Abp Depo: Bez wiary i patriotyzmu nie byłoby Polski - zdjęcie
15.08.17, 19:01zdj. Youtube

Abp Depo: Bez wiary i patriotyzmu nie byłoby Polski

Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo wygłosił homilię podczas Mszy Świętej na Jasnej Górze w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Duchowny podkreślił, że Kościół w naszym kraju stoi w obliczu ogromnego wyzwania, jakim jest powrót do głębokiego patriotyzmu budowanego na fundamencie wiary. Arcybiskup Depo, nawiązując do dwóch historycznych rocznic, które obchodzimy w sierpniu, czyli "Cudu nad Wisłą" oraz Powstania Warszawskiego, przypomniał o nierozerwalności wiary i patriotyzmu. 

"Polska Matka i Ojczyzna jest jednością na fundamencie chrztu świętego. Bez tej prawdy nie byłoby Polski"- podkreślił. Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że Europa odwrca się od chrześcijaństwa:

"Jak nam się zagubiły w Europie i w świecie te znaki: tęczy jako znaku przymierza z Bogiem i życia, wbrew prawu śmierci i znak dwunastu gwiazd wieńczących głowę Maryi"- powiedział arcybiskup. Cytując prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, duchowny przypomniał, że „nie wystarczy ubezpieczyć naród, jego byt i wolność traktatami pokojowymi i aliansami międzynarodowymi"- nic to nie pomoże, jeżeli "młodzież polska nie będzie zdolna do ofiary i poświęcenia ”.

"Ojczyzna za wszystko pieniędzmi: pensjami czy emeryturami nam nie zapłaci"- podkreślał hierarcha, który wezwał wiernych do modlitwy, aby Maryja wypraszała nam odkrywanie wartości życia. 

"Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania, a jednocześnie, abyśmy przez codzienne zawierzenie Chrystusowi wzrastali w łasce i odkrywali sens i wartość życia"- modlił się metropolita częstochowski. Jak przypomniał, wniebowzięcie Maryi, które jest szczególnym uczestnictwem w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, stanowi wypełnienie nadziei pokładanej w Bogu i uprzedzenie naszego zmartwychwstania.

"Maryja Wniebowzięta jest dla nas znakiem wielkiego wyniesienia człowieka ukazując zasadniczy cel życia wszystkich ludzi - dom Ojca Niebieskiego. Tylko ten, kto potrafi odnaleźć ten nadprzyrodzony sens życia, potrafi jednocześnie przezwyciężyć wszystko, co pomniejsza nasze człowieczeństwo i jest zagubieniem wartości życia"- podkreślał duchowny. Arcybiskup Depo zwrócił uwagę, że Maryja Wniebowzięta ukazuje wiernym prawdziwe zwycięstwo życia nad śmiercią.

"Dlatego potwierdzamy za inicjatywą obywatelską: ‘Stop aborcji’ w Polsce, że to jest prawo każdego człowieka do życia, a nie tylko kwestia wyznaniowa czy światopoglądowa. Każdy człowieka ma prawo żyć"- podkreśliił hierarcha. Jak dodał, od Matki Bożej Wniebowziętej uczymy się przede wszystkim "wiary w słowo Boga, które ukazuje nam godność i sens naszego życia”.

JJ/KAI, Fronda.pl