- Szczerze dziękuję prezydentowi Erdoganowi za jego wiodącą rolę w wyzwoleniu naszego narodu – czytamy we wpisie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Twitterze.

Ukraiński prezydent poinformował o odzyskaniu z rosyjskiej niewoli 215 osób - część z nich to obrońcy zakładów Azowstal i Mariupola.

- Odzyskaliśmy z rosyjskiej niewoli 215 osób: 188 obrońców #Azovstal i Mariupol. 108 wojowników Azowa, strażników narodowych, marines, strażników granicznych, policjantów, pracowników obrony terytorialnej, pracowników Służby Bezpieczeństwa. Oni są teraz bezpieczni. Pamiętamy i staramy się ratować wszystkich – napisał Zełenski.

Jak przekazał Zełenski, pięciu uwolnionych dowódców Azowa będzie przebywać w komfortowych warunkach w Turcji do zakończenia wojny, zgodnie z zawartym porozumieniem z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Będą oni mogli zobaczyć swoje rodziny.

Jak dodał, Ukrainie udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli także 10 obywateli innych państw jako wyraz wdzięczności za ich pomoc Ukrainy. Wśród nich jest 5 obywateli Wielkiej Brytanii, 2 obywateli Stanów Zjednoczonych oraz osoby ze Szwecji i Węgier.

- Wrócą do domu dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej. Jestem naprawdę wdzięczny wszystkim, którzy się do tego przyczynili! – informuje Zełenski.