Nie zauważa się tej dużej rzeszy ludzi, którym Caritas diecezjalne każdego dnia wydają posiłek. A przecież ta pomoc idzie do konkretnego człowieka - mówił arcybiskup. - Podobnie jest z likwidacją etatów kapelanów w szpitalach, czy też w wojsku. W ten sposób pozbawia się chorych i cierpiących opieki duchowej, nie zauważa się tych kilometrów, które kapelan szpitalny pokonuje na drodze swojej posługi każdego dnia - podkreślił.

„Zaangażowanie społeczne Kościoła to nie tylko troska o sprawy społeczne, ale to także zaniepokojenie o cały wymiar życia społecznego”- kontynuował abp Depo przypominając encyklikę Jana Pawła II „Sollicitudo rei socialis”.

Pytany o Nową Ewangelizację, abp Depo stwierdził, że "zaczyna się ona tam, gdzie stawia się krzyż. Tak było na początku w historii naszego narodu, tak było w Nowej Hucie”. Nowa Ewangelizacja obejmuje nie tylko ludzi będących w Kościele, ale także tych, którzy są z różnych względów i powodów na zewnątrz Kościoła. – Nowa Ewangelizacja nie jest jakimś nowym programem, ale osobistym spotkaniem każdego człowieka we wspólnocie Kościoła z Chrystusem - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski odniósł się również do spraw bioetycznych. Przypomniał, że to co dzieje się w sferze bioetycznej, dotyczącej ludzkiego życia „jest nie tylko antyBoże, ale także antyludzkie”. - W Chrystusie wszyscy mają swoją wartość. Chrystus wziął w siebie biografię każdego człowieka - powiedział metropolita częstochowski przypominając słowa Cypriana Kamila Norwida.

Hierarcha odniósł się również do sprawy dyscypliny partyjnej w głosowaniach i do kwestii wolności słowa. - Odwołanie się do sumienia jest naszym podstawowym zadaniem - powiedział metropolita częstochowski. - „Jeśli sumienie nie będzie podporządkowane Bogu, a będzie upartyjnione przez  takie czy inne programy polityczne, to człowiek traci swoją wartość, bo służy tylko jakiejś określonej grupie, a nie człowiekowi”.

 

KAI