Obecnie trwa zmasowany atak na Awdijiwkę z uwagi na strategiczne położenie tego miasta. Jest ono uważane za bramę do okupowanego od 2014 roku Doniecka.

Rosjanie próbują zdobyć Awdijiwka już od tygodni. To jeden z głównych celów agresorów, jednak wojsko ukraińskie skutecznie się broni, z Rosjanie ponosząc znaczne straty nadal nie ustają w atakach. Gdyby Moskwie udało się zdobyć miasto, byłby to największy sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od czasu zajęcia Bachmutu w maju tego roku.

Jak podają media, w Awdijwce prawie wszystkie budynki w zostały już uszkodzone w wyniku toczących się walk. Walski toczą się tam już od połowy października. Ataki są przeprowadzane przez agresorów z ziemi i z powietrza oraz w ramach intensywnego ostrzału artyleryjskiego.

W poniedziałek szef administracji wojskowej Awdijiwki, Witalij Barabasz, przekazał że Rosjanie znacznie zintensyfikowali ataki w ostatnim czasie. Na obecną chwilę – czytamy – wszystkie rosyjskie ataki zostały na tym odcinku powstrzymane.

- Sytuacja na odcinku Awdijiwki stała się jeszcze trudniejsza. Intensywność walk rośnie od pewnego czasu – przekazała na antenie Espreso TV Barabasz.