Abp Głódź: Gdzie byłabyś Polsko, gdyby nie Kościół? - zdjęcie
20.06.19, 18:43(fot. youtube)

Abp Głódź: Gdzie byłabyś Polsko, gdyby nie Kościół?

38

- Kościół znalazł się dziś pod ostrzałem nihilistycznych ideologii, za którymi idzie obdzieranie z autorytetu, społecznego szacunku i godności - powiedział w czwartek w Gdańsku w homilii z okazji Bożego Ciała metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Jak podkreślał, "pięknie brzmią słowa tolerancja, wolność, ale ich cechą jest także wrogość do Kościoła

- Trzeba pytać, szczególnie dziś, gdy Kościół staje pod pręgierzem laickich, libertyńskich i kosmopolitycznych środowisk, gdzie byłabyś Polsko, gdyby nie Kościół, w którym naród znajdował przestrzeń wolności do swoich aspiracji? Gdzie byś była, jaka byś była, a raczej czy byś była? Wielu z nas, zdaje się, już na dobre zapomniało, że w latach 50. , 60., 70. i 80. Kościół katolicki postawił tamę agresywnemu komunizmowi, chociaż najczęściej padał jego ofiarą - mówił hierarcha

- Tu nie chodzi tylko o ranienie uczuć religijnych, chociaż taki zapis jest w prawie. Jakie uczucia? Godność człowieka jest zraniona, prawa człowieka bywają pogwałcone. I te Boże, naturalne i osobowe; osobowe w wymiarze publicznym i prywatnym - ocenił abp Głódź.

Dodał, że "pięknie brzmią słowa tolerancja, wolność, ale ich cechą jest także wrogość do Kościoła". - I znaleźliśmy się pod ostrzałem nihilistycznych ideologii. Co za tym idzie? Idzie za tym obdzieranie z autorytetu, społecznego szacunku, godności. W przekazie o nim dominuje jedna barwa: ciemna, mroczna, nienawistna i z gruntu niesprawiedliwa - mówił  metropolita gdański.

Jak zaznaczył, Kościół Rzymskokatolicki „nie jest przygodnym bytem, jakich wiele znały dzieje ludzkości”.

- Nie jest anachronicznym spadkiem przeszłej historii. Nie jest także rzeczywistością jedynie o wymiarze historycznym, a Kościoły nie są muzeami. Tak będą, gdy zabraknie kapłanów, to będą wywożone organy, konfesjonały, krzyże, ławki - tak jak dzieje się to teraz - przywożone są z Niemiec i Belgii - stwierdził.

 - W polu opinii publicznej znalazła się - chcę dotknąć tego problemu, od tego nie uciekamy - kwestia nadużyć seksualnych wśród duchownych - powiedział arcybiskup.

- Trwa uczciwe rozpoznanie skali tych zagrożeń i niesiona jest pomoc dla ofiar. Trwa droga oczyszczania i gojenia ran, bowiem Kościół jest na tym świecie sakramentem zbawienia, znakiem wspólnoty Boga i ludzi. I nie zejdzie ze swej drogi i misji przewodzenia ludziom - podkreślił.

Arcybiskup ustanowił, by 23 czerwca w kościołach po każdej mszy świętej odśpiewać suplikację "Święty Boże, Święty Mocny".

- Jako wyraz przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa, bluźnierstwa, akty profanacji, których widownią była w ostatnim czasie nasza ojczyzna. Tego nie było w czasie rozbiorów nawet - powiedział.

- I przepraszamy Cię Chryste za ludzką małość, za akty profanacji i bluźnierstwa, które dokonali nasi rodacy. Przecież i oni zostali odkupieni Twoją zbawczą ofiarą. Przepraszamy z wiarą, w siłę Twego przebaczenia, wierząc w moc Twojej miłości, która w ostatecznym rachunku zwycięża - mówił abp Głódź.

 Hierarcha zaapelował również o modlitwę za całe duchowieństwo Archidiecezji Gdańskiej.

- Otoczcie modlitwą, dobrocią myśli, wdzięcznością serc wszystkich kapłanów naszej archidiecezji. Wznieście się ponad indywidualny ich wymiar. Nie różnicujcie według klucza i gradacji zajmowanych przez nich stanowisk w diecezjalnej strukturze - bo Kościół to nie związek zawodowy, to nie syndykat, to nie struktura przemysłowa. I nie pomijajcie tych, którzy czasem odstają, borykają się z problemami swego życia bądź ludzkimi przywarami - mówił.

 - Wreszcie w naszej ojczyźnie rodzina staje się istotnym priorytetem polityki społecznej. I to w szerokim wymiarze pomocy materialnej i osłony socjalnej. To niezbywalna wartość ostatnich lat - podkreślił hierarcha.

bz/polsatnews.pl

Komentarze (38):

anonim2019.06.21 18:20
O wiele dalej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
in hoc2019.06.21 12:40
Powinien mieć zakaz publicznych wystąpień, bo to godzi w kościół i prowokuje taką lawinę obrzydliwości, niestety, zasłużonych. Wiadomość o klasztornym odosobnieniu tego sybaryty podziałałaby jak balsam na rany.
andrzejhahn32019.06.21 11:46
ciekawe po ilu kieliszkach gadasz takie idiotyzmy...........nierobie koscielny
Zdzisław Dyrma2019.06.21 10:19
Słusznie prawi, polać mu !
jeronim2019.06.21 7:21
gdyby nie kk to Polska była by od atlantyku po chiny i mongolię, była by wielkim cesarstwem, pogańskim monolitem, i nie przydarzyły by się jej rozbiory i wojny które kk zaakceptował, nie wspomnieć o zabójstwach, a książątko pieronek milionerem jest ciekawe, dal czego...
Ciekawy2019.06.21 6:09
Gdyby nie kosciol to może by dalej 90 % procent Polaków było wierzacych
Lennon2019.06.21 5:06
Jakbyśmy dokładnie wiedzieli, ile umniejsza PKB taka wataha bezproduktywnych gospodarczo pasożytów, to byśmy szybko policzyli, gdzie Polska by była.
Jacuś2019.06.21 3:45
Gdzie ty byś był pijacki biskupie gdyby nie katolicka Polska. Pracował byś uczciwie ,wychowywał wraz z żoną dzieci lub leżał obejszczany w rowie.Nie musiał bym czytać twoich popi..... wywodów z du... wziętych.
Gdzie byłabyś Polsko?2019.06.21 0:15
„Gdzie byłabyś Polsko, gdyby nie Kościół?” Prowadzone przez wiele lat badania przez - National Bureau of Economic Research, Cambridge, i ostatnie dane opublikowane w roku 2006 rozwiewają mity. Krzysztof Marczak, zarządca kapitałem na giełdach amerykańskich w j. polskim streszcza wyniki badań: „…Nie przypadkiem kraje o dużym procencie członków kościołów protestanckich wiodą prym ekonomiczny w regionie (kraje skandynawskie, UK, Holandia, Niemcy, Szwajcaria), podczas gdy kraje o dużym udziale katolicyzmu (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Irlandia) pomimo wielu lat integracji wciąż nie są w stanie zbudować silnych gospodarek….” http://racjonalista.tv/ekonomia-racjonalna-religia-a-gospodarka/
nie tak dawny wykladowca2019.06.21 1:12
What about Austria? 100% Catholic 50% plus Germans are Catholics? 40% of Swiss are Catholics Catholic South of Europe gave the world the greatest culture in all aspects, greatest inventions, law, philosophy, etc. Get real asshole, get the truth!
wykładowca kafelek na uniwersytecie2019.06.21 6:08
% jest inny niż tu podajesz. Przy tym pamiętaj o tym, że np. census tylko podaje przynależność do pewnej grupy społecznej, ale to nie znaczy że wierzenia tam są poważnie traktowane (w języku polskim nazywamy to wierzący ale niepraktykujący ). …………………………………… Religion > Religions > All: Countries Compared Austria Roman Catholic 73.6%, Protestant 4.7%, Muslim 4.2%, other 3.5%, unspecified 2%, none 12% (2001 census) Germany Protestant 34%, Roman Catholic 34%, Muslim 3.7%, unaffiliated or other 28.3% Switzerland Roman Catholic 41.8%, Protestant 35.3%, Orthodox 1.8%, other Christian 0.4%, Muslim 4.3%, other 1%, unspecified 4.3%, none 11.1% (2000 census) https://www.nationmaster.com/country-info/stats/Religion/Religions/All
JONASIK2019.06.20 22:42
Gdzie byłabyś Polsko, gdyby nie Kościół? Pewnie nie byłabyś zagłódziona....
Francisco Franco to faszystowska szmata2019.06.20 22:39
Rzymski katolicyzm to nieszczęście tego narodu.
Maciek Arczyski2019.06.21 6:25
No jasne. I dlatego celu stworzenia powszechnej szczęśliwości Zachód przechodzi na szariat. Co prawda taka szansa była już miej więcej w 1683 r. ale wredni polaczkowie zahamowali postęp. Za to wdzięczni Austriacy później przyjęli nas pod swe skrzydła wraz ze światłymi Prusami jeszcze bardziej światłą Rosją. Teraz jak mniemam nie będziemy Zachodowi przeszkadzać w osiągnięciu pełni szczęścia. My niestety jesteśmy masochistami i wbrew różnym Fiendom pozostaniemy jednak "nieszczęśliwi". Pan Fiend może szukać szczęścia poza "nieszczęściem tego narodu". Możliwości jest wiele zwłaszcza za zachodnią granicą.
Maciek Arczyski2019.06.21 6:37
Ps Przepraszam. Słowa "Pan Fiend" są pomyłką. Powinno być: Pan "Francisco Franco to faszystowska szmata"...
Francisco Franco to faszystowska szmata2019.06.21 8:33
Czy jesteś tak ograniczonym ścierwem, że widzisz tymi brzydkimi ślepiami tylko dwie drogi: islam i chrześcijaństwo?
Maciek Arczyński2019.06.21 9:00
Widzę, że lewacka "mowa myłości" w pełni. Cóż za takiego uczyniłem, że zasłużyłem na taki zaszczyt?
Max Fiend2019.06.20 22:36
Tam gdzie inne wysoko rozwinięte kraje?
Maciek Arczyski2019.06.21 6:17
Nie pokusiłbym się o wpis bo widzę cały wysyp entuzjastów postępu. Ale to pytanie jest jak strzał w głowę. Otóż w ramach wysokiego rozwinięcia te kraje obecnie na piedestał wynoszą bliskowschodnie pustynne średniowiecze. W UE zastanawiano się nie tak dawno nad zgodnością szariatu z prawem europejskim. Zatem kwestia "wysokiego rozwinięcia" zaczyna być kwestią płynną... Ale oczywiście Katolicyzm "be". Niech żyje szariat i zastępy "młodych, gniewnych"... brodatych. Ot i osiągnęliśmy kwintesencję postępu.
Maria Blaszczyk2019.06.21 7:46
Póki co - to Polska nie ma prawa regulującego sytuację osób nieheteronormatywnych -- lub prawo tak nieludzkie, że naprawdę wstyd. Póki co - to Polska ma prawo nie pozwalające kobietom decydować o własnej płodności - i czynione są kolejne kroki, by je kompletnie ubezwłasnowolnić. Póki co - to w Polsce jest afera za aferą o bluźnierstwo - kompletnie średniowieczne pojęcie. Póki co - to Polska chce wycofać się z Konwencji Stambulskiej, bo nie będą nam utrudniać tłuczenia i gwałcenia żon. Póki co - to polski rzecznik praw dziecka utrzymuje, że dzieci można bić - co prawda twierdzi, że bicie rózni się od klapsa i dopuszczelny jest ten drugi, ale jako jego przykład daje skatowanie przez ojca w takim stopniu, że nie mógł siedzieć. Więc trudno jakoś zauważyć ten piedestał...
Maciek Arczyński2019.06.21 8:32
Znowu jedziesz swoimi mondrościami... Tak, tak... A co to jest heteronienormatywne? Wymyślacie te nazwy tak jakby mogły one zmienić rzeczywistość. Dawniej na takie osoby mówiono "pedały". Dziś to geje i przyszłość ludzkości... Ha, ha, ha... Przyszłość ludzkości... Pomijając sprawy Sodomy i Gomory to z punktu widzenia doświadczenia i logiki geje przyszłości nie mają, gdyby zastosować ich rozwiązania jako obowiązujące normatywnie. No bo skąd taki heteronienormatywny weźmie dzieci by chociażby na starość mieć zapewniony wikt i opierunek? Lewactwo w ogóle nie myśli. A poza tym walicie tym Średniowieczem europejskim jak cepem. Ono jest "be", no to skoro ono jest "be" to dlaczego szariat jest już "cacy"? No bo tak jest jeśli na unijnych (UE) salonach poważnie się rozpatruje zgodność szariatu z prawem europejskim a liczne doniesienia z Zachodu pokazują, że muzułmanie cieszą się przywilejami prawnymi, których nie dostępują rdzenni mieszkańcy Europy. Ciekawe kto będzie potem niósł pomoc i "biednym murzynkom" i resztkom Europejczyków jak już zostanie rozwalona cała dotychczasowe gospodarcze funkcjonowanie Europy. Poza tym skoro tak Ci tu źle to dlaczego nie przeniesiesz się do tego europejskiego postępu. W końcu to tam jest ten Wasz (lewactwo) upragniony jasnogród. A co do praw kobiet? A co z prawami dzieci? To że nie narodzone? Aaaa... "zlepek komórek"... No to kiedy ten "zlepek" przestaje być "zlepkiem" a staje się człowiekiem? Jak się "zlepi" 2 komórki czy jak 2 mld komórek? Ostatnio zresztą p. Bodnar strasznie troszczy się o prawa zwyrodnialca a jakoś nie bierze pod uwagę praw chociażby rodziców zamordowanej. Zresztą p. Bodnar działa wg. zasady jak można przywalić PiS-owi to nieważne prawa człowieka. Taka to Wasza lewacka moralność Kalego. Troska o lud. Statystyki europejskie podają, że w tej zacofanej Polsce jest mniej prześladowanych kobiet niż w tym europejskim postępie. To prawo które mamy w zupełności wystarcza do ochrony kobiet. Kwestia tylko i wyłącznie jego respektowania przez organy państwa. I nie trzeba do tego żadnych postępackich wynalazków. Już komuniści chcieli stworzyć "nowego człowieka". Skończyło się to tragedią dla człowieka, tego szarego. Wróciliśmy to tradycji a tu znowu takie durnowate geniusze jak Ty chcą robić "nowego człowieka" od nowa. Będzie tylko więcej tragedii przez te Wasze "wynalazki". Dobrze by było, żebyście choć przed śmiercią zrozumieli głupotę Waszych propozycji. Ale zdaje się nie zanosi się na to choć dopóki człowiek żyje to nic nie ma pewnego w tej materii. https://euroislam.pl/dzien-uchodzcy-cztery-lata-po-kryzysie-i-nic-sie-nie-zmienilo/
Maciek Arczyński2019.06.21 9:01
Ps. https://euroislam.pl/zakrywanie-kultury-zeby-nie-urazic-islamu/
Max Fiend2019.06.21 13:36
Walą mnie serdecznie brednie o bliskowschodnich średniowieczach. Porównaj lepiej opiekę zdrowotną, edukację, prawa obywatelskie i poziom życia :-D
Maria Blaszczyk2019.06.20 22:11
Gdzie byłabyś Polsko, gdyby nie Kościół? No cóż, nie było takiej opcji. Możliwości były dwie - albo ulec albo skończyć jak - nie szukając daleko - np. Prusowie.
arbiter elegantiarum2019.06.20 21:25
Actimelka! Actimelka!
Kurek2019.06.20 20:29
Przy Putinie
JONASIK2019.06.20 22:47
Tak tylko napiszę, że Putin wspiera kościół, a cerkiew wspiera Putina. Nawet chcą z niego świętego zrobić (Komitet Narodowy +60 złożył wniosek o… przyspieszenie procesu uznania prezydenta Władimira Putina za świętego. Dokument w tej sprawie trafił już do Patriarchatu Moskiewskiego.) Więc raczej Polska bez kościoła nie pasuje do tego co się w Rosji wyrabia. Nie pasuje. Putin santo subito :)))
jozef2019.06.20 20:22
Arcybiskup ustanowił, by 23 czerwca w kościołach po każdej mszy świętej odśpiewać suplikację "Święty Boże, Święty Mocny". - Jako wyraz przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa, bluźnierstwa, akty profanacji, których widownią była w ostatnim czasie nasza ojczyzna. Tego nie było w czasie rozbiorów nawet - powiedział Do rozbiorów doprowadzili biskupi których potem Kościuszko wieszał. Taka mała dawka historii. Można powiedzieć że w Polsce nie byłoby rozbiorów gdyby nie kościół. I gdzie wtedy byłaby Polska.
Mirosław2019.06.20 20:13
Gdzie by byłą ? Na odwyku...
Francisco Franco to faszystowska szmata2019.06.20 19:44
Stoi przed państwem biskup polowy, Ciężki, ogromny, znany z twardej głowy Biskup trunkowy ... Stoi i sapie, dyszy i dmucha, Gorzała strasznie od niego bucha: Buch - "aqua vitae"! Uch - "aqua vitae"! Puff - "aqua vitae"! Uff - "aqua vitae"! Już ledwo sapie, już ledwo zipie, - a jeszcze wypić musi na stypie. Wszyscy do niego dziś przypijali Sam biedak nie wie, ile obalił. (I pełno ludzi, każdy w ukłonie, Całują szaty, całują dłonie, I generalskie liżą lampasy, Na takie gesty biskup jest łasy) Najpierw wychylił likier z bananów Piątkę lub szóstkę ruskich szampanów, I znowu flaszka, O! Jaka wielka! Potem 'popływał' znowu w bąbelkach Wjechała w beczce Polska Dębowa Leszek z zachwytu nie wyrzekł słowa "Flaszka" przegryzał między flaszkami Zjadł staropolski bigos z grzybkami Tych porcji chyba zżarł ze czterdzieści, Sam nie wiem, gdzie się w nim wszystko mieści. I choćby przyszło tysiąc kleryków I każdy przyniósłby po "sznapsiku" Na końcu świata by je schowali, On je wywącha, potem "obali". Nagle - bee! Nagle - łee! Wzdął się brzuch! Biskup w ruch! Najpierw tak smutno z goryczą i z żalem Rzekł nasz duchowny "Apage"! gorzale. Podniósł swe cielsko i ciągnie z mozołem, Raz obok stołu, to znowu pod stołem I biegu przyspiesza, i gna jak szalony (stał koniak na drodze, został wysuszony) A dokąd? A dokąd? Dokąd? Do WC! (w jelitach, w żołądku, w przełyku go rżnie) Po schodach, przez bufet, korytarz, przez hol (a w głowie "jawohl, ich liebe alkohol") Do taktu wciąż beka i charczy jak żul W żołądku burczenie i głośne bul,bul I gładko tak, lekko tak toczy się w dal, Jak kleszka, gdy z tacą wyrusza po szmal Nie ciężki duchowny zziajany,zdyszany Lecz kleryk przez Paetza nagiego ścigany. A skądże to, jakże to, czemu tak gna? Staropolski bigos "Flaszeczkę"tak pcha Kapusty i grzybków nie mieści już brzuch Te zaś "aqua vitae" wprawiła w ten ruch, To wódka z żołądka ten bigos do góry Przesyła przełykiem, który ma kształt rury I wyżej, wciąż wyżej, i biskup się toczy, A wóda te grzybki, kapustę wciąż tłoczy, I słychać już tylko - "Od złego mnie zbaw" To paw to, to paw to. to paw.. Autor wiersza pozostaje nieznany.
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.20 19:13
Głódź dowcipniś. Chyba po kieliszku :)
GeneralissimusDlaArmiiDanieli2019.06.20 19:13
Pijacka morda pasożyta opowiadającego bogoojczyźniane farmazony, żeby wszystko zostało po staremu: całowanie klechów po łapach za to, że pazernie garną forsę pod siebie a w przerwach gwałcą ministrantów. Opróżnimy z was pałace i zrobimy tam magazyny na krochmal.
Szymon2019.06.20 19:07
Głódź to alkoholik który nie chce się leczyć .
anonim2019.06.20 19:03
Wystarczy popatrzeć na zdjęcie tego klechy i odrazu widać czerwony pijacki ryj! I gdyby nie kościół ,Polska by była bogatym i rozwijającym się krajem! A tak to mamy ciemnogród rządzony przez pedofilnych pazernych klechów!
Foster2019.06.20 19:00
Powinien być autorytetem. Powinien być skromny i nie przywiązywać nadmiernej uwagi do przepychu. Powinien być abstynentem,
Beno2019.06.20 19:02
Zacznij od siebie
Foster2019.06.20 19:27
Zapewniam Cię, że jestem abstynentem.
Ciekawy2019.06.21 6:10
Kosciol po JPII to tylko pycha i nic więcej Bóg to im jest zbedny