosnek, aby się jakoś przed złym obronić. Zło nie staje się jednak przez to mniej straszne i lęk pozostaje..." *** 1. Woda święcona, modlitwa i czosnek także mogą się stać magicznymi praktykami. 2. Tam, gdzie jest osobista relacja z Jezusem, nie ma już miejsca na lęk, a szatan nad kimś takim traci władzę. Pan nasz na to się narodził, nauczał, pozwolił się ukrzyżować i zmartwychwstał, aby wszystkich, którzy Mu się zawierzą poprowadzić do wolności dzieci Bożych. Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Pan moim światłem i zbawieniem moim, kogo miałbym się lękać? Pan obrońcą mego życia, przed kim miałbym czuć trwogę? Nawet gdy wrogowie staną przeciw mnie obozem, moje serce nie poczuje strachu. Choćby napadnięto mnie zbrojnie, nawet wtedy zachowam swą ufność. (parafraza Psalmu 23 i 27)
anonim2013.10.28 10:04
Biskup Jędraszewski- zapomniał już jak dzielnie bronił "arcybiskupa" Paetza. Takie osoby powinny już od dawna przebywać na "zasłużonej" emeryturze".
anonim2013.10.30 14:57
Zabrakło wątku o gejach, kale i odbytach