Serhij Czerewaty, którego cytuje AFP wskazał, że siły ukraińskie opuściły miasto po miesiącach walk, aby zająć przygotowane pozycje. Podkreślił, że taka decyzja musiała zostać podjęta z troski o życie żołnierzy. Zaznaczył, że nie doszło do okrążenia broniących się jednostek ani schwytania ukraińskich wojskowych.

- „Okopaliśmy się na wcześniej przygotowanych liniach obrony. Wykonaliśmy główne zadanie: nie pozwoliliśmy im (Rosjanom - red.) przedrzeć się przez linię frontu w kierunku Doniecka i wejść na tyły, a następnie w przestrzeń operacyjną. Wyczerpaliśmy wroga”

- oświadczył.

Czerewaty nie sprecyzował jednak, kiedy dokładnie Ukraińcy przeprowadzili odwrót.

Sołedar to pierwsze zdobyte przez Rosjan miasto od upadku ukraińskiej obrony w Siewierodoniecku i Lisiczańsku, co miało miejsce sześć miesięcy temu. Rosjanie ogłosili zajęcie tej miejscowości już 12 stycznia. W ub. tygodniu brytyjski resor obrony ocenił w aktualizacji wywiadowczej, że prawdopodobnie ukraińskie siły pozostawiły miasto 16 stycznia i przesunęły się na zachód, gdzie ustanowiły nowe linie obrony.

Rosyjska propaganda przekonuje, że przejęcie kontroli nad Sołedarem umożliwi okrążenie Bachmutu i kontynuację ataku na wielką aglomerację – Konstantynówkę, Słowiańsk, Kramatorsk i Drużkiwkę. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną już po pierwszych doniesieniach o zajęciu miasta wskazywał jednak, że ma ona raczej wymiar propagandowy i nie pomoże Rosjanom w uzyskaniu kontroli nad krytycznymi ukraińskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi do pobliskiego Bachmutu i szybkim okrążeniu tego miasta.

Intensywne walki doszczętnie zrujnowały Sołedar, co widać na udostępnionym przez portal Nexta nagraniu.