Rzesze obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce po rosyjskiej agresji na ich ojczyznę przeszły w niedzielę trasą: Wiejska – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – pl. Zamkowy.

Ukraińcy tym spontanicznym marszem chcieli podziękować Polakom i polskiemu rządowi za pomoc jaką otrzymali oni sami i ich rodziny.

Marsz Wdzięczności dla Polaków pod hasłem „Przyjaciele – Dziękujemy” rozpoczął się zbiórką pod Sejmem, a następnie przeszedł ulicami stolicy Polski w kierunku Zamku Królewskiego, gdzie na Placu Zamkowym odbędzie się koncert z udziałem zespołów ukraińskich i polskich. Wystąpią m.in. Maria Burmaka, Kazka, TVORCHI i Poparzeni Kawą Trzy.

- W ten sposób Ukraińcy, którzy trafili do Polski po agresji Rosji na Ukrainę, dziękowali Polakom za przyjęcie i pomoc – pisze portal TVP Info.

Jak zaznaczyła ambasada Ukrainy w Polsce, jest to marsz wdzięczności „za serdeczność i pomoc, za przyjaźń i wsparcie okazywane naszemu narodowi”.

Na całej trasie marszu powiewały flagi Polski i Ukrainy, widoczne były także transparenty z napisami: „Dziękujemy”, „THEY ARE US”. Wielu Ukraińców niosło kartki ze słowami „Dziękuję bardzo”.

- Manifestanci rozdawali Polakom kwiaty i niebiesko-żółte kokardki. Idąc w stronę Placu Zamkowego skandowali: „Dziękujemy, dziękujemy” – podaje portal TVP Info.