Wskazywaliśmy, że zgoda na tzw. warunkowość, zgoda na dodatkowe uprawnienia władcze Komisji Europejskiej w ramach funduszu odbudowy, będzie miała dramatyczne konsekwencje, będzie skutkować szantażem ekonomicznym wobec naszego kraju, będzie oznaczała liczne upokorzenia, będzie oznaczała być może zablokowanie reformy sądownictwa (...) i będzie prawdopodobnie oznaczać, że do końca do wyborów ani jednego euro nie zobaczymy – powiedział przed miesiącem lider Solidarnej Polski.
W środę podczas konferencji prasowej w Sejmie minister Ziobro nawiązał do katastrofalnego w skutkach podatku ETS.

Zgodzili się państwo z PO [Donald Tusk i Ewa Kopacz – red.] na zaostrzenie pakietu klimatyczno-energetycznego, czyli wprowadzenia tego podatku europejskiego de facto od prądu i od ciepła, który płacą Polacy, którzy wywindował do tak wysokiego poziomu i będzie rósł dalej jeśli ETS nie zostanie zawieszony – stwierdził polityk.

- Jeśli więc chcemy podejmować racjonalne z punktu widzenia Polski, Polaków decyzje, to myślę, że mamy prostą drogę, która prowadzi do pozytywnej odpowiedzi na każde z tych 3 pytań, ważnych dla Polaków. Politycy powinni udzielać odpowiedzi w sprawach ważnych dla Polaków, a nie mówić o niczym i toczyć spory o sprawy, które nie niosą nic istotnego dla polskiej opinii publicznej – kontynuował.

To spór niezwykle istotny, dlatego że ceny energii to nie tylko 40% wyższe rachunki za prąd miesięcznie, nie tylko 25% wyższe rachunki za ciepło miesięcznie, nie tylko znacznie droższy węgiel w Polsce, ale to również znacznie wyższe koszty życia w ogóle, ponieważ ceny energii, o czym wszyscy wiedzą, wpływają na wzrost cen w ogóle, a więc na wzrost inflacji, która jest dzisiaj głównym problemem naszego kraju, wpływają tym samym na wyższe stopy oprocentowania i wyższe koszty kredytów. To system naczyń połączonych, więc jeżeli chcemy dokonać dobrej zmiany, która pozytywnie będzie wpływać na sytuację ogromnej większości naszych rodaków, na sytuację codziennego życia, ale też na przyszłość naszej gospodarki, to powinniśmy zdecydowanie zawiesić system ETS, zwłaszcza że są ku temu traktatowe podstawy – wskazał Ziobro.

Głównym architektem tego projektu klimatyczno-energetycznego, ETS jest Donald Tusk, który z ręki kanclerz Merkel przez 5 lat był szefem RE. Jak sam przyznawał, głównym jego tematem i agendą zajęć była energetyka, a tak najważniejszym projektem w obszarze energetyki, UE to właśnie pakiet klimatyczno-energetyczny – dodał.